"Jonas in the Desert" je laskavý portrét spisovatele a filmaře, průkopníka a příznivce amerického avantgardního filmu Jonase Mekase, jenž se narodil v roce 1922 v Litvě, v roce 1949 emigroval do USA. Zde si koupil kameru a jak sám říká, začal ze "sebeobrany" točit. Hamburgský nezávislý režisér Peter Sempel (nar. 1954) pozoroval Jonase v letech 1993 a 1994 při práci a zpovídal jeho přátele a obdivovatele. Kenneth Anger, Allen Ginsberg, Yoko Ono, Martin Scorsese, Al Pacino a mnoho dalších zde promlouvá o Jonasově pozoruhodné práci a zásluhách. Asociativně sestavený, poezií a hudbou naplněný film sesbíral scénky a nejrůznější momenty z Jonasova života a svébytným způsobem je zhustil do tohoto dokumentu. Sempelův film neukazuje pouze význam neobyčejného filmaře, nýbrž přesně a citlivě zachycuje Jonasovu životní spokojenost, jež pramení z neobyčejné práce, kterou soustředil do svého celoživotního díla Anthology Film Archive in New York, jenž obsahuje tuny nedosažitelných, na poslední chvíli zachráněných perel filmové historie. PS: Chcete vidět Pacinova Lokální stigmata? Nezbývá vám, než tento archiv přepadnout. Já se na to už chystám.(14.3.2005)