Virunga (festivalový název)

Dokumentární

Velká Británie / Demokratická republika Kongo, 2014, 90 min

Franklin Dow

Joanna Natasegara

90-100% ... Hlúpy človek, peniaze, vojna, peniaze, pokoj, korporácia, peniaze, vojna.... A niekde uprostred toho všetkého je Národný park Virunga v DRC - oáza pokoja, života, prírody a niekoľkých ohrozených živočíšnych druhov vrátane horských goríl. Niekedy si prajem aby ľudstvo vyhynulo. Mnoho jedincov, a to nehovorím o malom čísle, si nezaslúži žiť nielen na tejto planéte, ale vôbec. Dokumenty hodnotím skôr z obsahovej stránky, pokiaľ ich formálna stránka nie je úplne mimo. Tento bol dobre natočený a ešte ma aj obsah dostal.(18.2.2016)

Vizuálně velice podmanivý dokument se silným příběhem, který však bohužel zvýrazňuje některá klišé a silně zobecňuje některé skutečnosti - historický úvod o vykořisťování Afriky bílým mužem, zlá petrolejářská společnost sídlící ve Velké Británii, opět vlastněná bílým mužem, pouze evropská žurnalistka používající pokoutné nahrávací metody se snaží tento obraz zlepšit. Ale svět není jen černobílý, což by měl dokument zachycovat.(22.2.2015)

Dokumentarni film, o kterem se da rict mnoho. Ztelesnuje vyborny priklad umelecke zurnalistky, kde neutuchajici exploze v pozadi vykresluji zvysujici se napeti v Narodnim parku Virunga. Pytlaci, spravci parku, byvali detsti vojaci a mnoho podezrelych postav vypraveji vlastnim slovy pribeh konfliktu a protichudnych zajmu. Puvodni umysl natocit film o nadeji se podarilo probit doslovnou invazi ropne firmy a nasledneho teroru jenom pomoci krasne postavy Andreho Baumy, ktery za smysl sveho zivota povazuje horske gorily. Kolik toho vite o sve FTSE 250 korporaci? Je to teprve zacatek...(28.1.2015)

Druhá polovina dokumentu mě dostala. Naprosto dech beroucí střet emocí, faktů, konspirací, reality, dobra a zla... Přinejmenším skvěle reflektuje poměry současného světa, mentalitu lidí na jedné straně a na druhé straně. Velká poklona těm, kteří riskují své životy a velká poklona tvůrcům dokumentu, kteří navázali i projektem. Zapojil jsem se. 1 2 3 4 5 Lidi dělejte něco! /// 222 hodnocení, to myslíte vážně??? /// Znovu se opakuju, ale nesnáším tuto *** společnost *** 10/10(31.10.2018)

• verbal

Zaprodané korporátní gorily se vzájemně koksují se zkorumpovanými vládními gorilami, přičemž animálně ničí všechno kolem sebe a traumatizují chudáky horské gorily, které jsou na pokraji vyhynutí. Jediným Hestnem je tu paradoxně potomek příbuzenského křížení belgických degenerátů, kteří se v 19. století podíleli spolu s Poldou Druhým na plundrování a terorizování Konga. Impotentní pózování princátka de Merode uprostřed téhle války o planetu opic nám, opět paradoxně, kýčovitě a populisticky shrnuje pro změnu potomek příbuzenského křížení pruských degenerátu, zjevný feudokomunista, ekosluníčkář a dle tohoto i jeho předchozích pičinů také demagog par excellence – princátko von Bismarck. Umaštěná militantní lesba v jeho službách sice hezky vychytala třetí svět plundrující zmrdský korporát, ovšem jinak si tenhle pěkně vychcaný šlechtický synek, jehož patetický pseudoblábol koprodukoval sám Národní park Virunga, elegantně vyfabuloval ozbrojený konflikt asi o 400 kilometru severněji a o jezero dál, než se ve skutečnosti odehrál. Ale nevadí, ti čuráci, co tohle nominovali na Osrala a tak procítěně se nad tím rozplývají, si ve své moudrosti beztak myslí, že Kongo je africký buben. Takže si z této účelové lži Herr Riefenstahla fucktograficky odneste nejlépe jen to, že v Kongu žijí gorily, a ty horské je třeba chránit, nejefektivněji asi přesídlením těch nehorských do Somálska.(7.8.2020)