Reklama

Reklama

Only the Dead

  • USA Only the Dead See the End of War
Dokumentární
Austrálie / Irák, 2015, 77 min

Obsahy(1)

Michael Ware strávil několik let v Iráku jako válečný zpravodaj magazínu Time. Dokumentoval americkou invazi do Iráku v roce 2003 a boje v ulicích i teroristické útoky, které následovaly. Natočil okolo 150 hodin materiálu na svou příruční kameru, podařilo se mu navázat kontakt s některými islamistickými teroristy s konexemi až na v té době nejobávanějšího teroristu světa Abu Musab al-Zarqawiho, jehož následovníci po jeho smrti založili tzv. Islámský stát, a byl třikrát unesen. S odstupem času se Ware rozhodl sestříhat jeho unikátní záběry do filmu a přidat k nim vlastní komentář. (xrubesd)

(více)

Recenze (21)

Morholt 

všechny recenze uživatele

Ty záběry jsou fantastické, pokud se o nich dá takhle mluvit a líbilo se mi, jak byly poskládané, přičemž samotné zakončení to celkové vyznění perfektně podtrhovalo. Člověk si tady uvědomí, jak moc daleko jsou válečné filmy z válek na Blízkém východě vzdálené realitě, byť ukazují plus mínus to samé, co dokument. Škoda patetického voice overu v podání samotného tvůrce, který jinak velmi dobrý dojem trochu pokazil. Ale jen trochu. 80% ()

Real Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

"WALK INTO THIS CITY TOGETHER AND YOU WALK OUT TOGETHER." ---------- Aj po druhý krát veľmi silný zážitok. Pre milovníkov vojnových dokumentov preferujúcich skôr akciu než dialógy je toto ako stvorené. V tom čase žurnalistický amatér Michael Ware zdokumentoval niečo, o čom možno ani sám nevedel – vznik Islamského štátu. Pôsobivé zábery, zvyčajne hneď z prvej línie, dopĺňa jeho audio komentár, ktorý môže byť pre mnohých rušivý, mne však dodával tú správnu, nezameniteľnú atmosféru. Záver zaiste zabrnkal na emočné struny nejednému a finálny prehovor bol nepochybne výstižný rovnako, ako aj názov dokumentu – Only the Dead See the End of War. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Válka je jedno velké šílenství. A tenhle dokument to jen dokládá. Ačkoliv si stále opakuji poučku, že oni bojují tam aby my mohli žít své klidné životy zde, přesto jsem si opět říkal.. Co tam ti kluci sakra dělají? Opravdu má jedna dobitá zaprášená arabácká barabizna s kobercem na podlaze cenu několika životů amerických vojáků? Obzvláště, když za dva dny ji mají zase bubáci??? Co životů, má vůbec cenu té vystřílené munice? Je jasné, že ti co tam přežijí, tam nachází svá vlastní já. Někoho to semele, někdo se loží, ale někdo v tom presu v sobě najde zvíře. Kruté nemilosrdné zvíře bez soucitu, které převezme vládu nad tělem i myšlením a díky kterému člověk vydrží více a déle naživu. Jakmile jej v sobě najde, už jej nikdy nezavře do té tmné síně vlastního já. Už to nejde. Nikdy. Myslím, že tohle se Ware snažil hlavně sdělit. A použil k tomu celou řadu dokumentárních záběrů napříč válkou v Iráku. Při některých bojových záběrech z reálných přestřelek budete tajit dech. A kdo ještě neviděl někde na netu video z nějaké té echt brutální islámské popravy, bude asi ze záběrů v tomto filmu v šoku (přesto zde ještě ale není ukázán ten nejvyžší level krutosti a barbarství). Asi nejhutnější je bezpochyby ten poslední záběr, který opravdu vypovídá o totálním vyhoření jakékoliv humanity amerických vojáků. Četl jsem o podobných věcech v různých zápiscích z Tichomoří z války Pacifiku, kdy po šílené mlatě Američané nechávali Japonce umírat v agoniích, nebo ty zasažené plamenomety vybíhající z bunkrů záměrně nestříleli ,,ať si to vyžerou''. Je to i v Tenké červené linii, kdy mariňák sedí na bobku nad těžce zraněným japonským vojákem a říká mu anglicky, chcípneš, ty práci tam nad náma, ty čekaj na tebe... --- Upřímně, já se nedivím. Být v tom pekle den co den a pak jednoho z těch co po mně pálili dostat pod ruku v jeho posledním tažení, asi bych mu také nepíchl látku na utišení bolesti. Taková už prostě válka je. Jen si říkám, co ti kluci. Až se vrátí domů do Států... Budou umět fungovat ve světě, který znali dřív s tím vypuštěným zvířetem uvnitř? * * * * ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Docela drsný dokument o tom, co vlastně představuje válka. Tady uvidíte závěry z války s teroristy, které v televizi standardně neuvidíte. Jsou to záběry, které jsou krutá, ale jsou to záběry skutečné. Tohle je válka a je odporná, ale právě proti takovým zrůdám musí být vedena, protože jiná možnost asi není. A to i přesto, že jediným výsledkem mohou být mrtví. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Nedávno jsem se málem unudil u For Sama a tak hurá, tady to byl jiný handycam... Dobrý irácký úlovek od válečného korespondenta, co postupně ztrácí pud sebezáchovy a nebojí se běhat venku s vojáky na ráně. Je tu skvěle vidět Zarqawiho guerilla, řada mrtvých a umírajících včetně popravčích videí - bez větší cenzury a okolků, prostě sympaticky syrová reportáž. Od teď bude první co mě napadne na téma této války, zatímco na Afghánistán račte pustit The Longest War. "Our great advantage over you that you are afraid of death and we are not." (dík @Real Tom Hardy za echo) (x) ()

Galerie (18)

Reklama

Reklama