Jsou věci divné a nevysvětlitelné (festivalový název)

• Maďarsko

VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan

• angličtina

For Some Inexplicable Reason

Sú veci divné a nevysvetliteľné

(festivalový název)

Komedie / Drama

Maďarsko, 2014, 90 min

Film, ktorý nie je skutočne ničím výnimočný ani zaujímavý, ale napriek tomu na neuveriteľne bavil od začiatku do konca. Milý, nevtieravý a prirodzený humor, kombinovaný so zaujímavým filmárskym umeleckým štýlom, ktorý však vôbec nepôsobil rušivo či prehnane "artovo". Príbeh mi tak trochu námetom pripomenul Kormákurov 101 Reykjavik. Nenápadnú, ale dostatočne výrečnú pointu záveru som si vlastnou nepozornosťou všimla až pri opakovanom pozretí...Áron stál konečne oboma nohami pevne na zemi, aj preto po čase zvyšujem na 5*. Btw. lepšie záverečné titulky som myslím ešte skutočne v žiadnom filme nevidela...jednoducho svojská originalita od začiatku do úplného konca...len tak ďalej pán režisér!(28.2.2016)

Ako hodnotiť, keď som sa celý film výborne zabával, ale niečo mi neštimuje. Ako môžem byť úplne spokojný, keď jedna jeho časť je ako vystrihnutá zo života a ďalšia túto prirodzenosť zase absolútne postráda. Reisz výborne vystihuje podstatu nič nerobiacich, intelektuálnych a citlivých mladíkov okolo tridsiatky bez zamestnania. Tí sa ponevierajú životom a čakajú, za ktorým rohom nájdu na zemi ležať jeho zmysel. Áron je jedným z nich a občas ho musíme bohužiaľ považovať nielen za sympatického (akým bezpochyby je), ale aj za totálneho trótla a to práve v spomenutých ťažšie uveriteľných scénach. jeho život sa točí v kruhu, čo má za následok fakt, že aj film sa trochu točí v kruhu a nevie poskytnúť poriadny vývoj postavy. Nádej vysvitne pri návšteve Lisabonu, kde mal podľa môjho názoru aj skončiť a nevrátiť sa zase v podstate na svoj začiatok. Hlášky fungujú perfektne, v tom sa ukazuje Reisz ako majster. Prečo niečo podobné (a možno aj lepšie) nemôže vzniknúť na Slovensku? 70%(23.6.2015)

Poměrně nápaditý a suše vtipný film o Mantákovi z Mantákova, se kterým se rozešla holka a život pro něj ztratil smysl. Deprese a chuť umřít je cítit z každého slova, co Áron pronese. Máte z něj ale takovou prdel, že se mu prostě musíte smát. A jelikož je film i docela pěkně a originálně natočený, byla by škoda ho v rámci maďarské kinematografie vyignorovat.(21.12.2018)

Další maďarský film, který na festivalu zazářil. Hlavní hrdina Áron se jen těžce vyrovnává s rozchodem se svou přítelkyní. Nachází nové lásky a zklamání, hledá si práci, zažívá neustále roztržky s rodiči, ale tohle všechno je divákům podáno s nadhledem a humorem a v divácky vděčném stylu vyprávění, který mi místy připomínal filmy Jean-Pierre Jeuneta. Jako perličku na závěr si vychutnejte netradiční a originální závěrečné titulky.(11.7.2014)

• BOURQUE

Kým film Rossz versek od G. Reisza bol v rámci možností kompaktný, tak jeho ďalší film VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan dokáže osloviť diváka len niektorými scénami. Film ako celok nie. Najväčším problémom je, že počas tých 90 minút pocity a názory Árona nás dokážu dotknúť len niekedy. Najoriginálnejším momentom považujem záverečnú scénu s titulkami, kde Áron postupne predbehne účinkujúcich vo filme. (K tomu bola zvolená správna hudba.) Osobné hodnotenie: 65% (**) (26.4.2020)