Zločin z lásky

Somewhere Beyond Love

(neoficiální název)

Itálie, 1974, 105 min

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(20.6.2006)

Milánský dělník Nullo Branzi (Giuliano Gemma) miluje Sicilanku Carmelu Santoro (Stefania Sandrelli), která podobně jako spousta jiných přišla za prací. Protnou se tu dva světy, mezi nimiž vlastně není podobnosti. Nullo: odborář, bezvěrec,pracovitý a naivní. Carmela: spontanní, citlivá a zcela svázána s katolictvím a ostatními tradicemi Jihu... Luigi Comencini nám vypráví jak neorealistické melodrama, tak soudobou milostnou tragédii. Zpočátku skoro komediálně. Posléze s tklivým přechodem do elegična a tragiky.(18.5.2005)

Kalendářová povídka, v níž ještě zlehka vibruje stále podmanivý tón doznívajícího neorealismu, mě zaujala především svou prostotou, až nečekanou v šedivém prostředí milánské periferie sedmdesátých let, jejíž fabrický hluk přečnívá směs dialektů, znění vzájemného neporozumění. V tragickém milostném dramatu seveřana a Siciliánky se zúročí snad vše, co naplňovalo tento mikrokosmos od střetu různých italských kultur přes nevyhovující pracovní podmínky, nefunkční sociální systém po odborářské snahy a společenské nepokoje. Jakkoliv film působí prvoplánově, ba snad až propagandisticky, účinkuje – nepochybně i díky výbornému psychologickému prokreslení, zvláště hrdinčinu. Stefania Sandrelli zde dokázala vystihnout rozmanité pohyby duše modelované neporozumitelnými city a některé scény – jako pohřbívání ptáčků na smetišti – mě opravdu zasáhly. Douškou pár souladných strof z mladého Nezvala: „Chodníku šedivý, stavěl tě čas, / když statečné svoje kosti rozmnožoval; / pročpak jsi tenkrát už za všecky z nás / s mocnými tohoto světa nezúčtoval? // Šlapu tě s milou každý den, / užaslý zpovědníku, / zatímco ulice hltá můj sen / v špinavém křiku. // […] // Možná že zůstanem užaslí, / až se nám zjevíš někde v nebi / a budeš rajskou silnicí / těch, kteří na tobě hladem zahynuli. // Až budeš duhou smiřující světy, / a možná že jsi jí už dnes, / jenže my nemůžem nějak pochopiti, / že prolitá krev by měla barvu kvítí / jak sedmibarevná mez.“(2.3.2017)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1974 - Nominácia na 1. cenu(16.1.2013)