Poznejte život jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů a cestopisců. Sedmdesát let si o svých výpravách psal deník. Jeho prostřednictvím lze nyní nahlédnout nejen do skrytých tajů dobrodružství, ale i do duše člověka, který prožil většinu minulého století... (TV Prima)

Everyone

Pana Zikmunda mám neobyčejně rád. Vyzařuje z něj stejná aura dobroty a nadhledu, jako z mých, již zesnulých, prarodičů. Nevím, jestli je to důsledek éry První republiky a/nebo charakterových vlastností, ale tomu zrcadlení podléhám a nostalgicky jihnu. ___ Panu Cestovateli a Odvážnému muži přeji pevné zdraví a neutuchající optimismus. ()

tahit

Pan Miroslav Zikmund je velký sympaťák, a když vypravuje své dojmy a zážitky je to nejenom zajímavé, ale i humorné. Se zřetelem na první polovinu padesátých let minulého století stojí za to připomenout, že Hanzelka a Zikmund měli opravdu výjimečné štěstí nebo prostě jen kliku, že mohli uskutečnit naplnění svých snů. Nicméně zřejmě vytrvali v pokusech tak dlouho až se dočkali vytčeného cíle, tudíž možnosti podnikat cestovatelské výpravy zcela legálně. Takže tady velký dík pane Zikmunde za pěkné povídání. ()

Cysnews.cz

Tak viděl jsem celovečerní film , ale předpokládám podle režisérá , že se jedná o stejné téma. Pro mě výborné a dozvěděl jsem se spoustu novinek od skoro stoletého muže. A co mě nejvíc dostalo do kolen to jsou deníky od tří let pana M.Zikmunda. Proto je tento dokument opravdu pravdivý a nenjsou to upravené vzpomínky stárnoucího muže . ()

sbinda

Velmi dobře propracovaný a připravený dokument, který nebyl jen tupým naháněním s kamerou, ale inicioval i zájem samotného pana Zikmunda, např. náhled do svazků StB či oslavné přivítání dobrovolníky. Hezké zpracování, dobrá kamera a obzlváště pak záběry rodného domu ukázali úroveň. Vřele natočená vzpomínka pana gentlemana. ()

Kivis

S takovou osobností se dokument točí sám... chtělo by se říct... ale jak poodhaluje Petr Horký, ono to zas až tak jednoduché není. Dostat z profesionála Miroslava Zikmunda emoce a nečekané odpovědi, to je docela kumšt. A tak to řeší přípravou různých překvapení třeba v podobě nečekaných setkání. Velmi povedený dokument, který stručně ve 150 minutách (takový malý paradox) představuje životní dráhu i osobnost jednoho ze tří největších cestovatelů české historie. Fanoušky Z+H potěší a někoho třeba ponoukne k tomu, aby se o tuto dvojici začal zajímat víc. Bohulibý počin. ()

• O cestách dvojice dobrodruhů bylo prodáno šest a půl milionu knih v 11 světových jazycích. (M.B)