Gekidžóban Steins;Gate: Fuka rjóiki no déjà vu

Gekijouban Steins;Gate: Fuka Ryouiki no Deja vu

Steins;Gate The Movie: Burdened Domain Of Déjà Vu

Animovaný / Drama / Mysteriózní / Psychologický / Sci-Fi

Japonsko, 2013, 90 min

Jestliže by mělo mít Stains;Gate nějaké zakončení, bude to právě toto a žádné jiné. Story "tentokráte" se točíčí spíše okolo Makise Kurisu. Je vidět, že i této dívce, která má slabost pro mladé kloučky, jde hlavní role na výbornou. Cestování v čase, měnění minulosti, deja~vu... Přepadly mě podobné pocity, jako když jsem sledoval Suzumiya Haruhi no Shoshitsu. A ten na mě zatím zapůsobil asi nejvíce. Stein;Gate Fuka Ryouiki no Deja vu je úžasným zakončením, které ve vás nechá dlouho hluboké pocity a přesvědčení, že anime průmysl v poslední době na tom není ještě tak zle, ale občas se objeví perla, která prostě stojí za to skouknout. 92% Edit 22.05.2017: Opět shlédnuto, trochu vystřízlivění a zjištění, že je to vlastně taková vykrádačka Suzumie Haruhi. Myšleno toho filmu. Hodně nucených emocí a plot conveniences. Snižuji trochu hodnocení. 85 %(20.12.2013)

Seriál neznám, tudíž jsem v tom z počátku trošku plaval, ale po půlhodince už člověk začne chápat, o co tu vlastně kráčí, tedy film vcelku dobře lze sledovat i bez znalosti děje ze seriálu a určitě se to vyplatí, jde o kvalitní kousek. Animace je působivá a obsah zaujme, postupně mne začala pohlcovat atmosféra, záhadnost, beznaděj, zoufalost, tíha okolností, napětí a zde hodně zvýrazněná romantická linie, což mému vkusu nijak nevadí, naopak.(13.1.2017)

Pred pozretím filmu treba pozrieť ešte Steins;Gate: Oukoubakko no Poriomania to je jednodielny 24 minútový špeciál, v ktorom je toho dosť podstatného a robí živnú pôdu pre film. Bez toho dokonca jednej narážke vo filme neporozumiete. Ako to býva filmy bývajú slabšie ako viac dielne anime. No u mňa to tak nebolo a tento film je veľmi príjemným zakončením celej série, ktorý v romantickej časti napríklad prekonal ešte aj pôvodný seriál. Chápem, že každému to nemusí vyhovovať, že je to do určitej miery aj trocha zmena žánru na viac romantický a preto ostatné čo predtým bolo dôležité ide viac do úzadia. Ja sa cez takéto veci dokážem preniesť a veľmi na to bavilo ako ja pôvodný seriál tak toto ešte občas viac. Viac sa sústredíme na hlavnú hrdinku Makise Kurisu a jej city. Nebude tu viac cieľov, ktoré treba dosiahnuť ale len jeden jediný a to je láska.(13.12.2014)

Oproti seriálu je zakončení opravdu slabé, i když se člověk znovu rád vidí všechny oblíbené postavy, tak se nemůže ubránit pocitu, že toto finále je jaksi prázdné. Je to poměrně dlouhá, nastavovaná kaše, která ke konci může i nudit. Nic moc nového se zde již nedozvídáme a tradičně se snímek snaží hrát na city, což na mě (na rozdíl od seriálu) nezafungovalo s takovou silou. Animace je sice stále pěkná a propracovaná, pár památných hlášek se zde taky najde, ale to by bylo ke kladům skoro vše. Je to spíše takové nenáročné ohlédnutí za jedním suprovým seriálem, než plnohodnotné zakončení. Seriálový konec mně sednul mnohem více, než těchto 90 přehnaně romantických minut.(20.11.2014)

Většinou to už tak chodí, že filmoví sourozenci seriálů bývají takovou lépe vypadající a nákladnější nastavovanou kaší. Steins;Gate: Fuka Ryōiki No Déjà Vu slibovalo zakončení celé série a snad i proto by se mohlo zdát, že se tohoto prokletí zbaví, nicméně chyba lávky. Koneckonců, jakkoli seriálové Steins;Gate nebylo zrovna adeptem na nejuzavřenější sérii historie, zakončení mělo řádně a nová zápletka tak musí nutně působit jako krapet násilně naroubovaná. S tím ovšem musí člověk počítat, přeci jen, tahle značka už má svůj zvuk a z něčeho ty rodiny producentů žít musí ... Jenže to zase neznamená, že se jako relativní fanoušek seriálu spokojím se vším, co na mne s tímto názvem vyplivnou. Námět se sice zase hemží spoustou pěkných neznámých slovíček a termínů a tváří se extrémně "science" a duchaplně, ale tentokrát jsem jej prostě i přes urputnou snahu scénáristům sežrat nedokázal. Ba co hůř, ukočírovat jej se ctí nedokázali ani oni samotní, poněvadž je scénář ve své podstatě jen směsí všemožných náhod a šťastných deus ex machin, takže kdybych chtěl být hodně zlý, mohl bych klidně prohlásit, že Makise, která protentokrát přebrala roli hlavního protagonisty, za těch devadesát minut rozdala pár pus, párkrát si pobrečela a jinak sebou nechala tahat jak pěšák po šachovnici. A ano, vím, že tímhle prohlášením dost možná pláči na špatném hrobě, poněvadž , i původní Steins;Gate byl nakonec více osudový než do nejmenšího detailu promyšlený, nicméně nedostatky, které člověk během 24 dílů mnohdy ani nepostřehne, nebo je prostě přijme jako nutné zlo, během devadesátiminutové stopáže snadno vyplavou na povrch. I tak ale musím uznat, že animace filmu je velmi slušná, mihnou se v něm všechny oblíbené postavy, pronesou oblíbené hlášky a po závěrečných titulcích jsem dostal chuť znova si pustit seriál, což bylo určitě také jedním ze záměrů tvůrců. Proto se po delším váhání nakonec přikloním ke slabším *** místo původně zamýšlených **(29.12.2013)