Žijeme z energie, jsme energie

Dokumentární

Česko, 2015, 83 min

Keby priblížili zhruba, ako asi vypadá ten 21 dňový transformačný prechod, bol by som vdačnejší a možno dal o jednu hviezdičku naviac. Tá vysmiata mladá rodinka mi bola sympatická, ale iba ked' rozvášnene rozprávali o práne. Akonáhle sa začali usmievať nad vôňou čerstvo prekrojeného melonu, už mi prišli ako obrázok z letáku nejakých náboženských fanatikov. No a stará Hana z Konca sveta... Tá nech mi nehovorí, že má veľa energie. Vypadala, akoby každú chvíľu mala omdlieť...(11.8.2015)

• honajz2

Hej, to jsem nevěděl, že v Česku máme nějakého režiséra sci-fi filmů! Samozřejmě z toho mám radost, v Česku sci-fi nikdo netočí, avšak vzhledem k tomu, že tu ten žánr není, tak to asi pan režisér myslel vážně. V tom případě to je... A víte co? Abych někomu nenarušil jeho karmu, rozdělím hodnocení na tři části a vy (protože jak nám ten tento krásný film říká - máte možnost vlastní volby) si vyberte, jakékoli hodnocení chcete, klidně si přečtěte všechny, klidně jenom jedno, je to na vás. Hodnotit budu následovně - nezaujatě, upřímně a jako sci-fi. Jdeme na to! NEZAUJATÉ HODNOCENÍ - Zajímavé téma, o možnosti, že by člověk mohl žít bez jídla a dokonce i vody. Film nám o něm něco i řekne - ale jenom málo, navíc nám skoro nic neřekne o negativech, jak už o cestě, při které se člověk dostává k tomu 21 dennímu přechodu, tak i o reakcích přátel a rodiny (o těch se tu mluví, ale působí až příliš tolerantně k něčemu tak velkému). Zajímalo by mě i něco z pohledu lékařů a doktorů nebo vědců a psychologů, jejich názor k tomuto tématu, jestli je to vůbec možné. To tady bohužel není, z dokumentu vše působí dobře, jednoduše a bezstarostně, ale já bych rád znal i názory ze stran odpůrců, abych si na to mohl udělat vlastní názor. Takhle to na mě působí jako agitka, navíc celkem amatérsky natočená. 1* UPŘÍMNÉ HODNOCENÍ - Ezoterická new age šílenost, které uvěří jenom podobní šílenci. Celý dokument je podán tak bezstarostně a až kýčovitě radostně, až to vypadá jako náborové video nějaké sekty. Prostě když nebudete jíst a pít, budou z vás šťastné bytosti, kterým stačí hodina spánku denně, při práci se skoro nikdy neunaví, budete se pořád usmívat a žít jako polobohové a kdyby náhodou někdo tak chtěl začít žít taky, ale jejda, umřel při tom, když se snažil přetransformovat ve vyšší bytost, tak je to jen a jen jeho vina, protože neposlouchal rady osvícené polobohyně Jasmuheen a je jen jeho vina, že dostatečně nemeditoval a nestal se osvícenou bytostí, která by mohla žít jenom z kosmické energie a prány. Už takhle to zní jak z nějaké šílené sekty a víc se o tom asi není třeba rozepisovat. Jestli tahle "sekta" někoho zabila, a taky že zabila, a ještě za to ani neberou odpovědnost a dávají to za vinu těm, co umřeli, je to prostě hnus. Jediné, co je tu zajímavé je to, že i na tom se dá vydělat, jak ukazuje restaurace na pražském Boršově - můžu jenom doporučit, ta ulice je moc pěkná. Dál bych jenom opisoval komentář uživatele Freemind, doporučuji přečíst a dokument australské televize si najít. Odpad! JAKO SCI-FI - Tenhle pseudo-dokumentární styl mám docela rád, obzvlášť ve stylu Fallů, baví mě v nich pátrat a hledat v nich nové a nové informace, i když tohle úplně styl Fallů není, i tak je to pro srovnání nejblíž. Jenomže zatím co Fallové jsou udělaní profesionálně a člověk se s každým nový segmentem dozví něco nového, tady je to strašně amatérské se to zasekne na jednom místě a nehne se to a pořád to mluví o všem novém. Navíc to celé vypadá strašně bezstarostně, až kýčovitě dobře, takže bych v tomhle fikčním světě spíš viděl nějaký zvláštní vir, co lidem vymývá mozky. To zde ale vůbec není naznačené a tak funkčnost tohoto světa zůstává bez jakýchkoli indicií, bez nějakých vodítek. Navíc je to strašně nudné a všichni ti lidé mluví o jednom a tom samém skoro hodinu a půl bez čehokoli nového. Snaha hezká, ale stojí to za prd, pane Poltikovič. Ale už teď se těším na Učitele z hvězd, snad to bude lepší! 1* CELKOVÉ HODNOCENÍ: Poskládejte si ho ze všech tří hodnocení, rozhodně to nebude těžké, nejupřímnější jsem překvapivě v upřímném hodnocení. 1*za to, že se někdo v Česku pokusil o sci-fi, i když to bere smrtelně vážně a ani to nebere jako sci-fi.(14.7.2019)

• Freemind

Tak si to shrneme. Jasmuheen - bývalá top manažerka, která se během pár měsíců promeditovala na úroveň stoletých jogínů a teď (ve jménu pravé askeze) létá soukromým tryskáčem na přednášky, které jí vydělaly na usedlost s několika ledničkami jídla (viz dokument australské televize). Při každém testu, který podstoupila, jí byl prokázán podvod. Jednu dobu dokonce tvrdila, že si meditací vypěstovala dodatečné chromozomy, které ale nelze vidět pod mikroskopem (sic!). A pak je tu ještě Monfort - slizoun, který svými radami zabil už několik žáků v Evropě, který se mimochodem přiznal, že kromě prány si denně dá kávu a čokoládovou tyčinku, a který před pár lety v Praze radil mladé matce, aby přestala krmit svého syna a rozvedla se s manželem, který jí to zakazuje. Nedokážu si představit odpudivější hordu cynických sket.(7.7.2016)

Viliam Poltikovič se opět zhostil tématu, které rozhodně není pro všechny. Je zábavné sledovat různé reakce na dané téma. Od nadšeného přijímání po zatvrzelé odmítání a k tomu urážení tvůrců. Přál bych všem, ať dokáží připustit, že mohou existovat i jiné cesty a pravdy než je ta jejich. Sám jsem se o půsty a výživu z prány nepokoušel, ale velmi mě zajímají příběhy lidí, kteří ano. Jsou přinejmenším pozoruhodné. Sám dokáži připustit, že na světě jsou věci, kterým nikdy neporozumím. To ovšem neznamená, že to neexistuje nebo to není možné. K tomu, abych dýchal, také nepotřebuji vědecký důkaz, že je to možné. Takže všichni nadechnout a vyrazit po té své cestě.(2.2.2017)

• Wiikii

Dokument o pár lidech, kteří mluví o své zkušenosti z žití jen z okolní energie. Problémem tohoto snímku je, že nemáte pohled z více stran, tedy od vědců, psychologů či jiných oborů, které by mohli i na základě svých testů vyhodnotit závěry, které by dávali racionální odpovědi(párkrát tam řeknou svou zkušenost s doktory či nějakou hezky znějící větu s energií a fyzikou, biologií atd, které jsou ale více zcestné než přesné, leč toť vše). Takže tento dokument je spíše pro zaryté fanoušky tohoto stylu života. .. Velkým plusem je, že se nepokoušejí svou myšlenku vštěpovat, ale také mluví stále o jednom a tom samém. Stačilo by i třicet minut jenže asi chtěli zkusit zaujmout. .. P.S.: Ten Ekvádorský pár mě přišel jak placení herci. :) .... HODNOCENÍ: 30% (2*)(18.5.2015)