A.I. Rising (festivalový název)

• Srbsko

Dimitrije Vojnov

Scénografie:

Aljoša Spajić
  • mira007

Srbské (!!!) sci-fi o osamělém kosmonautovi, který letí raketou do nekonečného vesmíru vybavený atraktivní androidkou, která zastane funkci kopilota i milenky, která plní rozkazy pilota. Komorní jako psychologické drama s trochou erotiky točené v angličtině, asi proto, že hlavní ženskou roli má americká pornoherečka Stoya ( neznám ). Žádný zázrak, přesto oceňuji přesvědčivý vizuál, trefnou hudbu i snahu o žánrový film - jak je možný, že nějací Srbové točej sci-fi a my tady jedeme laciné vztahovky, které už přestávají být vtipné.(15.12.2020)

• LordMysti

Myšlenka zajímavá, ale vlastní zpracování mě moc nenadchlo. Ani by nevadilo že jsou v celém filmu tři herci, že je to celé hodně velká hloupost, nosná myšlenka je naznačena jasně. Bohužel téma je poměrně jednoduché a proto jsou ve filmu poměrně často hluchá místa a zbytečné natahované scény. Za mě zklamání.(16.9.2019)

Neviděli ti lidi, co to tu hodnotili nějaký jiný film než já? Vždyť to vůbec není špatný film.... Jasně, není to další Blade runner či Vesmírný odysea, ale myslím si, že natočit něco takového se Balkánci nepokoušeli. Na rozdíl od jiných, mnohem renomovanějších filmařů, kteří podobné ambice měli, zůstali nohama na zemi (přestože se pustili do vesmíru) a udělali dobře. Určitě stojí za vidění...(5.12.2019)

• honajz2

V životě bych nečekal, že uvidím srbskou space operu, ale budiž, stalo se. Škoda jen, že to není dobrá film. Má to sice slušnou kameru, hudbu a na Srby i vizuál (ačkoli je znát dost chudá výprava), ale zbytek se nepovedl. Je dost znát, že Bodroža chtěl hrát hlavně na vizuál, protože myšlenkově to neřekne nic nového (Mohou mít stroje city?) a navíc to svou myšlenku ani nerozebere, hlavní hrdina je prkenný, nesympatický a nějaká psychologie jeho postavy zde vůbec není. Námět je tak na středometrážní film, asi 30 minut max, ale je prodloužený o neustálé zabírání nahé Stoyi zezadu, většinou jak na ni něco bliká. A párkrát i zpředu a to je pak jak nějaká amatérská verze Gaspara Noého. Snaží se to působit strašně artově, ale je to neskutečně vyprázdněné. A to tu byl náběh na něco povedeného, kdyby však aspoň režisérovi šlo o něco víc. Takhle šlo jenom o to, že kosmonautovi chyběl sex, tak znásilnil andoridku a vše bylo fajn. A konec je jak nějaká parodie na závěr Pasažérů - sice bez deus ex machiny, ale ještě blbější. 2*(22.10.2020)

Zajímavý koncept, zpočátku se celkem pěkně rozehrává. Jinak ovšem celý film drží hlavně Stoya (bez ironie). Scénáristicky se Ederlezi Rising, hlavně v druhé polovině, poněkud utápí v bezradnosti, kterou marně kompenzuje vyprázněným kvazipoetickým vizuálem. Sebastian Cavazza, herec, který představuje protagonistu, je neuvěřitelně toporný a směšně patetický.(14.3.2019)