Der Preis der blue jeans

(TV film)
  • Slovensko Cena riflí
všechny plakáty
Německo, 2012, 45 min

Sú symbolom slobody a radosti zo života - modré džínsy, či rifle - jedno z najpopulárnejších oblečení v Európe. Pôvodom z Ameriky sa tieto pracovné nohavice stali bežnou súčasťou denného oblečenia celých generácií. Dnes sa väčšina z nich produkuje v Číne, v juhovýchodnej oblasti Guandong - v meste, ktoré si hovorí hlavné mesto džínsov. Lenže namiesto prosperity sa miestni obyvatelia dožili najmä zamorenia ovzdušia a chudoby. Celé oblasti sú zamorené v dôsledku neekologickej výroby týchto textílií. Vydajte sa spolu s autormi filmu na cestu po stopách džínsov - od miesta ich predaja v Nemecku až po miesto ich výroby v Číne. Kto platí skutočnú cenu za lacný tovar? (oficiální text distributora)

Autogram

Keď si chce nemecký spotrebiteľ a vlastne aj my kúpiť rifle za 9,99 € v sieti KiK, H&M alebo Mustang, tak to niekto musí zaplatiť. A bude to čínske životné prostredie a tamojší ľudia pracujúci od ôsmej rána do jedenástej večer, jedine tak sa zabezpečí výrobná cena 3,10 € za kus a aj to už budú dovozcovia frflať o prehnaných nákladoch. Na to všetko sa dokument pýta, aj nachádza odpovede priamo v Číne, kde sa nejakým zázrakom dostali priamo s kamerou až do procesu výroby. Šitie bolo ešte v pohode, ale farbenie, „pranie“ chemikáliami pre vytvorenie módneho fľakatého vzhľadu a pieskovanie pre obnosený vzhľad bola už prisilná káva. Pre získanie spätnej väzby sa našiel dokonca aj jeden predstaviteľ nemeckého reťazca, ktorý si natočený materiál pozrel a poskytol nejaké nemastné vyjadrenie. Dokument splnil všetko, čo si predsavzal a riešenie zostáva na čínskej vláde, teda mimo nášho dosahu, aj keď sa podsúva riešenie o nákupe tovaru inde, ale kde? ()

Arsenal83

Pravdivý príbeh, ktorý vás pred ďalšou kúpou nohavíc donúti zamyslieť sa. Zdá sa že celosvetová ľudská bieda spočíva v stále väčšej nenásytnosti milionárov a miliardárov. Nútiť robiť Číňanov v odpadových podmienkach a zaplatiť im za kus riflí 3,10 eur, to je otrokárstvo. Predávajú ich minimálne 20 x drahšie. A ešte sa tvária, že je všetko v poriadku a vlastne si šikmáči za to môžu sami. V dokumente sa dozviete, že taký čínsky robotník, ktorý pracuje 30 dní v toxických podmienkach s minimálnou šancou dožiť sa dôchodkového veku, zarobí spoločne s manželkou za 15 hodín dennodennej práce dokopy 300 eur. Pritom má len hodinovú prestávku a čítate dobre – má len jeden deň voľna v mesiaci. Matematicky nám to vychádza 150 eur na osobu a mesiac za 450 hodín roboty. Krásnych 0,33 eur na hodinu. Taký obrat len Mustang Jeans bol v roku 2013 cez 100 miliónov eur. Takto sa bezcharakterne zarábajú peniaze. ()

gogo76

Rifle nosí takmer každý. I ja ich mám rád, ale po tomto dokumente na nich pozerám trochu inak. Nikdy v živote by som nepovedal, že v nohaviciach môže byť toľko chémie. Každý kus musí byť prepraný 20x , aby mohol ísť na pult predajní bez zápachu po chemických prípravkov. Nosíte značkové "Mustangy", alebo kupujete v predajniach KIK, H&M alebo NewYorker? Tak práve tieto rifle rieši dokument, ktorý sa bližšie pozrel na ich výrobu v Číne...Kde inde, že? Nič proti Číňanom, sú pracovitý a práve toho podnikatelia zneužívajú. Podmienky v továrni sú katastrofálne, chemické výpary a prach dýchajú zamestnanci celý deň. Pracujú od 8-23.00 . Voľno majú jeden deň v mesiaci. Žijú(ak sa to tak dá nazvať), skôr iba prespávajú v blízkych stiesnených firemných priestoroch. Sprcha? Dva vedrá vody..."Voda" , ktorá vyteká z fabriky rovno do rieky je čierna ako atrament. Darí sa v nej iba červom, ktoré žerú zdochliny. Predajná cena riflí je okolo 3-4 eur. Prečo je predajná cena Mustangov 60 eur a viac? Kto každý sa na tom nabalí? Nie je toto skutočná zlodejina? Novodobé otrokárstvo? Čínskej vláde ten bordel nevadí? Po tomto dokumente nevidím len rifle, ale i tých ľudí, ktorí na nich dreli a životné prostredie, ktoré dostáva poriadne zabrať. 100%. ()

Wiikii

Všichni to známe, a všichni si na to stěžujeme, no přesto všichni to kupujeme. .. Mnozí, tedy přesněji téměř všichni nadávají jak "made in china" jsou shity a nejlepší je výrobek z čech, ale nejde tady ani tak o to kde byl výrobek zhotoven, to je úplně jedno, jde především o to kolik se nebudeme bát dát do daného výrobku peněz. Ekonomika funguje na penězích, a firmy jakožto jejich majitelé chtějí růst, ale pokud chcete rifle za $9.99 nemůžete očekávat že se někdy něco zlepší, však někdo musí tyhle levné výrobky zhotovit a právě Čína díky své ekonomice a nedostatku pracovních míst si může dovolit nízké platy a vysokou pracovní výkonnost. A z toho vzniká další problémy, leč vše začíná na pokusu prodat své výrobky uživateli a to znamená nízkou cenu a nízká cena znamená nutnost nízké výrobní ceny a to už jsme zase u té ekonomiky v číně... Takže místo nadávání na větu "made in china" by se měl člověk zamyslet jestli si nekoupí ty dražší džíny, což taky neznamená, že se něco změní, bohužel... HODNOCENÍ: 90% (5*) ()

mchnk

Praktiky dnešních korporací bez jakéhokoli obalu a přímo v centru dění. Tedy výroby. Slovo otrok má i v jednadvacátém století své místo. Základní myšlenka roboty či skutečného vlastnění lidí zřejmě z priorit vládců a majitelů všeho možného nikdy nezmizí. V honbě za ziskem v přesyceném trhnu poškodíme zdraví několika stovkám Číňanů, kteří vyrábějí naše výrobky, zdevastujeme přírodní zdroje, jako například pitnou vodu v řece živící vesnici pod Džínovým městem. Absolutní korunu tomuto obrazu současného otrokářského holdingu nasazuje mluvčí Mustang Jeans, který na otázku, co by společnost podnikla v případě, že by se čínská vláda začala zabývat myšlenkou na pracovní práva pracujících, odpověděl bez váhání - "Museli bychom přesunout výrobu jinam...do úvahy připadá střední Afrika". Úmorná a zdraví škodlivá práce jen za jídlo? Proč ne? Amerika je země neomezených možností. Hlavně co se týká ovládání lidí ve svůj profit. Popel na hlavu si můžou sypat i známé západoevropské společnosti, ve kterých se tyto vzhledově hnusné kalhoty pochopitelně neztratí a jejichž značky jsou tu zmíněny také. ()

• Vyjadrenie na kameru poskytla iba firma KiK, vedenie ostatných odmietlo komunikovať. (Autogram)
  • Tvorcom pomáhal v Číne miestny obyvateľ, ktorý sa dostal s kamerou aj do výroby s nebezpečným prostredím. (Autogram)