Reklama

Reklama

Přijel k nám Old Shatterhand

  • Československo Prišiel k nám Old Shatterhand (více)
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1966, 12 min

Old Shatterhand, cizinec pro Indiány a zároveň i cizinec pro vlastní, tedy cizinec z „povolání“, poskytl Dušanu Hanákovi bod, ze kterého se může jakoby očima cizince dívat na společnost, ve které vládne veliký rudý bratr. A z tohoto pohledu společnost vypadá skutečně bizarně, přičemž tato bizarnost zůstává pro rudokožce neviděna. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (22)

Bachy 

všechny recenze uživatele

Zhlédnuto v rámci Filmové tvorby. Na jednu stranu jsem viděl poměrně zábavnou a trefnou hříčku, ale na druhou se nemohu zbavit pocitu, že kdyby Hanák chtěl (a jakože by asi nechtěl), mohl by stejnou věc natočit i dnes. Což možná není úplně mínus, ale v případě, že je Shatterhand kritika doby, či starého režimu? ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 5/10/// +hudba a písničky, lidé, jazyková bariéra, tehdejší auta -krátké, černobílé, bez mluveného slova/// Tohle je hodně bizardní a dneska vlastně i hodně zábavné. Člověk by čekal povídání o Vinnetuovi a spol a dostane lekci z dob rudého bratra :-). Pro naší mladší generaci, co nemáme nakoukáno, tohle mohu jedině doporučit./// Celkem 71%/// ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k místnímu hodnocení jsem čekal asi trochu víc (možná i něco jiného). Podařilo se sledování „pracujících dříčů“ a „očumování“ aut. Ušla recese s kamenem (i když toho papíru bych si asi ani nevšiml, kdybych šel kolem) a dětmi nejmenovaného etnika (oblečení doznalo drastických změn). Mimo byly jazyky (jakože na italštinu nebo francouzštinu by dost těžko dokázal někdo zareagovat i v dnešní době a nejen u nás) a hraniční „prohledávačky“ (v západních státech se nekontrolovalo, zda někdo něco nezkusil propašovat?). Docela úsměvná kritická hříčka, která však zůstala někde na půl cesty k opravdu vtipné a trefné satiře, proto dávám lepší 3*. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Bez komentáře:-) Bída, děs a utrpení:-) Sarkasicko-satirický snímek, vtipný dnes, vtipný určitě i tenkrát, státní moc však byla zřejmě jiného názoru...... Dobře do sebe zapadala ale i třeba hudba s kontrapunktem obrazu. Malá dotěrná somrující cikáňata mi zas třeba připomněli příhodu asi dvacet let starou, když jsme vlakem přejížděli přes Rumunsko...To byl také zážitek na celý život..ps: “Film byl a je uváděn jako předfilm snímku Obrazy starého světa” ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Dnešní společnost není méně bizarnější než ta dřívější, protože ať člověk žije v jakékoli době, a tak se projevuje tak, že je ji možno snímat jen okem kamery a udělat z ní "pohled ptačího okaů, natáčet vše bez komentáře, jen jako útržky dění, projevů homo sapiens, tak žádný stát nedopadne dobře. Snadno se odsuzuje společnost a poměry minulé, ale současně je třeba vidět i ty současné, které jsou rovněž drsné a nelichotivé. Co je měnící se a nestálé, tak je atmosféra v jednotlivých zemích, a tedy i kulturách, a právě i tenhle krátký dokument je svědectvím o době a životě. Víc ani dokument nemůže přinášet. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (1)

  • Vo filme sa hovorí slovensky, česky, anglicky, rusky, francúzsky a taliansky. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

Reklama

Reklama