Římské povídky

Roman Tales

Komedie

Itálie / Francie, 1955, 99 min

• ripo

„Římské povídky" režiséra Francoliniho patří do skupiny italských filmových veseloher druhu „Vily Borghese" (režie rovněž Gianni Francolini), „Manžela dvou žen", „Norkového kožichu" a j. Jsou to filmy, čerpající námětově ze života současných městských lidi t. zv. středních a nižších vrstev. Nemůžeme je označit za filmy neorealistické, třebaže téměř všechny mají v sobě některé kladné prvky tohoto velkého uměleckého směru, který po druhé světové válce umělecky obrodil italský film a postavil jej na jedno z předních míst ve světě. Nemají tvrdou sociálně politickou důsažnost neorealistiekých filmů, nebojují za zlepšení společenských poměrů dnešní Italie. Zachycují však bezprostředně a živelně současný italský život, na který se dívají sice veselýma očima, avšak líčí jej s jeho klady i zápory bez příkras a zbytečných idealisací. A snad právě tento radostný pohled na život, který v daném okamžiku nevypadá nijak růžově, získal tomuto druhu italských filmů nesmírnou oblibu. Pro ženské role „Římských povídek" byly vybrány oblíbené italské herečky Giovanna Ralli (známá u nás z filmů „Norkový kožich", „Manžel dvou žen" a „Vila Borghese"), Silvana Pampanini („Ženich pro Annu Zaccheovou") a Maria Pia Casilio (nezapomenutelná služtička z „Umberta D"). Pro současný italský film je typické obsazení několika episodních rolí velkými hereckými hvězdami (Vittorio De Sica, komik Toto). Film byl uveden na IX. MFF v Karlových Varech v r. 1956. Filmový přehled 35/1957(13.10.2007)

3.5(24.5.2014)