Hei tai yang 731

• Hongkong 黑太陽731 (více)
všechny plakáty

Film pojednává o chodu japonského koncentračního tábora v Číně, kde se provádí řada pokusů na lidech. Zahrnuje řadu velice drsných, smutných, krutých a brutálních scén, které se údajně v táboře odehrávaly. (Flipnic)

zdenny

Jestli toto bylo naprosto podle skutečných událostí, nebudu spekulovat. Ale že se podobná zvěrstva za války děla, o tom snad nepochybuje nikdo. Musím opravdu upozornit, že tento film není pro slabé nátury. Míra tyranského sadismu je zde překročena i přes mou laťku. Nejhorší na celé věci je, že "výzkumníci" toto brali naprosto vážně a vůbec se nad svým chováním nepohoršovali. Vlastně se někdy i smáli - jako blázni. Nejhorší na všem byla genocida jednoho čínského etnika, kdy tito vězni neměli prakticky žádnou šanci pokusům uniknout. Film byl natočen zvláštně - neevropsky a neamericky, a možná proto měl takové to břitké a naturalistické aroma. Co se týče sadistických scén, které jsme ve filmu mohli vidět (ne že bych chtěl dělat nějakou hitparádu), velice mne znechutilo stáhnutí kůže ze zmrzlé ruky, přetlak v tlakové místnosti a ... taky ta kočka. Závěrem bych tedy film nedoporučil slabším povahám, ale myslím si, že lidi by měli mít neustále na paměti, co člověk ve skutečnosti dokáže provádět za zvěrstva. Dá se tedy říct, že film byl slabým odvarem válečných hrůz, které si v dnešní konzumní době málokdo dokáže představit. ()

Klay

Ve své snaze najít film, který mě skutečně znechutí jsem tentokrát napůl uspěl. Gore efekty jsou technicky pěkné a v tradici toho lepšího ze shocku i docela reálné, ale není to ani tak násilí co mi vadí. Tento film se mi příčí hlavně z morálního hlediska. Nechápu zda bylo účelem pouze šokovat nepřipravené diváky nebo šlo také o nějaké to poselství, zarazila mě ale otázka v závěrečných titulcích, kterou tvůrci pokládají potom co na nás vychrlí pár historických faktů: "Byla jejich oběť zbytečná?" Nenapadlo by mě uvažovat nad oprávněností Japonců testovat (= mrzačit a zabíjet) lidi v obdobě koncentráku, i když to bylo za "vědeckými účely". Jinak je to ale hodně zbytečný film, když se zrovna "neexperimentuje" tak je to pěkná nuda. Takový Pasolini byl možná úchyl, ale jistý režijní um mu upřít nešlo, takže u jeho Saló jsem se bavil mnohem více. Mám pocit, že celá série Men Behind the Sun je jen snahou tvůrců zaujmout skrz násilí a získat nějaký ten cash, sice stále lepší než Guinea Pig, ale dějově přibližně stejně o hovnech. Historický podklad to zkrátka nezachrání. A ta scéna s kočkou...myslím, že zabít zvíře jen pro docílení autentičtějšího filmového zážitku (v tomto případě spíš zase snaha šokovat) je zbytečný nesmysl, přežitek po taliánech, co v 70. letech běhali po džungli s kamerou a krájeli všechno živé na plátky, aby pak své filmy zakončili hlubokomyslným poselstvím o tom, že násilí je špatné (viďte pane Deodato!!) ()

Garch

Celková topornost, jen podporuje vršení zrůdného násilí japonských válečných "vědců". Znovu si můžeme říct větu, která před tři čtvrtě stoletím zněla šíleně: "Děkujme Bohu za Bombu míru". ()

bolan

O filmu koluje více úvah o jeho krutosti, než jak tomu doopravdy je (byť scéna z tlakové komory je opravdu drsná). ()

Furmi

Naprostá pecka ! Nechápem prečo to má tak vysokú priečku v rámci "50 most disturbing movies". Jednoznačným kráľom kontroverzie je samozrejme Salo a po ňom Cannibal Holocaust avšak tento film by mal držať bronzovú medailu. Skĺbil humusácke gore scény z kanibalov (vrátane evidentného zabijánia živých zvierat) a excentrizmus zvrchovanosti fašizmu (v tomto prípade japoncska, ktoré ale od fašizmu ďaleko nemalo) zo Sala. Ide o veľmi hardcore snímok s veľmi explicitnými scénami ktorý je určený minorite filmových fanúšikov. Zároveň sa ale jedná i o veľmi kvalitný film mapujúci filmovo neprebádané vody jedného z mnoha zverstiev 2. svetovej vojny. ()

Rathalos

Dalsi z rady nudnych a neskutocne ukecanych filmov od sikmookych,tentokrat z Ciny a tych zopar scenok,ktore boli "vraj" brutalne u mna nezmenia nazor,ze tato tema sa urcite mohla natocit ovela realistickejsie,dramatickejsie a drsnejsie,skor je to amaterske a uz som sa nemohol dockat konca,dve hviezdicky su az az...:-) ()

Tormentor665

No co dodat, hnus hnus, ale musí se vidět. Opravdu ano. To brutální týraní zvířat umí zapůsobit na ty domací maloměšťácké pipiny, kterým by jinak životy Číňanů byly více než ukradené. Například Bertolucci používal motiv týrání koček ve svém Novecentu více než často. Zajímalo by mě (tedy jdu to hledat), jak to skutečně bylo s tím využitím japonských bakteriologických zbraní v Korejské válce. Jako zapřísáhlý stalinista uvěřím, ale víra je opium lidstva. DOPLNĚNO: V USA věří že, ne, v Číně, že ano. U nás tomu, komu momentálně lezeme do řiti. Zajímavé je, že USA chtěli vyšetřovat, jestli se českoslovenští lékaři nepodíleli na mučení jejich zajatců. Nevím, co by si otec počal, kdyby to soudruh Havel neututlal. ()

MutantMarana

Slabej usmevnej cajicek. Posledni ctvrtina vylozene ftipna kovbojka. Skoda, ze zajimavy tema tak zneuctili a vylozene zesmesnili. Pro budouci divaky - nenamahejte se, zadne krutarny se nekonaji. ()

Schmitke69

Film jsem zkouknul na doporučení hlásající že se jedná o jeden z nejbrutálnějších, nejnechutnějších a nevcíce znepokojujících filmů "ever". Asi jsem teda imunní, jelikož žádný z těhto pocitů se prostě nedostavil. Co se týká psychologické žďímačky tak je pro mě mnohem emotivnější třeba novodobý Jagten... Prostě nic moc, a očekávání se naplnila tak z 30%, takže proto i 3/10 ()

Valenta28

Perfektní film s brutálními momenty a útržky. Působil na mě velmi úzkostně, ovšem to pouze kvůli kontextu. Jinak je to perfektně provedený film, který má skvělé efekty a propracované brutální scény. ()

kramatos

Hnus, je vidět že Japonci jsou schopni toho co člověk vidí v jejich ujetých filmech i ve skutečnosti, takže mě to vlastně ani nepřekvapuje. ()

Willynka

Extrémně nudné a nekvalitní na rok 88. Herci jsou strašní, tak strašní, že ony gore scény ve výsledku obsahují právě jen ten šok efekt, nikoliv jakoukoliv emocionální hloubku, protože tak nějak víte, že je to estráda. Teda až na tu kočku, ta údajně nakonec doopravdy pošla, nikoliv díky krysám, ale dílem jednoho člena štábu - aby měli závěrečnou scénu mrtvolky. Ve výsledku je vlastně to nejděsivější fakt, že to reálným zúčastněným všechno prošlo. ()

Naghavi

Nejvystížnější jsou zde názory, že si film hraje na něco, co není...Strašná blbost, z těch tzv. šokujících scén čiší akorát legrace. ()

Hlavonozec

S hodnocením série Men behind the sun jsem velice na vážkách, a v podstatě tato recenze zahrnuje všechny epizody dohromady. Nejvíce problematické je, jak se postavit k hodnocení něčeho takového? Říct snad, že by se mi to líbilo? To snad ani nejde. Nejedná se ani o "zábavný" gorefest typu braindead, ani o artový explicitní horor typu Jack staví dům, Saló aneb 120 dnů Sodomy nebo U zlaté rukavice. Zaručeně bych však celou sérii, i přes všechny její chyby, doporučil. Ano, bude vás tam srát spousta věcí. Jednoduchý a děravý scénář, špatné herecké výkony a dialogy, bude vás tam příšerně srát to, že celý film je jednostranný (tak, že pouze Japonci tam působí jako ti "velezrůdní arcizáporáci"). Ono Men behind the sun není totiž žádný promyšlený umělecký film, ale spíše hororová přehlídka toho, čeho jsou lidé schopni, což ve vás (pokud vydržíte všechny 4 epizody) vzbudí pocit absolutního znechucení. První 3 díly sledujete něco, nad čím jen nevěřícně kroutíte hlavou a říkáte si, že to není možné, že je celý film jen propagandistický čínský brak a režimová fantasmagorie, aby vám nakonec zavřeli hubu čtvrtým dílem, kde vám jednotlivé scény prokládají i původními záběry. Specifická série (patrně jediná svého druhu), která se vám nezalíbí, a pravděpodobně už si ji nikdy potom nepustíte. I přes to však vám to uvízne v paměti, odkud už to prakticky nikdy nedostanete. ()

argus123

Paradný horor ktorý realisticky vyobrazuje japonské besnenie počas 2 sv. vojny. Film je naozaj určený pre fajnšmekrou hororu CAT III. Vyborný herecký výkon a filmové triky zaručuje skvelú ukážku ludských zverstiev páchaných počas vojny. Mne osobne sa velmi páčil a doporučujem ho pre polnočné sledovanie ()

Declen

Trochu mě asi ukolébalo to, že se ze začátku nic tak strašného nedělo. Jak to ale začal film dávkovat a větší a větší frekvencí tak sem měl pocit, že to je možná největší nechuťárna co sem viděl. Tohle rozložení tam bylo schválně, z dobrého důvodu a na mě fungovalo. Působil na mě i dokumentární styl, i když v rámci 731 nebylo nic dokázáno, stále platí, že tábor existoval. Možná až na tu kočku, tam jsem si říkal, že to je už snaha dostat co nejširší spektrum. ()