Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje devátý odvysílaný díl Tuning. V tuzemských končinách jde o početný kmen těch, kteří se zkrátka nespokojí s klasickým vzezřením svých vozů. Od šachovnicových samolepek, liščích ocasů na anténách přes zatmavení skel, výfukové koncovky či doplňky upevňované na karoserii, až po výkonnostní tuning, jež zařídí co nejnižší váhu a co nejvyšší výkon. Kategorií je celá řada a této snaze o odlišení se na silnici se již přizpůsobují i samotné automobilky. Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Tuning odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

kubilov

Kmeny sleduju pravidelně už od prvního dílu a celý projekt se mi jako celek moc líbí, jenže čas od času se nutně musí objevit i slabší díly, jako například Tuning, který má od tuningu docela daleko, stejně jako ta divná německá elektro-techno hudební smyčka. ()

Uberlord

V podstatě nic neříkající dokument, který ukazuje staré a nové. O subkultuře tuningu a její podstatě, čili vylepšování sériových aut, prakticky nic neřekne. Je zde vidět chiptuning mustangu a to je vše. Žádná výprava, spousta zbytečně hluchých míst, kde se nic neděje, jen dokola hraje ta samá, ohraná část jedné písničky. Informace žádné a vyloženě tuningový krasavec, se v dokumentu neobjeví ani jeden. Čekal jsem něco úplně jiného... Tohle je spíš o amatérských závodnících. ()