Příběh lesa

Príbeh lesa

Dokumentární

Francie, 2015, 97 min

Bruno Coulais

"Les Saisons" bol fimom, na ktorý som sa vskutku tešil. A vidno na ňom obrovský kus práce a vyzerá to vynikajúco. Reálny dokument zo sveta zvierat v lese v čase jeho najväčšej slávy až po súčasnosť. A jednoznačne musím povedať, že prvá polka filmu je podľa mňa vynikajúca, no z druhej polky mám pocit, že bola podaná maximálne zrýchlene a snaží sa v sebe mať aj nejaké posolstvo a reálny príbeh, ktorý sme tu nepotrebovali. A to je podľa mňa jeho najväčší problém, lebo je to odkaz, ktorý sme videli už miliónkrát predtým a nepotrebujeme to počuť znova. A je pravda, že sa snažíme oveľa viac ako kedysi. Netreba nám ale stále pripomínať to, čo je nám pripomínané stále dokola a dokola. Nemôžem však povedať, že som si neužil. Rozhodne užil. Vyzerá to nádherne, človek sa aj niečo dozvie a nenudí to. Keby v druhej polke film nechcel mať príbeh a bolo by to podané trošku celistvejšie, tak by som ho skutočne náramne ocenil. Takto to končí ako dobrý film hodný pozornosti. Ale viem, že to mohlo byť oveľa lepšie a silnejšie. Hodnotenie: B(22.5.2016)

Vše má svůj příběh i les jako zde v tomto dokumentárním kousku. Záběry v útrobách lesního porostu jsou naprosto úchvatné, divák si musí chvílemi řikat, zda to je dokument nebo film odehrávající se před modrým plátnem. Velmi mě potěšila nasnímaná příroda, která mi byla povědomá z našich rozsáhlých končin pln luhů a hájů a tak nějak jsem se cítil jako doma.(12.4.2016)

Ach jo, škoda že ty vizuálně krásné záběry kazí ekologické kecy. Děti, věděli jste, že musíme chránit přírodu? Ne? Pak vám ještě ukážeme pár roštomilouškých mláďátek a omlátíme vám svůj message o hlavu. Protože diváci jsou moc hloupí na to, aby sami pochopili, co jim chtějí tvůrci říct... Jinak samozřejmě Příběh lesa je pastva pro oko, opravdu nechápu, jak se jim podařilo některé záběry natočit. Hanákův komentář není úplně můj šálek kávy, radši bych někoho z ostřílených matadorů, které slýcháme u dokumentů BBC. 60 %(13.4.2016)

Při odchodu na projekci jsem si říkal, že pár záběrů zvířat bude asi pěkných, ale víc jak 3* tomu nedám. Nakonec jsem se ale po úvodním představení Jacquese (Žaka) Perrina a prvních asi 15 minutách dokumentu konečně naladil a myšlenky typu "jestli Epitaf údajně neměl příběh, tak u tohohle by ty lidi shořeli úplně" mě zcela opustily. Prvních cca 45 minut filmu jsme viděli všemožná zvířata lesů (především asi Skandinávie + Rusko), střídaly se momenty smíchu (ptáci koukající ze stromů, mláďata) s momenty plnými napětí (smečka vlků nahánějící divoké koně) a celkově jsem si spolu s ostatními užíval plně profesionální a detailní kameru a záběry divoké přírody. V druhé polovině ale přišel člověk (přicházel postupně od pračlověka a středověk až po moderního člověka dnešní doby) a lidi v sále se přestali smát. Asi se film nevyhne hodnocením typu "agitka", ale realita je nevyvratitelná a to je zkrátka fakt. PS: Komentář Tomáše Hanáka mi nevadil a jinak bych tenhle dokument klidně pouštěl na prvním stupni ZŠ, kde se o to ještě někdo může zajímat (na druhém stupni už asi na jelena děcka serou, radši si daj pivo a žváro...).(9.4.2016)

Velmi povedená kamera - záběry jsou opravdu perfektní. Co to filmu kazí je střih a komentář. Střih působí velmi chaoticky a dolňující komentář to jen podtrhuje.Viděl jsem film s českým dabingem Tomáše Hanáka a musím říct, že mi tam vůbec nesedl. Jeho hlas se hodí jinam, ale ne do tohohle typu dokumentu. Nemluvě o tom, že film se místy tváří jako lyrická báseň (prostříhané záběry, hudba), pak se zase snaží vyprávět nějaký příběh, který ale tímhle způsobem naprosto ztrácí kontinuitu.(10.2.2018)

• - Film se natáčel na několika místech ve Francii, v Norsku a také v polské části Bělověžského pralesa, který je posledním fragmentem původního evropského lesa. (Fjera)