Tajemný svět kvantové fyziky

(TV film)
  • Velká Británie The Secrets of Quantum Physics
Dokumentární
Velká Británie, 2014, 2x60 min

Profesor Jim Al-Khalili vyrazil po stopách zřejmě nejdůležitější, nejpřesnější, a přesto nejpodivuhodnější vědecké teorie v dějinách lidstva: kvantové fyziky. Její příběh začíná na úsvitu 20. století v době, kdy se vědci snažili lépe pochopit, jak fungují žárovky. Tato zdánlivě jednoduchá otázka je zakrátko zavedla hluboko do skrytých tajů působení hmoty a k subatomickým stavebním blokům našeho světa. Tam objevili fenomén, s jakým se dosud nesetkali – sféru, ve které se mohou různé věci vyskytovat na několika místech najednou, které vládne náhoda a pravděpodobnost a kde realita zřejmě existuje jedině tehdy, když se na ni cíleně zaměříme. Myšlenka, že příroda podléhá na základní úrovni náhodě, se Albertu Einsteinovi vůbec nelíbila. Během 30. let došel k přesvědčení, že se mu podařilo najít v teorii kvantové fyziky zásadní chybu. Jeho názor nebyl brán vážně až do 60. let, kdy byl podroben experimentu. Profesor Al-Khalili se nyní rozhodl zopakovat stejný klíčový pokus a na základě jeho výsledků pokládá otázku: existuje realita opravdu sama o sobě, nebo vzniká až na základě našich pozorování? Kromě toho se zabývá také nejslavnějším zákonem kvantové fyziky – principem neurčitosti, a zkoumá, jak se mu podřizují rostliny i stromy, když zachycují sluneční světlo během životně důležitého procesu fotosyntézy. Navštivte Tajemný svět kvantové fyziky a zjistěte, jestli má tato slavná vědecká teorie vysvětlení dokonce i pro největší biologickou záhadu – evoluci. (TV Prima)

slunicko2

Silná nuda. 1) Střídaly se ve mně dva okamžiky - silná nuda, když 52letý profesor Jim_Al-Khalili vysvětloval některé jevy jakoby předpokládal, že můj IQ je někde kolem sedmdesátky a silná nuda, kdy pan profesor přestal předpokládat a přepnul se do módu vysokoškolského výkladu pro super nadané posluchače s rozsáhlými znalostmi v oboru._____ 2) Jak vidím v komentářích, rozuměli mu ti, kteří věc již dříve studovali, ostatní ne._____ 3) Možná je chyba ve mně. Přednášky obecně mě nebaví, buď se při nich nudím anebo nestíhám. Dávám jednoznačně přednost psanému slovu s možnou grafickou animací. ()

karnifex

Super téma a spousta zajímavostí. Že vysvětlení nemohou jít do hloubky, je u tohoto formátu pochopitelné, ale přílišné zjednodušení někdy zamrzí. Každopádně v přirovnáních/analogiích je Al-Khalili dobrý (a většinou má šťastnou ruku), takže to pochopení popisovaných jevů pomáhá (i když termín "pochopení" berme v případě kvantové fyziky hodně s rezervou). P.S. Ukazovat účinnost enzymů zrovna na rozkladu peroxidu vodíku určitě není nejlépe zvolená možnost. ()

ilemas

Když byl Einstein z toho perplex co potom normální smrtelník? Děsně mě zajímá kvantová fyzika a i když dokument vysvětluje vše po lopatě, tak i tak to je těžké vše přijmout. Bavte se s psychiatrem, že Měsíc neexistuje dokud se na něj nepodíváte , jiné vesmírné dimenze, ano znamená současně i ne apod., tak skončíte v blázinci. Zajímavé na tom vše je, že vědci ne:) ()

bobstock

Nejdříve by chtělo pochopit tento mini, kouzelný svět plný fantastických možností, než se vydáme na první mezihvězdnou cestu, pokud teda někdo nebo něco nezařídilo, abychom na to nikdy nepřišli. Jináč je kvantová fyzika v podstatě jen dalším označením na dlouhé cestě z pravěkého vědění. Označení toho čemu nerozumíme. 80% ()

easaque

+2* Tento dokument jsem si pustil hlavně za účelem se o kvantové fyzice něco dozvědět a v tomto mě dost zklamal, i když provedení není špatné a vědec-moderátor se dost snaží. Přiblížil mi podrobně vývoj až k současným znalostem, z kterých vyplívá, že vlastně nic moc nevíme a jsme rádi, že o co se snažíme prostě funguje;-). Proto jsem dost na pochybách o jeho smysluplnosti a za to má jen 2 hvězdy. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()