Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po devadesáti letech putujeme po stopách Anglických listů Karla Čapka. Jak se za tu dobu změnila Velká Británie? V roce 1924 vydává tehdy už renomovaný autor Karel Čapek cestopis Anglické listy, který je záhy přeložen do angličtiny a následně i do mnoha dalších jazyků. Karel Čapek v něm v několika fejetonisticky laděných kapitolách popisuje svoje dojmy z Anglie, Skotska a Walesu. Kniha vyvolá ve Velké Británii velký ohlas. Zejména typickými postřehy autora, který si všímá především britských tradicí, národní povahy, demokracie – ale také úplných drobností a maličkostí, které okořeňují život. Ondřej Kepka, nositel Ceny Karla Čapka (2014), putuje po stopách slavného Čapkova cestopisu Anglické listy. Srovnává pohled Karla Čapka na tehdejší Británii se současným stavem a zamýšlí se nad myšlenkami slavného autora. Co se naplnilo z jeho vizí a co se naopak odebírá úplně jiným směrem? (Česká televize)

(více)

Recenze (8)

tron 

všechny recenze uživatele

Príbeh okolo Karla Čapka ma príliš nezaujímal, ale v skutočnosti oň vlastne veľmi nejde. Úchvatná anglická a škótska výprava. ()

Reklama

Marze 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrý nápad vizuálně natočit Čapkovy reportážní cesty, což je viděl zdejším hodnocení 70%. Záběry ostrova Skye, kde jsem byl jsou mile chmurné.Snad mohlo být více takových záběrů přírody, ale v samotné Anglii pěkná filmovatelná příroda není. ()

hous.enka 

všechny recenze uživatele

Dopisy od Karla Čapka pracují se základní otázkou, zda Karel Čapek vůbec v Anglii byl, když psal své Anglické listy. Ondřej Kepka (který stále vypadá jak Honzík z Arabely) putuje po stopách Čapka tak, jak Čapek své Anglické listy psal, takže od jihu Anglie po severní Skotsko a zase zpátky. Je to poměrně zajímavý cestopis z Británie s drobným přesahem ke Karlu Čapkovi, což není úplně špatný nápad. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Snaha zpřítomnit Čapkovu anglickou cestu je nevšední v záběru individuálního turistického uchopení, které v našem prostředí provází i průhled do současného Spojeného království. Druhoodbojové reminiscence, spojené se Skotskem, nejsou nezajímavé a Kepkova snaha o uchopení neobvyklého tématu je minimálně zajímavá. Jména H. G. Wellse a Angličanů blízkých dobovému Československu toto  úsilí jen dále šlechtí. Výsledek je utěšený a určitě ne zanedbatelný. ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama