A.I. Rising

(festivalový název)

V roku 2148 chce spoločnosť Ederlezi podniknúť vesmírnu misiu do hviezdneho systému Alfa Centauri. Korporácia osloví profesionálneho kozmonauta Milutina, ale vnúti mu do tímu androidku Nimani navrhnutú tak, aby plnila kozmonautove želania a monitorovala jeho pracovný výkon na lodi. Milutinovi sa tento nápad nepáči, pretože v minulosti mal so ženami zlé skúsenosti, ale napokon súhlasí, keď zistí, ako bude Nimani vyzerať – jej zjav ho očarí. Čoskoro však astronautova posadnutosť robotom v ženskom tele ohrozí nielen jeho samotného, ale aj osud celej misie. (TV JOJ)

MoiJe

Lowbudget scifi o 3 hercoch + 1 hlase. Prvá polka je neerotické zdĺhavé porno. Druhá polka je zdĺhavá depresívna dráma. Polku času sledujeme, ako nahá Stoya stojí a okolo nej chodí led svetlo hore a dole. Prípadne jeden z nich dvoch stojí niekde inde, možno aj oblečený, a okolo neho svetlo chodí hore a dole. Pomaly. Dopozerané len na rýchlejšie prehrávanie. ()

MickeyStuma

Intimní vztah mezi člověkem a androidem coby test hranice lidské přirozenosti je téma srbského sci-fi snímku po divácké stránce projevující jisté překvapení a to nejen námětem. Příběh muže ocitnuvší se sám v kosmickém korábu s krásným a bezvýhradně poslušným androidem v ženské podobě, kterého hraje srbská pornoherečka. Mnohý bude zřejmě tušit, co se z filmu nakonec vyklube. Ne, až tak přitažené za vlasy to zase není. Silný melodramatický scénář se vymaňuje výkyvům do bezbřehých vod nelogičností a naopak striktně prezentuje to, o čem se již několik let píše ve vědeckých novinách a co se reality týče, není daleko od pravdy. A co víc, v určitých asijských zemích se již stalo skutečností. City ke stroji v lidské podobě tu dostávají pořádně zabrat a tak se tu projevuje hlavně psychologická stránka osobnosti k danému skutku. Sci-fi snímky se dnes vyznačují hlavně CGI efekty, ale srbská kinematografie tímto ukázala, že za nízkého rozpočtu to stále jde také. Jedná se o komorní cyberpunk natočený s minimálním rozpočtem a nezávislou produkcí, který svým způsobem zasahuje až do artu a jak je vidět v dosažených cenách na festivalu FEST, povedlo se. Příběh je na základě povídky Zorana Neškoviće, někdy z 80. let, a svoji vizi prezentuje ledabyle dobře. Svým způsobem se jedná o soft-erotický děj ve své složitosti ve vážných otázkách rozlišování živého od neživého a jak s tím správně naložit. Člověk je mistrem svého osudu. Děj je prost akčních scén v zájmu sledování onoho diskutabilního vztahu. Snímek je v rámci žánru kupodivu osvěžující svým odloučením od hlavního proudu, byť námětově může vzbuzovat kontroverzi. Po vizuální stránce není co by se dalo vytknout, jen je nutné se smířit s pomalým tempem. Sci-fi art pro náročnější diváky se zajímavým reálným tématem. ()

honajz2

V životě bych nečekal, že uvidím srbskou space operu, ale budiž, stalo se. Škoda jen, že to není dobrá film. Má to sice slušnou kameru, hudbu a na Srby i vizuál (ačkoli je znát dost chudá výprava), ale zbytek se nepovedl. Je dost znát, že Bodroža chtěl hrát hlavně na vizuál, protože myšlenkově to neřekne nic nového (Mohou mít stroje city?) a navíc to svou myšlenku ani nerozebere, hlavní hrdina je prkenný, nesympatický a nějaká psychologie jeho postavy zde vůbec není. Námět je tak na středometrážní film, asi 30 minut max, ale je prodloužený o neustálé zabírání nahé Stoyi zezadu, většinou jak na ni něco bliká. A párkrát i zpředu a to je pak jak nějaká amatérská verze Gaspara Noého. Snaží se to působit strašně artově, ale je to neskutečně vyprázdněné. A to tu byl náběh na něco povedeného, kdyby však aspoň režisérovi šlo o něco víc. Takhle šlo jenom o to, že kosmonautovi chyběl sex, tak znásilnil andoridku a vše bylo fajn. A konec je jak nějaká parodie na závěr Pasažérů - sice bez deus ex machiny, ale ještě blbější. 2* ()

Filmmaniak

Erotické sci-fi béčko, co se marně snaží maskovat za hluboký artfilm. Pilot nákladní vesmírné lodi má za úkol podniknout sám několikaletou cestu na Alfa Centauri a aby se nenudil, je mu přiřazena robotická společnice (hraná pornoherečkou), která mu má sloužit jako ko-pilotka, psycholožka a sexuální trenažer. Chlapovi vadí její předprogramované vzorce chování, a tak se pokusí z ní vymazat část programu, aby z ní udělal člověka. Obehraná otázka, zda jsou roboti schopni zamilovat se, získává v tomto případě podobu nudně režírovaného, ošklivě nasnímaného a myšlenkově povrchního žvástu, v němž není nouze o dlouhé repetitivní a pseudo-umělecké scény, v nichž se nic neděje ani v rovině dějové, ani v rovině symbolické. Extrémně zjednodušená psychologie postav je k smíchu, herecké výkony podprůměrné, tempo vyprávění vzhledem k celkové bezobsažnosti zbytečně utahané. Pozitivní je aspoň místy triková stránka (na srbské poměry) a estetický přístup k nahotě. Vyloženě pornografie to ale není, na to je tento snímek příliš chladný, nevzrušivý a bez viditelných penetrací. ()

Hapretor

Ke konci vyplyne úplně debilní smysl celého díla ... nakonec to byla pro mě jen ztráta času ... nemá to logiku ... odporuje si to a absolutně jsem nechápal počínání hlavního astronauta - u mě debil na entou ... a ta pipina na personálním - absolutně jsem nechápal její pohnutky a už vůbec ne proč vybrala takového nestabilního krypla ... přehmat jak prase na všech planetách ... sci-fi ? - u mě rozhodně ne ... nádech soft porna byl krajně iritující ... ()

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019