Mnich

Maw Naing Aung

Aung Min

Tin Win Naing
  • J*A*S*M

(49th KVIFF) Kdyby byl Mnich ještě třeba ke všemu černobílý, jednalo by se o přesný prototyp toho, co si patrně obyčejný NEnávštěvník karlovarského festivalu, který jej považuje za nudnou snobskou přehlídku nudného artu, představí pod pojmem "film z Varů".(8.7.2014)

Z hlediska scénáristického u mě Mnich bohužel neobstál. Příběh o starém nemocném opatovi a zoufalém Zawanovi, který je ochoten udělat vše, aby mu pomohl, je přeci jen až příliš prostý a ani vložená cukrátka jako například iPod uprostřed džungle, vyoperovaná opatova varlata nebo propichování pohledy mezi Zawanou a vesnickou dívkou ho nespasí. Na druhou stranu na mě snímek zapůsobil po smyslové stránce. Dalo by se totiž říci, že z technického hlediska jsou jeho podstatou především dílčí obrazy - místy možná příliš meditativní a neprovázané, jindy naopak až nesourodě propojené. Vždy však dokonale nabarvené a perfektně ozvučené. A právě díky těmto dojmům jsem v kinosále vydržel až do konce. 6/10 [KVIFF 2014](5.7.2014)

Film, na který se je třeba naladit, zklidnit se a přizpůsobit. Pak teprve pochopíte, že jeho hlavním sdělením není poměrně jednoduchý příběh, ale podobně jako při meditaci se věci dějí skrytě, pod povrchem. Ze mně sice asi nikdy buddhista nebude, ale i tak si myslím, že tento FAMUfilm stojí za pozornost nejen pro svou exotickou lokaci (70%).(12.5.2018)

Tohle se podařilo natočit filmové škole FAMU? Smekám klobouk, který nemám aktuálně na hlavě. Tak krásně odpočinkově rozpohybovat fotografie, kdy téměř každý záběr je umělecký akt, je velmi obdivuhodné. Film byl náročný, ostatně našli se odpadlíci a jedna žena v poklusu vycválala z kina. Já však vydržel a jsem rád za tento meditativní zážitek. Nevím bych jestli bych doma vydržel tempo a příběh, přeci jenom to bylo trochu uspávající. Mnich se vám může líbit pokud nebudete očekávat zásadní změny v ději, pokud se ztotožníte s duchovnem, který tento film nabízí ve velké míře. Určitě to není film pro každého, přesto za mě doporučení. <49.KVIFF>(4.7.2014)

• Mulosz

Já bych byl v tom Rangúnu rychleji...(18.7.2014)