Sovietsky zväz 16. júla 1940 v súlade s paktom Ribbentrop – Molotov pričlenil Estónsko k svojmu územiu. 55 tisíc estónskych občanov bolo zmobilizovaných do Červenej armády. Nemecko v roku 1941 obsadilo toto územie. Miestni obyvatelia nemeckých "osloboditeľov" vrelo vítali a 72 tisíc z nich vstúpilo do nemeckých ozbrojených síl. Estónski dobrovoľníci vo Waffen-SS, tzv. baltické légie, patrili k najkvalitnejším jednotkám SS. V septembri 1944 boli nemecké jednotky evakuované po mori a na územie Estónska vstúpila Červená armáda. So Sovietmi však neprišla sloboda, ale poroba. Zvyšky estónskych ozbrojených skupín kládli odpor Sovietom až do 50. rokov, kedy už prebiehali vraždy, politické procesy, teror a predovšetkým deportácia do gulagov na Sibír. (Volodimir2)

jfaba

Skvěle vystavěné příběhy, mini i mikro příběhy jednotlivých postav, které trvaly tak dlouho, dokud nepřilétla střela a příběh ukončila. Není komu fandit (i když někdy jsem fandil elektrikářům, těm s těmi blesky), ale nakonec nebylo vítěze... Skvělý film. ()

srolyma

Estonci mají tu smůlu, že jsou to vlastně Němci, ale na blbý straně Baltu. Takže vždycky byli (a budou) trnem v oku nenažranému rudému medvědovi. Když začala druhá světová válka, tak si je nejdřív zabrali bolšáni a půlku jich naverbovali do rudé armády. Posléze Rusáky vyhnali Němci a naverbovali druhou půlku do wehrmachtu. No a na konci války pak nastala prekérní situace, kdy v bitvě o Estonsko proti sobě stojí na obou stranách samí Estonci. Máš střílet do vlastních jenom proto, že jsou (z donucení) navlečení do kazajky s rudou hvězdou? Nebo na druhé straně do chlápků s orlicí, když vám jde všem o to samé, o svobodné Estonsko? No, muselo to být psycho. A je to tady moc dobře vykreslené. Stejně jako bojové scény – paráda. A že nejhůř z toho všeho nakonec vycházejí Rusové, to se přeci Estoncům vůbec nemůžeme divit. ()

pafka

Tak pusobive to rozhodne nebylo, dve strany proti sobe a v obou estonci podle me dost nepovedene. Na me to vubec nepusobilo, krome jedine sceny jste to vlastne nebyli schopni poznat, jestli jde o estonce ci nikoliv. V hlavni roli nikdo, ani parta par lidi, tzn. veskere napeti zde neexistuje, je to jen dokumentarni pohled. To je podle me nejvetsi chyba filmu. Kazdou chvili se tvurci venuji nekaomu jinemu. Silny moment je navsteva sestry zabiteho v boji. Ovsem je to od kazdeho kousek, dohromady to nejaky dobry funkcni celek nedela. Skoda, velka skoda. ()

Reiner

Kdepak! Velmi dobře udělané bojové scény byly protrhány myšlenkami, které mi ale nějak nezapadají do celého děje. Chybí mi opravdové postavy - na které bych se mohl upnout a držet jim pěsti. A právě díky nekvalitnímu scénáři, zpracování a absenci výrazných (hlavních) postav nemohu dát více jak 3* a to opravdu jen za bojové scény (místy byly opravdu velmi kvalitní). ()

swinevenca

Film o dvou barvách a dvou půlkách. Na ubohýho Estonce útočí zleva hnědá, zprava rudá, a tak má chudák ugrofin na výběr jít vpřed s rudem před očima nebo vzad s hnědou v gatích a přitom mumlat tím nesmyslným jazykem. A protože si přitom ještě musí dávat pozor, jestli má proti sobě hnědýho, rudýho nebo stejnýho chudáka, jeho situace podle mě přesně pasuje do onoho prostoru mezi dvě půlky. A když už jsem přešel k půlkám, právě chladnokrevný přepůlení filmu bez varování a patosu je pro mě nejsilnějším filmařským příspěvkem do skutečný šablony ubohých malých sousedů těch rozpínavých velkých bolševiků, který z toho díky svejm NKVD hrátkám zase vyjdou jako větší nebezpečí než náckové. ()

Trev Chud

Za druhé války si Estonci "mohli vybrat" ze dvou špatnej možností. Bojovat za Nácky nebo za Sověty. Film nám je nestranně a poměrně nápaditě ukazuje obě. Tady nejsou vítězové a poražení, všichni sou totiž ve stejnejch sračkách... ()

HanSS

Perfektní příklad toho, že kvalitní válečný film jde natočit i bez těch napudrovaných holywoodských hvězd a přemrštěných rozpotů ()

Saxos

Tak polovina na jednu stranu a zbytek na druhou. Ať to tomu Adolfovi nebo otci velkého Ruska ďáďovi Stalinovi pomůžeme vyhrát. A jestli se vám to nelíbí, tak kulku nebo poslední výlet na Sibiř. Příběh postupně přešel z jedné strany fronty na druhou. Tím se trochu ztratilo tempo. Klady: dobře zpracované bojové scény; žvatlání vždycky v té správné řeči; žádný hapík. ()

kolly13

Přiblížení válečné mašinérie a německých vojáků bojujícím proti ruským, tedy mnohdy spíše estonců z jedné vesnice či kraje proti sobě. Estonská schizofrenie podpořená promyšlenou kamerou a kvalitními herci se šine příběhem a slouží také jako memento svým následovníkům. Nic není černo-bílé a poválečná situace života oponentů na život a na smrt je jen nastíněna. Jistě, větší rozpočet by pomohl, ale pak by to nebylo zdá se "echt" estonské. Dobrý počin, možná i blízký ku českým snímkům co do velikosti a naléhavosti. ()

Motherlovebone

Zajímavě zpracovaný pohled na wwII v pobaltí. Kluci z SS odhaleni při nástupu byli vyloženě vtipní. Akorát mi bylo líto, že i v tomhle filmu skončili estonci v SSSR ()

terordemon

"Prvou obeťou vojny je pravda."... Veľmi dobre spracovaný vojnový film o estónskych vojakoch bojujúcich v uniformách Waffen-SS proti estónskym vojakom Červenej armády. Film sleduje obe stany konfliktu. Tvorcom sa perfektne podarilo držať si odstup a nenadržiavať ani jednej strane. Pretože vo vojne nikto nieje dobrý nech už bojuje na ktorejkoľvek strane. Sú len ľudia a ich životy o ktoré môžu prísť na každom kroku. Bojové scény majú toľko mrazivej atmosféry, že by sa za ne ani Spielberg nemusel hanbiť. A je ich tam kopa. Osobne by som prial trochu dlhšiu stopáž, kde by sa lepšie vykreslili jednotlivé postavy. Žiadnu dieru do sveta to asi neurobí a ešte tomu niečo chýba ale Estónci ukázali že aj oni vedia točiť kvalitné vojnové filmy s triezvym nadhľadom a myšlienkou. ..."Mali sme dostať Železný kríž, načo mi bude fotka Hitlera s autogramom." "Aby si si mal čím utrieť riť." ... 73% ()

Snakefinger

Jsem prostě fanda válečných filmů co popisují tu druhou světovou a navíc pocházejí z východní části Evropy. Tou Estonsko bezesporu je. Každopádně mé první setkání s tématem, kdy Estonci po boku německého wehrmachtu bojovali proto Rudé armádě za svoji zem, anektovanou bývalý SSSR. Film vnáší hodně světla do nedávné historie, je špičkově natočený a děj vynikající. ()

Frood

Vybornej válečném film s hlubokým psychologickým podtextem. Navíc přibližující mně dosud příliš neznámou estonskou kapitolu 2. sv.v. ()

jizvoun

Tak trochu jsem nevěděl, co čekat. Estonská kapitola druhé světové války mi byla do této chvíle docela neznámá. Tady mi ten pohled naservírovali z obou stran a po tom, co jsem si následně tuhle problematiku pročítal, to rozhodně nebylo jednoduchý. Nejdřív Estonsko i přes jeho snahu o neutralitu obsadili Sověti, kteří po vzoru svého působení v ostatních zemích prováděli čistky a velkou část obyvatel přesunuli na Sibiř. Není pak divu, že po útoku Německa na SSSR fandili Estonci Hitlerovi a těšili se, že jim Němci navrátí jejich ztracenou autonomii. Nicméně po vstupu Německa se situace opakovala, jenom už Estonsko neřídil Stalin, ale Hitler. Docházelo tak k absurdním situacím, jaké navodil tenhle film - totiž, že Estonci, který utíkali před Stalinem, často bojovali v německých oddílech, kam hojně po příchodu německé armády vstupovali, a nebo utíkali před Hitlerem a zbývala jim druhá možnost, a to oblíknout uniformu sovětské armády. Přitom oběma stranám šlo o to vybojovat si zpět autonomii a nezávislost a situace je postavila často proti sobě. Na to, že jsem o estonskou kinematografii ještě nezavadil, to nebylo špatný. ()

caniferus

Dobre natočené, ale dej úplne mimo. Nejaká melodrama s prapodivnými osudmi Estóncov, ktorí bojovali na oboch stanách a tvárili sa ako bojovníci, no poserovia zároveň, len aby prežili. Jasné, tak to v živote je, ale žiaľ scénar ten príbeh domotal a nič navyše už nedal! ()

zekon

Velmi slušný film bez patosu a hrdinů a z 2.sv. války tak to se fakt asi nedočkáme od Amíků. Tady je důkaz že to jde. Pohled na nesmyslné zapojení Estonců do války a boje mezi nima samotnýma za magora na jedné nebo na druhé straně. Když to srovnám s hnojem Fury (kvůli stáří) jsme někde jinde. Trošku hlušší střed ale dalo se zkousnout. ()

Achmed

Snímek, který si asi kladl příliš vysoký cíl. A to ukázat osud co nejvíce lidí....Kostýmy, efekty, akce atd nemají daleko k dokonalosti, ale fiml prostě postrádá hlavího hrdinu nebo přinejmenším hlavní postavu a ucelený příběh zaměřený alespoň na skupinu lidí když ne tedy jednotlivce. Vždy když si divák na nějakou postavu zvykne, prák!, a střídá ji jiná. To je hlavní a největší mínus tohoto válečného dramatu s podivným koncem... ()

TOPmoovie

maly rozpocet, kvalita farieb a svetla je v style domaca kamera bez post-uprav. snazili sa inak. ale pre vojnoveho fanusika roku 2017 je to slabota tazka. ()

Přichází Severská filmová zima

Přichází Severská filmová zima

04.02.2017

Pořádný mráz zavítá začátkem února do 13 českých a moravských kin. Koná se tradiční přehlídka kinematografie skandinávských zemí. V české premiéře bude uvedeno 11 filmů z produkce severských a… (více)