Vzájemná důvěra

Scénografie:

Daniel Ouellette

Kostýmy:

Claudia Brown

RESPECT + ADMIRATION + TRUST = LOVE (?). Klasický Hartley v nejlepší formě mixuje humor s depresí a na místo nějaké precizní charakterové studie nebo katarzního „dějáku“ se soustředí na nevtíravě jemnou výpověď navlečenou na typicky americké vyděděnce (hloupá těhotná holka a nas*raný mladý muž), lehce absurdní stylizaci a především jeho typicky rychlé, ostře řezané a až muzikálně rytmizované dialogové výměny. A taky je to dobrá legrace, s typy jako dominantním tatíkem chorobně háklivým na špínu nebo jeho synem (hrdinou), který si nakumulovanou zlobu ventiluje rozdáváním přesně mířených ran do žaludku, zavíráním hlavy nadřízeného do svěráku a nošením ručního granátu.(9.4.2005)

Marie hledala duši, která ji zachytí, až bude padat z betonové hradby. Z vejšky na znak a prásk! Matt nehledal nikoho. Holka mluvila a mluvila, až mezi matčiným šikanováním a zjištěním, že čeká bytost, našla onu nepříčetnou duši, která nejenže ji zachytila, ale celkově ji protočila vzhůru nohama a dala šanci ukázat se. Vzájemná důvěra je úžasná. Ať už mluvím o tomhle filmu nebo tak nějak...no prostě životně. Chápete? Je tam smůla, která se lepí na paty, špína světa..snad i životní moudra? Spletitá, životní cesta je úděl každýho z nás. To jsem si nikde nepřečet, to vím sám od sebe. Z oslnění a smutku, kterej mě občas přepadl, že jim nemůžu helfnout, mě napadlo, jak moc byl svět na hlavu, když mladičkou Adrienne Shelly nenechal ani pořádně se nadechnout. Z úcty k této mladé herečce, která byla světluškou filmu, posílám tam nahoru vřelej dík...(2.3.2010)

• nascendi

Hviezda amerického nezávislého filmu nakrútila film a odo mňa sa asi očakáva, že budem snobsky ochkať nad peripetiami vzťahov, hĺbkou myšlienok a odkrytými pravdami. Ani náhodou! Tých 5 - 6 psychotikov sa viac-menej neúspešne pokúša prežiť so svojimi problémami a ja sa nemám čoho chytiť. Ani jedna z postáv nevzbudzuje vo mne sympatie, či aspoň účasť. Tak mi ostalo iba pozerať sa na dianie očami výskumníka sledujúceho správanie laboratórnych krýs. Ten je aspoň za to platený. Ja iba naštvaný.(7.11.2010)

Chce to přežít půl hodiny a do děje Vás vtáhnou nevšední charaktery ústřední dvojice . Depresivní dívka , její nová známost Matthew a rafinovaná matka vytvoří poutavé drama . A dojde i na problematiku sebevraždy . Je to zážitek ,který však pro sledování potřebuje spíše klidnou noční hodinu .(20.1.2010)

Nevím, komu se HH upsal, aby svedl točit takovéhle filmy (první komentář/kompliment jsem složila u Simple Men, dodatek pak u snímku Ned Rifle, viděla jsem ale celou řadu jich - až na to, že Hartleyovy filmy řadu netvoří, je to předivo, vzájemně propletené a dourčující - i tady, u filmu, který se do tri/tetralogického kompletu Henry Fool-Fay Grim-Ne Rifle neřadí, se alespoň autor knihy Člověk a všehomír jmenuje Ned Rifle - což je milý, vtipný detail, laskavě připomínající, že všechno vzájemně rezonuje a cosi niterného a privátního zrcadlí), jisté je, že musel slíbit, že v každém snímku někdo pronese větu "Drop dead!" Baví mě to, pro sebe filmům Hala Hartleye začínám říkat "bujóny", jsou výživné, hutné, přitažené, chutné, oblažující a esenciální - ozdravné. *~~(24.9.2015)