Láska na grilu

Peter Rommel

Jörg Hauschild

Kostýmy:

Sabine Greunig

Film sází na přesně odpozorované postavy, kterým vdechli život dobří herci. Ti nejsou žádní modelové a modelky, a proto film působí všedněji a obyčejněji, což je ještě umocňováno dokumentaristickými režijními postupy. A i kvůli vizuální podobě východoněmeckých sídlišť s těmi českými na mne film dýchl dojmem, že něco podobného se právě odehrává třeba někde u sousedů.(17.11.2004)

Východní část Německa, stejné sídliště jako u nás, panelákovou šeď už překryla barva, protože je pár let po revoluci. Jen ta šeď každodenní rutiny manželských vztahů zůstává. Čím jí asi tak nejlépe oživit? Třeba si něco začít se sousedem. Někdo tak alespoň přijde na to, že ten pravý poklad, který dříve přehlížel, má vlastně doma, tak nač si zbytečně komplikovat život, někdo už ale tu cestu zpátky nalézt nedokáže nebo nechce. V každém případě, stejné jako dřív to už nebude nikdy.(22.1.2014)

Asi takto približne by mohol vyzerať slovenský súčasný realizmus, ak by naši tvorcovia nechceli byť silou mocou teatrálni. Absolútna prirodzenosť scenára, hereckých výkonov a prostredia, ktorá vytvára prekvapivo nenudiaci civilý silný filmový zážitok. Je to klasický európsky filmový klub, takže presne viete, čo máte od filmu očakávať. Nemci takýmito dielami môžu donekonečna odkazovať na tvorbu Wernera Rainera Fassbindera.(8.2.2013)

Čistá improvizace se sedmičlenným štábem, syrovou kamerou a situacemi, které jsou tak geniálně vystavěné, že se (troufám si tvrdit) takhle civilně nedají vymyslet jinak než na place. Dresen je absolutní mistr, jehož schopnost vést improvizaci patří po bok Larsu von Trierovi, Mikeovi Leigh či Kenu Loachovi. Nejde však o vykrádání, tahle metoda je něco, co se vykrást dost dobře nedá... Pro mě zcela zásadní film o všednosti, manželství, vyšinutích z vazby. Dojemná věc, kde se smích a slzy střídají stejně nečekaně jako v životě. Přitom se ale film nechce tvářit autenticky a stále na diváka šibalsky pomrkává přiznáváním se k umělosti -- paradoxně to jej dělá ještě mnohem naléhavějším.(26.3.2012)

Naprosto nutná informace(!): první věta infa je pravdivá, ale trochu neúplná. Samozřejmě, že se nejedná o Frankfurt nad Mohanem, nýbrž o jeho chudšího jmenovce Frankfurt nad Odrou! Víc skutečnosti a realističnosti, než kdyby býval byl film vymýšlen měsíce a scénář propracováván do posledního detailu. Celkově příběh je i není věrohodný a spíše směřuje k poloze laskavé komedie. Naprosto dokonalé je prostředí, v němž se příběh odehrává, a celková nejistá, neuspořádaná a trochu i zapšklá atmosféra bývalé DDR. Nepamatuji si, že by mě kdy bylo jakékoli filmové postavy líto, tentokrát se to však podařilo. Čím to je?(16.11.2004)