Poslední dny ve Vietnamu

Gary Lionelli

Richard Nixon (a.z.), Henry Kissinger

Molly Jacobs
  • Houdini

Oscar 1 nominace: Dokument(16.1.2015)

Velmi povedený dokument, zachycující poslední dny působení Američanů ve Vietnamu, potažmo poslední dny jižního Vietnamu jako takového. Zaměřuje se hlavně na urychlenou evakuaci, těsně před dosažením komunistického severního Vitnamu Saigonu. SIlné téma, velké emoce.(21.11.2015)

Celkem působivé svědectví o evakuaci Saigonu, ke kterému se blížila severovietnamská komunistická armáda. Vlastně se jedná o poslední operaci Vietnamské války a svým způsobem tu byl korunován americký zmar. O záchranu ohrožených Vietnamců se zde zasloužili především řadoví důstojníci i diplomaté a zajímavou postavou je i tehdejší velvyslanec Martin, který evakuaci zprvu rezolutně odmítal, aby se potom překotně snažil dostat co nejvíce lidí pryč. Nedovedu si představit pocity amerických a jihovietnamských veteránů, když se na podobné záběry dívají. 80%(29.7.2015)

75-80% ... Dokument zachytávajúci americké fiasko vo Vietname, no zároveň hlavne snahu tých posledných vojakov, zachrániť toľko Vietnamcov pred komunistami koľko sa len dalo. Aspoň vidno že vláda USA koná len vtedy ak z toho nejakým spôsobom dokáže profitovať.(2.3.2015)

Působivá propaganda. 1) Dokumentární film zobrazuje evakuaci Američanů a jejich spojenců ze Saigonu v dubnu 1975. Nevím, jestli se to přesně takto odehrálo nestojí mi za to to zjišťovat. _____ 2) Film zobrazuje pohled americké strany - to určuje, kdo jsou ti hodní a kdo ti zlí. Svědkové zprostředkovávají vlastní osobní dojmy z evakuace. Není tu řeč o válce, o jejím smyslu ani o roli Spojených států v ní._____ 3) Pokud přijmeme takto vymezené téma, je třeba říci, že snímek je velice působivý._____ 4) Vždy mi připadalo, že hlavním smyslem vietnamské války z pohledu USA bylo vyzkoušet si různé zbraňové systémy a zocelit armádu v boji. Mezi nelidským socialistickým režimem Severního Vietnamu a stejně tak nelidským diktátorským režimem Jižního Vietnamu si neumím vybrat. Je to prašť jako uhoď._____ 5) Neumím posoudit, do jaké míry se Američané začali ve Vietnamu angažovat kvůli ochraně svobody (někteří jednotlivci určitě ano) a do jaké míry šlo o politiku zadržování komunismu (určitě ano). Výsledkem celé věci pro USA je ztráta morálního kreditu bojovníků za svobodu a současně i historicky nevídaná vojenská prohra._____ 6) Nejdůležitější závěr, který si z této války přináším, je, že je třeba velice obezřetně přijímat americkou propagandu, která v mnohých ohledech je stejně málo věcně relevantní jako byla fašistická nebo socialistická.(16.9.2016)