Příběh lesa

Príbeh lesa

Dokumentární

Francie, 2015, 97 min

Bruno Coulais

Pro oko překrásné. Nedokážu pochopit natočení některých záběrů. Jsem v šoku z toho přiblížení krásy přírody. Ale pointa dát tu krásu do kontrastu s tím, jak člověk zdevastoval planetu, se míjí účinkem. Za prvé dokument saturuje krásou a nepřináší zajímavé fakty a za druhé u té agitky jsem doopravdy na drsňáka usnul - ano, v kině u velkého plátna, kam tu krásu promítali.(10.4.2016)

Trochu vlažný úvod, ale to, čo sa potom rozbehne, nemá obdobu. Je to návšteva lesa z pohľadu prvej osoby a všetkých jeho obyvateľov, akých si v európskom lese môžeme predstaviť, od hmyzu po medveďa. Ocitneme sa priamo pri ich domovoch, uprostred zápalu boja v loveckých revíroch, alebo aj vo vzduchu. Nevysvetlenou zahadou pre mňa zostáva natočenie lovu divokých koní svorkou vlkov z pohľadu oboch strán a naviac ešte z pohľadu krkavca. Zaujímavá je aj úloha človeka vo filme, pričom je zobrazený najskôr ako praveký zberač a lovec, ktorý práve začína domestifikovať zvieratá, a postupne sa jeho rola formuje na diktátora a ničiteľa. –––– Ako nová geologická sila, človek pretvára prírodu aj ročné obdobia.(3.1.2019)

Fenomenální, úžasné, geniální! Ale možná až moc. Když na to člověk jen kouká, je to fajn. Ale když už člověk trochu technicky myslí, tak se nemůže zbavit dojmu, že mnohé záběry prostě není možné natočit... A na můj vkus zašli příliš daleko, čímž mi dojmy kapánek pokazili. A Výsledkem tak je něco, co vlastně ani nezapadá do žádného žánru.(3.7.2018)

Tenhle podmanivý dokument zaujme krásnými záběry, výborným střihem a dramaturgií a zajímavým stylem vyprávění. Od chvíle, kdy se na scéně poprvé objeví rod homo, je jasné, že se bude jednat o ekologickou agitku. To ovšem vůbec nevadí, protože je nadhozena decentně a nenuceně. Největší vadu Les saisons spatřuju v tom, že ze života většiny živočichů vidíme jen krátký fragment, takže informační hodnota není valná. Přesto se jedná o parádní film pro celou rodinu.(9.4.2016)

Tentokrát musím uznat, že původní název Les saisons (Roční období) nevystihuje tento dokumentární film tak dobře, jak českej "Příběh lesa". Je to vysoce pozitivní, s krásnými záběry evropské přírody a života v ní. Kolikrát je to tak nádherně nasnímané, že člověk má pocit, jak kdyby to bylo z nějaké fantasy pohádky. Je to roztomilé, krásné, úchvatné a musel jsem se u toho usmívat. Dokonce bych řekl, že jsem u toho měl lepší náladu, než u nějaké komedie. Teda než přišli lidi. Ti to celé pokazili. Ale holt, stalo se a už se s tím nedá nic dělat. Takže smutek zavládl hlavně kvůli tomu, co se odehrálo a ne jak to bylo natočený. Obdivuju tvůrce, kteří měli tu trpělivost a natočili záběry s živočišnými druhy v jejich přirozeném prostředí a jejich chování a způsob života. Nechápu, jak některý záběry vůbec mohli natočit (a doufám, že v tom nejsou žádné triky!!!). "Zdomácnělý vlk vyhání z domu kunu." - hajzl.(29.5.2018)

• - Film se natáčel na několika místech ve Francii, v Norsku a také v polské části Bělověžského pralesa, který je posledním fragmentem původního evropského lesa. (Fjera)