Mnich

• angličtina The Monk
Podobenství
Myanmar / Česko, 2014, 93 min

Před dospívajícím Zawanou se vyzývavě větví cesty, jimiž by se mohl v životě vydat. Mladík vstupuje do malého vesnického kláštera kdesi v Barmě, který vede mnich představený U Dahma. Zawana i jiní novicové jsou však v souladu se svým věkem hraví a vzpurní a zákonitostem mnišského roucha se podvolují jen obtížně. Když ale U Dahma, který nemá chod kláštera v rukou úplně nejpevněji, onemocní, pochopí mladý muž, že možná nastal moment, kdy je třeba na některou z cest opravdu rázně vykročit a poddat se škole života. Nejen proto, že odchod představeného by mohl znamenat i zánik samotného kláštera. Komorní snímek dokáže nejen vtáhnout do jedinečného prostředí, ale bez nadbytečných slov a s univerzální srozumitelností vykreslit citlivé, ba zlomové životní období hrdinů. V příběhu nechává stranou meditace a nesoustředí se ani tak na spiritualitu, jako na obecně platné hodnoty i touhy, jejichž naplnění je samo o sobě nesnadnou výzvou. (MFF Karlovy Vary)

CiTrus007

Z hlediska scénáristického u mě Mnich bohužel neobstál. Příběh o starém nemocném opatovi a zoufalém Zawanovi, který je ochoten udělat vše, aby mu pomohl, je přeci jen až příliš prostý a ani vložená cukrátka jako například iPod uprostřed džungle, vyoperovaná opatova varlata nebo propichování pohledy mezi Zawanou a vesnickou dívkou ho nespasí. Na druhou stranu na mě snímek zapůsobil po smyslové stránce. Dalo by se totiž říci, že z technického hlediska jsou jeho podstatou především dílčí obrazy - místy možná příliš meditativní a neprovázané, jindy naopak až nesourodě propojené. Vždy však dokonale nabarvené a perfektně ozvučené. A právě díky těmto dojmům jsem v kinosále vydržel až do konce. 6/10 [KVIFF 2014] ()

Slarque

Film, na který se je třeba naladit, zklidnit se a přizpůsobit. Pak teprve pochopíte, že jeho hlavním sdělením není poměrně jednoduchý příběh, ale podobně jako při meditaci se věci dějí skrytě, pod povrchem. Ze mně sice asi nikdy buddhista nebude, ale i tak si myslím, že tento FAMUfilm stojí za pozornost nejen pro svou exotickou lokaci (70%). ()

sskrblik

Tohle se podařilo natočit filmové škole FAMU? Smekám klobouk, který nemám aktuálně na hlavě. Tak krásně odpočinkově rozpohybovat fotografie, kdy téměř každý záběr je umělecký akt, je velmi obdivuhodné. Film byl náročný, ostatně našli se odpadlíci a jedna žena v poklusu vycválala z kina. Já však vydržel a jsem rád za tento meditativní zážitek. Nevím bych jestli bych doma vydržel tempo a příběh, přeci jenom to bylo trochu uspávající. Mnich se vám může líbit pokud nebudete očekávat zásadní změny v ději, pokud se ztotožníte s duchovnem, který tento film nabízí ve velké míře. Určitě to není film pro každého, přesto za mě doporučení. <49.KVIFF> ()

J*A*S*M

(49th KVIFF) Kdyby byl Mnich ještě třeba ke všemu černobílý, jednalo by se o přesný prototyp toho, co si patrně obyčejný NEnávštěvník karlovarského festivalu, který jej považuje za nudnou snobskou přehlídku nudného artu, představí pod pojmem "film z Varů". ()