Člověk

(festivalový název)
  • Francie Human (více)
Dokumentární
Francie, 2015, 191 min (Special Edition: 134 min)

Po úspechu dokumentárnej série o Zemi prichádza dokumentarista Yann Arthus-Bertrand so svojim novým projektom: Ľudskosť. Tento citlivý dokument nám má priblížiť Zem a jej ľudí - tak, aby sme lepšie pochopili, čím sme dnes ako spoločenstvo, ale aj ako indivíduá. Prostredníctvom výpovedí ľudí z celého sveta, plných lásky i utrpenia, nás dokument núti  uvažovať o vlastnom živote. Planéta Zem je tu zobrazená vo svojej dokonalosti prostredníctvom jedinečných leteckých záberov. (STV)

Aljak

Pekný dokument o ľuďoch, ľudskosti a živote na tejto planéte. Vysoko realistická mozaika ľudí z rôznych kútov sveta. V podstate taká skromná zbierka názorov obyčajných prostých ľudí, ktorí nie sú na prvý pohľad ničím výnimoční, ale spôsob akým si pred kamerou vylievajú srdce a prezentujú svoje myšlienky z nich robí vzácne bytosti, ktoré majú čo tomuto svetu povedať a za ich slovami (resp. životnými skúsenosťami) sa skrývali naozaj krásne myšlienky a posolstvá. Spektrum tém fakt obrovské, až mám pocit, že zbytočne to bol až príliš široký záber - z tohto pohľadu by bolo menej asi naozaj viac. Ale nepochybne to bol naozaj úchvatný naratívny zážitok doplnený zaujímavými leteckými zábermi rôznych scenérií. P.S. Keby každá z tém dokumentu dostala jednu vlastnú seriálovú epizódu, mohol by to byť perfektný cyklus o ľuďoch. ()

gogo76

"Dnes v dobe televízie a internetu máme bohatstvo vedomostí, ale to nás nerobí tolerantnejšími..." Takýto dokument by mohol mať nekonečný počet dielov, pretože okrem niekoľkých krásnych záberov prírody máme na obrazovke výhradne ľudskú tvár. Pre pestrosť a objektívnosť striedame rôzne rasy a národnosti, ale v konečnom dôsledku ide o to ukázať, že ľudia všeobecne, bez ohľadu na to kto sú a odkiaľ sú, majú podobné problémy. Žijeme v dobe keď sme si opäť prestali vážiť ľudský život, akoby stratil na cene. V histórii robíme tieto chyby opakovane. Po každej vojne a utrpení si človek váži jeden druhého a pomáhame si ako sa len dá. Podľa tohto pravidla sa v blízkej dobe niečoho takého dožijeme. A prečo? Aby sme si opäť vážili ľudský život a chlieb na ktorý treba robiť! 80%. ()

Kwaichi

Životné príbehy jednotlivcov sú navzájom poprepletané a pospájané ako neurónové sieťe v mozgu. Spolu tvoria jednu mozaiku - ľudstvo, našu civilizáciu. Každý príbeh v sebe skrýva tajomstvo jedného života z ktorého si všetci môžeme zobrať poučenie, inšpiráciu alebo mýšlienku na zamyslenie, na základe ktorej môžeme na nás samých niečo zmeniť, napraviť. Životné osudy umocňujú dychberúce zábery Sám som sa pýtal, je to reality 21. storočia? Vravel som si aké je naše Slovensko čarokrásné. Ale to čo som tu videl úplne zmenilo moje názory na prírodné úkazy na Zemi. Pri niektorých záberoch (napr. keď v Keni preliezali domorodci cez kaňon po provizórnom moste) som sa pýtal: "Čo robia tú ľudia na tak nehostinnom mieste, prišli zapózovať pre kameru?" Ale hneď som si na aj sám odpovedal - to je ich každodenný život. ()

Frajer42

Tvůrci by měli povinně varovat diváctvo před hrozícím audiovizuálním orgasmem. Zejména ženy by pod sebe měly umístit ručníky, aby se k nim domů nedobývala parta rybářů, které přilákal rybí odér. Yann Arthus-Bertrand je filmový umělec. Vynikající meditační óda na život. Pro tento dokument je třeba se nacházet v optimální náladě. Zhlédnutí zbytečně neuspěchejte. ()

Fanucci

Tato filmová mozaika je fajn...ale iritovala mne v tom, že příběhům chyběl kontext. 190 minutový opus o tom, že jsme všichni lidi a vlastně chceme všichni to samé mi přijde (štěstí, lásku, mír, vzdělání, bezpečí...) extrémně zbytečný. Jako nošení dříví do lesa. Mne spíš zajímá proč to v některých částech světa nejde - žit v klidu, míru, realizovat se. Počátky a důvody konfliktů, které mají geopolitické důvody nebo kořeny v náboženské, sociální či rasové nesnášenlivosti. Film líbivě klouže po povrchu a nezabývá se příčinami...za mne slabé 3 hvězdy. ()