Der Preis der blue jeans

(TV film)
  • Slovensko Cena riflí
všechny plakáty
Německo, 2012, 45 min

Sú symbolom slobody a radosti zo života - modré džínsy, či rifle - jedno z najpopulárnejších oblečení v Európe. Pôvodom z Ameriky sa tieto pracovné nohavice stali bežnou súčasťou denného oblečenia celých generácií. Dnes sa väčšina z nich produkuje v Číne, v juhovýchodnej oblasti Guandong - v meste, ktoré si hovorí hlavné mesto džínsov. Lenže namiesto prosperity sa miestni obyvatelia dožili najmä zamorenia ovzdušia a chudoby. Celé oblasti sú zamorené v dôsledku neekologickej výroby týchto textílií. Vydajte sa spolu s autormi filmu na cestu po stopách džínsov - od miesta ich predaja v Nemecku až po miesto ich výroby v Číne. Kto platí skutočnú cenu za lacný tovar? (oficiální text distributora)

Radko

Výstižne zdokumentovaný príklad pracovného rasizmu. Majitelia značiek spolu s veľkopredajcami džínsov na Západe v posledných desaťročiach presunuli výrobu textilu do Ázie. Tamojší otroci robia rýchlo a majú výdrž. Sú lacní, ochotní živoriť v barakoch patriacich fabrike a nie je potrebné ich chrániť drahými a zisk obmedzujúcimi zdravotnými či ekologickými opatreniami. Keď zdochnú, vždy je dostatok náhradnej pracovnej otročiny v talóne. V dokumente odznie, že Číňania by sami mali upraviť zákony tak, aby k otroctvu a ničeniu zdravia nedochádzalo. Podstatné ale je, že štandardy výroby sú dodávané západnými odberateľmi. Vďaka ich požiadavkám na dobu a množstvo dodávky od podpisu zmluvy je pracovná doba 15-16 hodín denne, šesť dní do týždňa za mzdu cca 250 eur. Takmer všetci šikmookí majitelia fabrík hovoria o neuveriteľnom zderstve konečných dodávateľov. V medzipriestore medzi výrobou a konečným spotrebiteľom stúpne cena chemicky prepratých, zdraviu škodlivými farbami napustených a ďalším sajratom prepraných rifieľ (aby sa kontrolou neodhalil sajrajt pochádzajúci z farbenia) o 200% - čo je marža, na ktorej sa nabalia ľudia mimo výroby Z megatovární, vyrábajúcich každoročne milióny rifieľ, vyteká čierna sračka, ktorá mení rieky na ropné kanály. Prežívajú len červy, pochutnávajúce si na rozložených telách vodných živočíchov. Texasky samotné pripomínajú zložením skôr chemický koncentrát určený na hubenie škodlivých organizmov než zdraviu neškodiaci odev. Poučné popozeranie v necelej hodine. Vystihuje viacero všeobecne platných súvislostí výroby dneška a zároveň pekne polopate a presvedčico ich podáva potencionálnym kupcom kvalitného čínskeho textilu. Poznámka: A ak si myslíte, že sa čínskym chemickým postupom vyhnete poznaním čiarového kódu výrobku (GTIN - global trade item number), tak ste na omyle. Tie totiž označujú len štát sídla firmy. Tá môže mať 100% výroby zmluvne pokrytej v Číne (alebo kdekoľvek inde) a na jej výrobkoch, vyrobených v podobných odstrašujúcich príkladoch mamutích koncernov, plných ponižujúcej a zdravie ničiacej práce sa bude skvieť čiarový kód Nemecka, Talianska, Anglicka, či inej "bezpečnej destinácie". ()

gogo76

Rifle nosí takmer každý. I ja ich mám rád, ale po tomto dokumente na nich pozerám trochu inak. Nikdy v živote by som nepovedal, že v nohaviciach môže byť toľko chémie. Každý kus musí byť prepraný 20x , aby mohol ísť na pult predajní bez zápachu po chemických prípravkov. Nosíte značkové "Mustangy", alebo kupujete v predajniach KIK, H&M alebo NewYorker? Tak práve tieto rifle rieši dokument, ktorý sa bližšie pozrel na ich výrobu v Číne...Kde inde, že? Nič proti Číňanom, sú pracovitý a práve toho podnikatelia zneužívajú. Podmienky v továrni sú katastrofálne, chemické výpary a prach dýchajú zamestnanci celý deň. Pracujú od 8-23.00 . Voľno majú jeden deň v mesiaci. Žijú(ak sa to tak dá nazvať), skôr iba prespávajú v blízkych stiesnených firemných priestoroch. Sprcha? Dva vedrá vody..."Voda" , ktorá vyteká z fabriky rovno do rieky je čierna ako atrament. Darí sa v nej iba červom, ktoré žerú zdochliny. Predajná cena riflí je okolo 3-4 eur. Prečo je predajná cena Mustangov 60 eur a viac? Kto každý sa na tom nabalí? Nie je toto skutočná zlodejina? Novodobé otrokárstvo? Čínskej vláde ten bordel nevadí? Po tomto dokumente nevidím len rifle, ale i tých ľudí, ktorí na nich dreli a životné prostredie, ktoré dostáva poriadne zabrať. 100%. ()

kaposlav

Je to smutné, ale tak skoro sa to nezmení, ak sa to vôbec zmení. Vízia do budúcnosti - výroba sa presunie do strednej afriky a pokračuje sa. Osobne si myslím, že je jednoduché všetko hádzať na Čínu. Ak o niečom zlom viem a profitujem na tom som nevinný? Určite nie a to sa týka aj nás spotrebitelov. Prečo? Napr. ak niekto kupuje pornoprodukt, ktorý pochádza z obchodu bielého mäsa a vie o tom, tak obchod s bielým mäsom podporuje. Kde nie je dopit, nie je ani ponuka. Pravda je taká, že ľudia potrebuju peniaze a tak pracujú aj v zlých podmienkach a nie len v Číne. Nespravíš to ty, tak to spraví niekto iný. Chcem poukázať na chyby v dokumente. Možno vznikli pri dabingu do slovenčiny, ale nemyslím si to. m² evidentne niekomu robili problém. Nejaky párik pracujúci vo fabrike býva niekde čo má rozlohu 4 m². Veď je evidentné na prvý pohľad, že je to blbosť. Len dve postele majú 4 m² a čo ten priestor medzi nimi? Tak isto sa mi nepozdávalo 20 m², kde malo bývať údajne 12 robotníkov. To bolo isto viacej. Netreba všetkému zase veriť, čo v dokumente nakecali. Nie je všetko zlato čo sa bliští! Je populárne aj poukazovať na platy v krajinách ako Kuba, KLDR a Čína, ale podstatné nie je koľko je to dolárov, eur či libier, ale čo si môžu v danej krajine za to kúpiť. Väčšina divákov len šokujúco absorvuje informácie, ale nepremýšla hlbšie nad nimi a to je škoda. Dokument je jednostranne účelovy, aby šokoval diváka a niekto opäť z toho profituje preto len 3*. ()

Wiikii

Všichni to známe, a všichni si na to stěžujeme, no přesto všichni to kupujeme. .. Mnozí, tedy přesněji téměř všichni nadávají jak "made in china" jsou shity a nejlepší je výrobek z čech, ale nejde tady ani tak o to kde byl výrobek zhotoven, to je úplně jedno, jde především o to kolik se nebudeme bát dát do daného výrobku peněz. Ekonomika funguje na penězích, a firmy jakožto jejich majitelé chtějí růst, ale pokud chcete rifle za $9.99 nemůžete očekávat že se někdy něco zlepší, však někdo musí tyhle levné výrobky zhotovit a právě Čína díky své ekonomice a nedostatku pracovních míst si může dovolit nízké platy a vysokou pracovní výkonnost. A z toho vzniká další problémy, leč vše začíná na pokusu prodat své výrobky uživateli a to znamená nízkou cenu a nízká cena znamená nutnost nízké výrobní ceny a to už jsme zase u té ekonomiky v číně... Takže místo nadávání na větu "made in china" by se měl člověk zamyslet jestli si nekoupí ty dražší džíny, což taky neznamená, že se něco změní, bohužel... HODNOCENÍ: 90% (5*) ()

mchnk

Praktiky dnešních korporací bez jakéhokoli obalu a přímo v centru dění. Tedy výroby. Slovo otrok má i v jednadvacátém století své místo. Základní myšlenka roboty či skutečného vlastnění lidí zřejmě z priorit vládců a majitelů všeho možného nikdy nezmizí. V honbě za ziskem v přesyceném trhnu poškodíme zdraví několika stovkám Číňanů, kteří vyrábějí naše výrobky, zdevastujeme přírodní zdroje, jako například pitnou vodu v řece živící vesnici pod Džínovým městem. Absolutní korunu tomuto obrazu současného otrokářského holdingu nasazuje mluvčí Mustang Jeans, který na otázku, co by společnost podnikla v případě, že by se čínská vláda začala zabývat myšlenkou na pracovní práva pracujících, odpověděl bez váhání - "Museli bychom přesunout výrobu jinam...do úvahy připadá střední Afrika". Úmorná a zdraví škodlivá práce jen za jídlo? Proč ne? Amerika je země neomezených možností. Hlavně co se týká ovládání lidí ve svůj profit. Popel na hlavu si můžou sypat i známé západoevropské společnosti, ve kterých se tyto vzhledově hnusné kalhoty pochopitelně neztratí a jejichž značky jsou tu zmíněny také. ()

• Tvorcom pomáhal v Číne miestny obyvateľ, ktorý sa dostal s kamerou aj do výroby s nebezpečným prostredím. (Autogram)
  • Vyjadrenie na kameru poskytla iba firma KiK, vedenie ostatných odmietlo komunikovať. (Autogram)