Nezlobte, když nemusíte!

• italský

State buoni... se potete

• slovenský

Filip Neri - Buďte dobrí, ak môžete

Itálie, 1983, 115 min (SE: 149 min)

Luigi Magni

Luigi Magni

Danilo Desideri

Scénografie:

Lucia Mirisola

Kostýmy:

Lucia Mirisola

Laskavý a moudrý portrét laskavého a moudrého světce Filipa Neriho. Film se nesnaží o hagiografické kolorování ani o historickou doslovnost, spíše uvádí do fantaskního světa, v němž se to jen hemží velikány 16. století a také spoustou dětí (které by mohly být snímku též vděčným publikem). Několikrát jsem se musel nahlas chechtat, abych byl vzápětí, jen co výbuch smíchu opadl, překvapen hloubkou té které scény. Třeba když se za zvuků nebeské hudby Filipovi zjeví Panna Maria... a on jí vzápětí plivne do tváře. Rouhání? Vůbec ne. Ale pointu neprozradím. Světcova dobrosrdečnost bez afektovanosti a bez odsudků je kvasem celého snímku. Jen trochu lituji sv. Ignáce a sv. Jana od Kříže - oba byli přetvoření v chodící anekdoty (byť sympatické); první v kulhavého asketu, druhý v blouznivce s pohledem upřeným do ztracena.(29.8.2007)

Autentické , vtipné i tragické, bláznivé i moudré , zemité i povznášející dílo. Duch i tělo v příjemné rovnováze.... Pravdivý nadějný příběh, který žije a je škoda mu nevěřit.. Je těžké být dobrý. Ale je to možné... Filip Neri je člověk, který moc nekecá ale dělá a žije tak KRÁSNÝ ŽIVOT opravdu "OPRAVDOVÉHO ČLOVĚKA"... Tento film, na který se už po několikáté dívám stále rád( a ne sám) doporučuji. ------------------------------------- V ZÁVĚRU FILMU Neri vrací papežovi směšný stejnokroj církevního hodnostáře a za jásotu dětí si s radostí obléká své staré pohodlné hadry tj. agitka ani propaganda církevní moci a slávy to podle mého není ani náznakem.(21.8.2012)

• Vesecký

Dlouho jsem nevěděl, co si o tomto filmu mám myslet. Jedná se o propagaci umírněného katolicismu oproštěného od nejhrubších jezuitských dogmat? Ale nakonec i Ignác z Loyoly je zde vykreslen v nějakém lepším světle, takže film skutečně asi není určen nám, vědeckým ateistům. Herecký výkon P. Leroye však nezpochybňuji a krásná byla i radostná ústřední písnička, mohly u ní být aspoň české titulky...(26.6.2014)

Ľudskosť z každého kúska filmu, nečakaný humor a situácie, takto sa aj zo životopisného filmu o svätcovi, čo evokuje kolosálnu nudu, stane zábavný a chytľavý príbeh. Odstrčené deti to v stredoveku asi nemali ľahké, ale tu to vyzerá na šťastné a zábavné detstvo s vtipným a tolerantným kňazom. Film je dosť dlhý na zachytenie celého života, ale na prečítanie krátkej knihy duchovných cvičení, ktoré dostal do daru, mu času nezostávalo. Deti vyrástli, odchádzali, medzi nimi sa vynímal príbeh takmer Rómea a Júlie, len s iným zakončením. Film predčil očakávania, akurát tá dlhá verzia obsahovala príliš veľa spevu a možno mi pri tých piesňach iba chýbali titulky, mohli byť zaujímavé a vhodne dopĺňať obraz. –––– To žijete spolu? – Bůh nás stvořil takhle spolu. Muže i ženy. I teplouše. –––– Buďte hodní, jesli můžete.(19.2.2014)

Krásný, oddychový a zajímavý film, který má své kouzlo. Ve filmu vás překvapí (teď už možná ne, když jsem na to upozornil) střídání humorných, až absurdních scén s jinými, které mají hlubokou myšlenku a nejdou brát na lehkou váhu, navíc to vše je podáno přirozeně. Zároveň snímek stačí skvěle vykreslovat Filipa Neriho, jeho přátele a schovance. Ale ďábel si nedá pokoj a stále bude pokoušet... Písnička, které se zde objeví několikrát je docela vtíravá. : ))(19.3.2014)