Člověk (festivalový název)

• Francie

Human

Ľudskosť

Dokumentární

Francie, 2015, 191 min (SE: 134 min)

Armand Amar

José Mujica

Příběhy lidí, jenž nedávají vcelku žádný smysl. Je vidět prvotní záměr donutit lidi se hlouběji zamyslet, a tento počin si spíše hraje na nějaké morální pozastavení nad tím, jak žijí jinde, a že každý má nějaký smysl... s tím se bohužel nedá souhlasit, tak celkově se tento film podbízivě dostává do hlavy diváků a chce po nich, aby milovali lidstvo. Lidstvo je super, ale natáčet o tom film je těžké. Asi by to chtělo něco komplexnějšího, záběr a pojetí poznání rozdílných lidí je až příliš široký na ten styl, v jakém je film natočený. Chvílemi mi to připomínalo projekt "Life In A Day", který sice po technické stránce nebyl tak dobře natočený, ale chvílemi obsahoval zajímavější pohledy na různé kultury a nesnažil si hrát na sondu lidské společnosti. Human bohužel ukazuje ten známý povrch rozdílností lidí, ale neřeší co je hlouběji. Film je až příliš optimistický na to, jaké jsou dnes problémy. Na druhou stranu jsem rád, že se neřeší pořád jenom negativní věci, nicméně v tomto filmu ta pozitivní převaha byla cítit nějakým zbytečným přecitlivělým humanismem.(26.11.2016)

Asi jeden z vizuálně i obsahově nejpoutavějších dokumentů, co jsem zatím měla možnost vidět. Tvoří ho perfektně a kontrastně poskládané záběry mas lidí a netknuté přírody, doplněné o intimní medailonky jedinců, kteří se s námi podělili o střípky svých životů a o své pohledy na svět. Ten kontrast krásně podtrhuje to, že každý člověk má svůj příběh, ale také to, že se od sebe v podstatě zas tolik nelišíme. Nezáleží na zemi ve které žijeme, na barvě pleti, na pohlaví nebo na věku, všichni si dříve nebo později klademe stejné nejzákladnější otázky. Pro každého sice může láska, bohatství, rodina, čas, smysl života a smrt představovat něco jiného, ale nakonec jsme všichni příslušníky stejného druhu: jsme lidské bytosti, které čeká stejný osud. Ta cesta se pak může diametrálně lišit. Někdo má život veselejší, někdo naplněný bolestí, někdo žije v chudobě, někdo o život bojuje každý den, někdo pak zas žije v přepychu... a to zas způsobuje, že jsme každý jiný... Až mě někdy bude trápit nějaká blbost nebo mě přepadne nějaký chmur, pokusím si vzpomenout na lidi, kterým ke štěstí stačí to, že ten den mají co jíst a kde spát... Je to tedy dokument plný kontrastů, který nás nutí se trochu zamyslet, a takové mám ráda.(1.7.2018)

"Dnes v dobe televízie a internetu máme bohatstvo vedomostí, ale to nás nerobí tolerantnejšími..." Takýto dokument by mohol mať nekonečný počet dielov, pretože okrem niekoľkých krásnych záberov prírody máme na obrazovke výhradne ľudskú tvár. Pre pestrosť a objektívnosť striedame rôzne rasy a národnosti, ale v konečnom dôsledku ide o to ukázať, že ľudia všeobecne, bez ohľadu na to kto sú a odkiaľ sú, majú podobné problémy. Žijeme v dobe keď sme si opäť prestali vážiť ľudský život, akoby stratil na cene. V histórii robíme tieto chyby opakovane. Po každej vojne a utrpení si človek váži jeden druhého a pomáhame si ako sa len dá. Podľa tohto pravidla sa v blízkej dobe niečoho takého dožijeme. A prečo? Aby sme si opäť vážili ľudský život a chlieb na ktorý treba robiť! 80%.(5.2.2017)

Tato filmová mozaika je fajn...ale iritovala mne v tom, že příběhům chyběl kontext. 190 minutový opus o tom, že jsme všichni lidi a vlastně chceme všichni to samé mi přijde (štěstí, lásku, mír, vzdělání, bezpečí...) extrémně zbytečný. Jako nošení dříví do lesa. Mne spíš zajímá proč to v některých částech světa nejde - žit v klidu, míru, realizovat se. Počátky a důvody konfliktů, které mají geopolitické důvody nebo kořeny v náboženské, sociální či rasové nesnášenlivosti. Film líbivě klouže po povrchu a nezabývá se příčinami...za mne slabé 3 hvězdy.(17.1.2016)

Velice dobře pojatý dokument o tom, co je to lidství, a představení nepředstavitelné diverzity, kterou nabízí. Fascinovalo mě, kolik odlišných emocí se do něj vešlo. Na otázku lidství, dobrého života či štěstí neexistuje jedna odpověď, ani návod, ani jednotný cíl - místo rad, co se nám odevšad dostává, je možná lepší zvolit způsob představení právě tohoto jednoduchého faktu. Za to si tento dokument zaslouží uznání a shlédnutí.(13.11.2016)