A.I. Rising (festivalový název)

• Srbsko

Srbsko, 2018, 86 min

Lazar Bodroža

Dimitrije Vojnov
  • Filmmaniak

Erotické sci-fi béčko, co se marně snaží maskovat za hluboký artfilm. Pilot nákladní vesmírné lodi má za úkol podniknout sám několikaletou cestu na Alfa Centauri a aby se nenudil, je mu přiřazena robotická společnice (hraná pornoherečkou), která mu má sloužit jako ko-pilotka, psycholožka a sexuální trenažer. Chlapovi vadí její předprogramované vzorce chování, a tak se pokusí z ní vymazat část programu, aby z ní udělal člověka. Obehraná otázka, zda jsou roboti schopni zamilovat se, získává v tomto případě podobu nudně režírovaného, ošklivě nasnímaného a myšlenkově povrchního žvástu, v němž není nouze o dlouhé repetitivní a pseudo-umělecké scény, v nichž se nic neděje ani v rovině dějové, ani v rovině symbolické. Extrémně zjednodušená psychologie postav je k smíchu, herecké výkony podprůměrné, tempo vyprávění vzhledem k celkové bezobsažnosti zbytečně utahané. Pozitivní je aspoň místy triková stránka (na srbské poměry) a estetický přístup k nahotě. Vyloženě pornografie to ale není, na to je tento snímek příliš chladný, nevzrušivý a bez viditelných penetrací.(9.10.2018)

Zajímavý koncept, zpočátku se celkem pěkně rozehrává. Jinak ovšem celý film drží hlavně Stoya (bez ironie). Scénáristicky se Ederlezi Rising, hlavně v druhé polovině, poněkud utápí v bezradnosti, kterou marně kompenzuje vyprázněným kvazipoetickým vizuálem. Sebastian Cavazza, herec, který představuje protagonistu, je neuvěřitelně toporný a směšně patetický.(14.3.2019)

Zajímavý film. Hodně umělecky a inteligentně podaný vztah člověka s člověkem. V tomto případě vztah pojali z robotického hlediska, ale při bližším pohledu je člověku jasné, že takhle vypadá spousta vztahů okolo nás. Většina lidí by řekla, že je to ukrutně nudné, to je ta umělecká část, spousta lidí by řekla, že je to lehčí porno, to je ta romantická část sebedestruktivních vztahů a další by řekli, že to bylo nelogické. No a ta nelogičnost pramení z toho, že jsme lidé a ve vztazích se chováme nelogicky. Tady vykonstruovali vztah jako sled činností operačního systému. Pro člověka, který má rád akci tento film není vůbec vhodný.(2.5.2019)

V celkovom jadre ja nakoniec A.I. Rising jemne nadpriemerné sci-fi. Je super, že je to celé postavené dokopy len na troch hercoch a štyroch hlasoch. Je to tým viac izolované ako keby sme mali veľa postáv a dáva to tomu celkom iný feeling. Ako romantická dráma budúcnosti to má svoje dobré momentky. Myslím si, že najmä v závere sa ukáže, že všetko asi malo svoj význam a hlavný hrdina nájde v Nimani jej ľudskú stránku a (v podstate) jej dá skutočný život. V tomto smere to má dobré a zaujímavé momentky. Plus je vidieť, že obaja vedia mnohé veci obetovať pre toho druhého. Nebudem to rozvádzať, lebo sú to spoilery, ale funguje to dobre. Stoya je v tomto filme veľmi dobrá a musím povedať, že sa na ňu aj veľmi dobre pozerá. Je to pekný kus ženskej. Musím uznať. Sebastian Cavazza je okey a má čo ponúknuť, no reálne má film aj niekoľko hluchých a nudnejších miest. Tým, že je to postavených hlavne na Mulutinovi a Nimani musia do toho dať všetko a celý čas sa sústredíme len na nich a je tam niekoľko sex častí, ktoré ma nejako výrazne nebrali. Najmä keď to bolo všetko naprogramované. Myslím si, že posledná tretina filmu je jednoznačne to, čo pre mňa najviac vyhráva. Je v nej najviac skutočných emócií na oboch stranách a veci sa ukážu ako skutočne dôležité. Na jedno pozretie to viem odporúčať. Najmä ak máte radi filmy s trochou viac romantiky. A v kombinácii so sci-fi. Je to okey, no malo to aj na viac. Hodnotenie: B-(30.3.2019)

Soft porno scifárna s art tendencemi. Umělá inteligence, co se na povel svléká. A vysloužilá pornoherečka Stoya tomu dává erotický pel, až je z toho pánský Stoyják. Zkrátka nepřijdou ani příznivci Sebastiana Cavazzy, slovinského George Clooneyho, který se sice explicitně neprojevuje, ovšem roztoužených fanynek si může získat tucty. Srbská produkce je i v našich končinách celkem exotická, a z dosavadních filmových příspěvků vyznívá, že se v Srbsku buď vydatně souloží, nebo se vydatně drasticky umírá. Tak tohle je zrovna ten první případ, takže dobrou polovinu se nahotou a kopulačními pohyby opravdu nešetří. Pravda, na devadesát minut to zrovna není dějově moc pestré. Ovšem který opuštěný chlap by si nepřál ženského androida, co mu bude vždy po sexuální vůli. Nimani taková je, ale i ona má své ženské dny, takže ne vždy má náladu kamarádit se s penisem. A projevuje nebývalé emoce, k nimž nikdy nebyla naprogramována. A tenhle psychologický střet dvou pohlaví má neotřelou formu, tvary a atmosféru. Kulisy si netroufají promlouvat k nákladným produkcím, takže pokud si potrpíte na dokonalou vesmírnou výpravnost, raději na to ani nepomyslete, i když pro mě osobně vizuální stránka v rámci nízkorozpočtových děl byla předností. Tempo to tedy nemá žádné, technické zpracování si nezakládá na ničem složitém a odehrané je to snesitelně. Zajímavě a originálně působí náznaky socialistické ideologie 22. století. Režisér Lazar Bodroža a spol. projevil snahu. Samozřejmě slabší dějové i tvůrčí nedostatky jsou znát a přehlédnout se nedají. Proč se tedy nevydat vstříc vkusným vesmírným dálavám v nepříliš často vídaném srbském provedení. 6/10(9.4.2019)

• Stoya