Evangelium podle Brabence

Dokumentární

Česko, 2014, 90 min

Miroslav Janek

Miroslav Janek

FIlmařsky nijak zvlášť hodnotný dokument, kterému se ale daří vykreslit portrét Vratislava Brabence i v momentech, kdy se zdánlivě nic zvláštního neděje (pěstování rostlin). Čtvrtou hvezdičku přidávám za mentální svět samotného protaganisty a dokument doporučuji všem, kteří se chtějí s touto osobností lépe obeznámit. (KVIFF 50)(21.7.2015)

Zdá se mi to přehnaně podhodnocené. Netvrdím, že je to nejlepší dokument, jaký jsem viděl, ale Brabenec patří k nejzajímavějším lidem, o kterých dejme tomu takový dokument vznikl, jeho komentáře dávají smysl, nejsou o ničem. Možná je původní kniha lepší, ale nemohu říct, že bych s tímhle filmem nějak zásadně nesouhlasil.(2.12.2015)

• charlosina

Natočit dokumentární film založený na rozhovorech bez použití jediného souvislého dialogu, tomu říkám umčo. // I když se odpoutám od toho, že paní novinářka Renata Kalenská je značně nesympatickou osobou (ba co víc, působila na mě vyloženě jako trubka, byť trubka oceněná Cenou Ferdinanda Peroutky), její podsouvání toho, co má Brabenec říkat, nerespektování jeho projevů, že o tom se bavit nechce nebo že k tomu nemá co říct (což bylo natolik zjevné, že i totální neznalec řeči lidského těla by věděl, kdy má držet hubu, pokud si dotazovaného alespoň trochu váží), to už jí odpustit nemůžu. // Vyvrcholením celého filmu, kdy ho i přes jeho protesty (ani její kozy na něj nezabraly) přece jen dostala na onen pomyslný vrchol, který měl posloužit jako symbolicé pódium s výhledem na věznici ve Valdicích, byla "otevřená zpověď" paní novinářky, kterou onen dokument o to víc zdegradovala (o koho tam vlastně šlo?), snad proto se celé dění pojmenovalo jako Evangelium, ona snad čekala rozhřešení či co... Na což ovšem Brabenec zareagoval tak, jak se na underground "pronásledovaný" filmaři s poněkud bulvárním přístupem sluší a patří: Brabenec drtí plechovku piva a říká "Líbí se mi ten zvuk." Prostě k věci. // Zpočátku jsem měla dojem, že se přede mnou otevírá jeden z nejintimnějších dokumentů, který je možné v současné produkci najít, ale záhy se tahle idea rozplynula v čemsi, co víc než dokument připomínalo reality show. Nikdy víc.(14.3.2016)

• stone

Na tento dokument jsem se docela těšil. Vráťa Brabenec je velká osobnost a spolu s Jirousem jsou ( i když je Magor po smrti) jakýmsi geniem loci Plastiků. Bohužel Renáta Kalenská to pojala spíš jako příjemné posezení u mikulovského Free Shopu. Není to sice tak úplně málo, ale na "Evangelium" to rozhodně nestačí. To co Brabenec odhaluje ze sebe sama a co představuje jeho životní filozofii, je v jiných dokumentech. Tady to nevyšlo.(18.11.2015)

• Slarque

Podle názvu bych čekal film o životě, smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Ale jak víme, názvy lžou. Takže tu máme jen hodinu a půl dialogů V. Brabence s R. Kalenskou o všem, co je zrovna napadlo. O havranech, stromech a keřích, mravencích a o tom, že Kalenská Brabencovi nedá (ale možná mu aspoň ukáže prsa). Kromě pár archivních disidentů se tam objeví ještě jeden muž s podobnými vousy, takže asi nějaký Brabencův příbuzný. Na tyhle filmy jsem prostě málo intelektuál.(18.11.2015)

• - Natáčelo se například v pražských Vršovicích, ve Valdicích nebo v Kralupech nad Vltavou a okolí. (Terva)