Člověk

(festivalový název)
Francie, 2015, 191 min (Special Edition: 134 min)

Po úspechu dokumentárnej série o Zemi prichádza dokumentarista Yann Arthus-Bertrand so svojim novým projektom: Ľudskosť. Tento citlivý dokument nám má priblížiť Zem a jej ľudí - tak, aby sme lepšie pochopili, čím sme dnes ako spoločenstvo, ale aj ako indivíduá. Prostredníctvom výpovedí ľudí z celého sveta, plných lásky i utrpenia, nás dokument núti  uvažovať o vlastnom živote. Planéta Zem je tu zobrazená vo svojej dokonalosti prostredníctvom jedinečných leteckých záberov. (STV)

Blazis34

Zajímavý pohled na lidské priority. Líbila se mi detailní kamera jen na obličej, jelikož ten o nás toho mnohé prozradí ještě před tím, než promluvíme. Za druhé slow-motiony jsou impozantní a dávají člověku prostor přemýšlet, jaký svět je i mimo naše teritorium. Spojení těchto dvou záběrů do sebe skvěle zapadlo a spolu s vystupujícími určitě dovedlo publikum k zamyšlení. Ve Světě je, byl a bude pořád obrovský rozdíl mezi nesmírným bohatstvím a životanebezpečnou bídou. Skvělý dokument, potvrzující tuto skutečnost. 80% - čtyři hvězdy. ()

Eywa11

3/4...Spočiatku sa mi prvá polovica strašne vliekla a až tak ma nebavila, no nejak som sa do toho zapozerala a postupne ma to vtiahlo. Mozaika príbehov, pri ktorej si človek uvedomí aké hlúposti ho trápia, a že v živote by sme mali byť v prvom rade užitoční a pomáhať druhým. A je veľká pravda, že kľúčom ku šťastiu je byť šťastný aj s málom. ( Pohľad na ľudí, ktorí pracujú/otročia uväznení v mrakodrape bol veľmi depresívny a znepokojivý.... Ako malé bezbranné mravčeky, ktoré žijú v svojom teráriu a netušia o svete naokolo....žiť život sa dá definovať rôzne, ale určite tam nepatrí tráviť čas, ktorého beztak toľko nemáme, od rána do večera v práci.... ) ()

Crejdl

Pozor, na přílišnou nákazu Humanismem. Film mi přijde jako sluníčkový projekt na objednávku, zvlášť když je natočený v tak kritické době. Hodnocení se zdržím. ()

Teachman

Tento televizní dokument je vhodný nejen do hodin výchovy k občanství a zeměpisu. Žáci se při něm mohou dozvědět o životním stylu různých lidí. Nelíbil se mi koncept (jedna hvězda), ale oceňuji silné příběhy (čtyři hvězdy). Hodnocení je průměrem těchto hledisek. ()

jardas

Pokud mate zrovna premyslivou naladu, doporucuji tento film....je to o tom, co znamena byt clovek, ale i o zabijeni jineho cloveka z malichernych duvodu a nalezani smyslu zivota....je to...ale ne, podivejte se sami. Rozhodne nebudete litovat.... ()

Danixxx

Strašně jednoduchej dokument, kde se střídají výpovědi různých lidí s panoramatickými záběry na krajinu a to všechno za podkresu takové té nejvíce klišé dojemné hudby. Z nějakého důvodu to ale prostě tak nějak funguje a je to moc pěkný. Takže pokud nemáte večer co dělat, zkus te si to pustit místo tradičních seriálů a třeba si trochu rozšířit obzory. ()

Tarix

Příliš dlouhý umělecký dokument plný patetitckých Američanů, mumlajících Francouzů a ustaraných Afričanů, naivních absolventů vysoké školy života, pokrytců, majících plné huby vznešených keců, pseudofilosofujicích starců a duševně narušených veteránů. Vizuálně skvělé, ale obsahově prázdné, plné nic neříkajících výkřiků (to, že lidé stále cosi výkřikují není neznámo, proto se ptám proč o tom točit film? ). Krásně se na to kouká, ale nic víc. ()

Gagin

Je to strašně utahaný, člověk se těší na krásné záběry a že se načeká. Pro ty, kdo chtějí ty záběry doporučuji spíše lepší Středozemní moře - moře nás všech ()

matus.sott

Som mam este horucu hlavu z filmu ale som strasne rad ze som sa k tomuto pocinu dostal dokument je urobeny kralovsky a tie sekvencie medzi rozhovormi boli strasne majstrovske a vlastne som este nikdy nepocul o reziserevi Arthus-Bertrandovi ale fakt klobuk dole nemozem cista 5 hviezdi zalezitos ()

el.bee

Člověk si sám sebe nejlépe uvědomí poznáním jiných a odlišných. Kdyby byla lidská bytost barvou, tenhle dokument by byl všemi jejími odstíny. Dokumentu by slušela hudba Ludovica Einaudiho. ()

sasankinbrat

Jeden z dôvodov, prečo je svet v chaose je ten, že ľudia sa používajú a veci sa milujú… Pekný dokument, obsah aj forma. Pozor však na falošný humanizmus, chestertonovsky poňaté, cnosť lásky k človeku, ktorá sa odtrhla z reťazí. V súvislosti s načrtnutou tématikou utečeneckej krízy som si spomenul na jednu scénu z filmu o donovi Quijotovi v hlavnej úlohe s Fernandom Reyom. Statočný rytier Don Quijote spolu so svojím verným sluhom Sanchom Panzom putoval po krajine, aby naprával krivdy, keď narazil na policajnú eskortu, ktorá v okovách viedla skupinu zločincov. Don Quijote ako dobrý človek, vždy na strane slabých a utláčaných, uveril, že tí ľudia v okovách sú statoční ľudia, ktorých tí policajti neprávom väznia. Zaútočil teda na policajtov a pomohol zločincom dostať sa z okovov. Lenže odmenou za jeho šľachetný čin mu nebola vďaka, ale poriadna bitka a výsmech zo strany tých, ktorých oslobodil, lebo to neboli statoční ľudia, ako si vo svojom ušľachtilom poblúznení myslel, lež ťažkí zločinci - vrahovia a zlodeji. Don Quijote bol skvelý chlap, vždy na strane dobra, len to mal v hlave trochu popletené. Z nezriadenej túžby po konaní dobra pomohol na slobodu ťažkým zločincom. Zaútočil na policajtov, ktorí predstavovali zákon a poriadok, a pomohol tým, ktorí zákony porušovali. Ale úmysel mal dobrý. Nech nám je príbeh Dona Quijota poučením. Žijeme totiž vo svete, ktorý vyznáva dva póly. Plus a mínus. Biela a čierna. Dobro a zlo. Boh a diabol. Západ a východ. To, že vo svete existujú protiklady, nám zjednodušuje jeho chápanie. Bohužiaľ, to zjednodušenie býva zároveň aj zavádzajúce. My sme dobrí a oni sú zlí… Ako ľahko človek prijme zjednodušené stanovisko. ()

funesfilm

Pravdivý pohľad na ľudstvo a ľudí samotných. V našich podmienkach si nedokážeme ani predstaviť, ako žije veľká časť obyvateľstva v iných, z nášho pohľadu zaostalých kútov, Zeme. V ťažko skúšaných krajinách ľudia nepoznajú smiech, nepoznajú lásku, pokoj...Štatistiky o HDP sú len číslami pre tých, ktorým vyhovujú. Krajiny, ktoré sa prezentujú ako bohaté, sú v podstate chudobné tým, že veria v ich "zlatú misu". Na jej dne, však je prázdnota. Rozlohou obrovské štvrte miest, kde niet svetla nádeje či rovnosti. Príchod 21. storočia nepriniesol zmenu. Rozdiely medzi ľuďmi sa iba prehlbujú. I na to všetko poukazuje tento dokumentárny film. Je to náš odraz, je to reč skutočného človeka. ()

Rajca

Ak ste ešte nevideli dokumentárny film "ĽUDKOSŤ", vrele vám ho odporúčam. Hovorí o tom, čo znamená byť človekom, o utrpení, bolesti, strachu, ale aj láske, odpustení a tolerancii. O tom, aké je to byť bez vlasti, rodiny a pomoci, ako sa človek dokáže, či nedokáže vyrovnať so smrťou a zabíjaním, skrátka o všetkom, čo z nás robí ľudí. K tomu úžasné zábery prírody a povznášajúca hudba, proste opäť jedno "must see". ()

sigiq

Kto si myslí ,že sa má v živote zle tak nech si pozrie tento dokument.Ja som mal po vzhliadnutí pocit ,že som Bill Gates. Fenomenálne hlboké výpovede ľudí na ktorých slovíčko chudoba je ,len slabý odvar.Absolútnym masakrom je ,keď pani bola na tom tak zle ,že musela chodiť za potkanom kým nevylúči ryžu ,ktorú pred tým zjedol.Za deň sa jej podarilo ,ako tvrdí nazbierať do vrecka pár zrniek.Pozrime sa ,kde je súčasný svet. Chamtivosť a pažravosť sú také veľké ,že samotný vesmír je ,len predzáhradka. ()

Na festival Jeden svět přijíždí roboti

Na festival Jeden svět přijíždí roboti

01.03.2016

18. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se stane prvním, kdy mezi festivalovými hosty budou i roboti. Konkrétně se jedná o Alice a Zoru, které byly sestrojeny, aby… (více)

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015