Reklama

Reklama

Only the Dead

  • USA Only the Dead See the End of War

Obsahy(1)

Michael Ware strávil několik let v Iráku jako válečný zpravodaj magazínu Time. Dokumentoval americkou invazi do Iráku v roce 2003 a boje v ulicích i teroristické útoky, které následovaly. Natočil okolo 150 hodin materiálu na svou příruční kameru, podařilo se mu navázat kontakt s některými islamistickými teroristy s konexemi až na v té době nejobávanějšího teroristu světa Abu Musab al-Zarqawiho, jehož následovníci po jeho smrti založili tzv. Islámský stát, a byl třikrát unesen. S odstupem času se Ware rozhodl sestříhat jeho unikátní záběry do filmu a přidat k nim vlastní komentář. (xrubesd)

(více)

Recenze (20)

Aljak 

všechny recenze uživatele

Hmmm, zaujímavé - no predovšetkým smutné. Silnou stránkou dokumentu boli najmú tie autentické zábery zo zákulisia, ale ja priamo z frontovej línie irackej vojny. Ocenil by som ale oveľa viac faktografického komentáru a obšírnejšieho popisu zobrazovaných okolností, a nie len dominatné surové zábery z vojnových kulís s nekonečnou streľbou a výbuchmi. Takže ani zďaleka nezdieľam to všeobecné nadšenie... 2* ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Ty záběry jsou fantastické, pokud se o nich dá takhle mluvit a líbilo se mi, jak byly poskládané, přičemž samotné zakončení to celkové vyznění perfektně podtrhovalo. Člověk si tady uvědomí, jak moc daleko jsou válečné filmy z válek na Blízkém východě vzdálené realitě, byť ukazují plus mínus to samé, co dokument. Škoda patetického voice overu v podání samotného tvůrce, který jinak velmi dobrý dojem trochu pokazil. Ale jen trochu. 80% ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Válka je jedno velké šílenství. A tenhle dokument to jen dokládá. Ačkoliv si stále opakuji poučku, že oni bojují tam aby my mohli žít své klidné životy zde, přesto jsem si opět říkal.. Co tam ti kluci sakra dělají? Opravdu má jedna dobitá zaprášená arabácká barabizna s kobercem na podlaze cenu několika životů amerických vojáků? Obzvláště, když za dva dny ji mají zase bubáci??? Co životů, má vůbec cenu té vystřílené munice? Je jasné, že ti co tam přežijí, tam nachází svá vlastní já. Někoho to semele, někdo se loží, ale někdo v tom presu v sobě najde zvíře. Kruté nemilosrdné zvíře bez soucitu, které převezme vládu nad tělem i myšlením a díky kterému člověk vydrží více a déle naživu. Jakmile jej v sobě najde, už jej nikdy nezavře do té tmné síně vlastního já. Už to nejde. Nikdy. Myslím, že tohle se Ware snažil hlavně sdělit. A použil k tomu celou řadu dokumentárních záběrů napříč válkou v Iráku. Při některých bojových záběrech z reálných přestřelek budete tajit dech. A kdo ještě neviděl někde na netu video z nějaké té echt brutální islámské popravy, bude asi ze záběrů v tomto filmu v šoku (přesto zde ještě ale není ukázán ten nejvyžší level krutosti a barbarství). Asi nejhutnější je bezpochyby ten poslední záběr, který opravdu vypovídá o totálním vyhoření jakékoliv humanity amerických vojáků. Četl jsem o podobných věcech v různých zápiscích z Tichomoří z války Pacifiku, kdy po šílené mlatě Američané nechávali Japonce umírat v agoniích, nebo ty zasažené plamenomety vybíhající z bunkrů záměrně nestříleli ,,ať si to vyžerou''. Je to i v Tenké červené linii, kdy mariňák sedí na bobku nad těžce zraněným japonským vojákem a říká mu anglicky, chcípneš, ty práci tam nad náma, ty čekaj na tebe... --- Upřímně, já se nedivím. Být v tom pekle den co den a pak jednoho z těch co po mně pálili dostat pod ruku v jeho posledním tažení, asi bych mu také nepíchl látku na utišení bolesti. Taková už prostě válka je. Jen si říkám, co ti kluci. Až se vrátí domů do Států... Budou umět fungovat ve světě, který znali dřív s tím vypuštěným zvířetem uvnitř? * * * * ()

Equilita 

všechny recenze uživatele

Jeden z najlepších dokumentov tohto typu, aký som kedy videla. Zatiaľ čo klasické vojnové filmy prinášajú veľmi prikrášlené zábery vojny, v Only the Dead uvidíte čo je to skutočná vojna, brutalita a nenávisť. Autentické zábery, ktoré diváka vtiahnu do deja a pri niektorých scénach vám bude tuhnúť krv v žilách. Nemyslela som si, že som taký slabý kus, ale popravy, odseknutá hlava a záverečná scéna so mnou poriadne zamávali. Naozaj silný dokumentárny film. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Docela drsný dokument o tom, co vlastně představuje válka. Tady uvidíte závěry z války s teroristy, které v televizi standardně neuvidíte. Jsou to záběry, které jsou krutá, ale jsou to záběry skutečné. Tohle je válka a je odporná, ale právě proti takovým zrůdám musí být vedena, protože jiná možnost asi není. A to i přesto, že jediným výsledkem mohou být mrtví. ()

Galerie (18)

Reklama

Reklama