• Austrálie

Erwin Prib

Kostýmy:

Bina Daigeler
  • evson

Na tento film jsem narazila úplnou náhodou, když jsem šla do kina na akci Naslepo. Přiznávám, že je to fakt experimentální oříšek, půlka kina odešla po pár desítkách minut a já si klepala na čelo, že tomu nedají ještě trochu času, že se třeba něco stane, nebo že něco z toho pochopím. Bohužel, nestalo se tak a já poprvé odešla z kina, i když "až" po hodině. 1 * dávám za exteriéry a kameru, jinak mě to naprosto neoslovilo, nepochopila jsem, nechci už nikdy vidět..(4.7.2018)

Těžko uchopitelný experiment a film, ze kterého si diváka neodnese nic víc, než to, že je Cate Blanchett fakt dobrá herečka. Monology pravděpodobně řeknou jen něco opravdu zasvěceným umělcům a celkově to nijak nevyznívá, prázdné monology pro většinu diváků, které jsou dobré jen díky hereckému výkonu.(1.3.2018)

Manifesto je experiment s veľkým E. Zatiaľ čo sa dnes artoví tvorcovia snažia mazať hranice medzi hranou a dokumentárnou formou a využívajú k tomu prakticky rovnaké prostriedky, Rosefeldt nechal oba filmové druhy stranou a natočil...no experiment. Určite nie je jednoduché všetko podchytiť, zároveň si aj spájať vyslovené myšlienky s obrazom, ale ono to bude tak, že každý si tu nájde ten svoj manifest, prípadne viacero. Film samozrejme negraduje, pretože k tomu nemá predpoklady, ale fakt, že posledné dva manifesty ma zaujali svojim vizuálnym stvárnením najviac z celej hodiny a pol, tak som si asi viac želať nemohol. Odpoveď na otázku, čo je to umenie opäť pochopiteľne nedostaneme a vlastne ani odpoveď na to, či je umením samotné Manifesto. Pre niekoho určite áno, pre niekoho zase vydarený vtip a pre ďalšieho vtip zlý.(25.9.2018)

• Hamaradža

Jednotlivé Cate-ine persóny milo i pomerne vtipne štylizované, zaváňajú mi však samoúčelným exhibicionizmom a to nielen po istom čase už otravne expresívnymi hereckými kreáciami, ale najmä film samotný obsahovo pôsobí "pretentious", za veľkými (cudzími!) slovami, manifestami veľkého kultúrneho významu (fakt ma ako také zaujímali skoro všetky!), akoby sa neskrývalo nič, iba prázdna schránka a zopár vtipných obrazových kontrapunktov. Vo výsledku sa na jazyk dostáva slovné spojenie zbytočná, no pekne nasnímaná nuda pre kaviarenských pseudointelektuálov. 2,5* ale Rosefeldtovi to príliš nezazlievam, keďže pôvodne šlo o viac-obrazovkovú umeleckú inštaláciu a nie celovečerný film, ktorý je imo pre tento koncept nevhodnou formou.(31.10.2018)

• hanca.uh

Tak experiment tento film určitě je, a to obrovský - nálet na smysl diváka - ale snad jen toho umělěcko-artově-bohémského. Zřejmě pouze tito přišli na Manifesto do kina, jinak si nedovedu představit za co je tady to aktuálně vysoké hodnocení (74%). Mně se film nelíbil v ničem, monology, fráze a celkový dojem se mi zdál přehnaný, nepříjemný a nepřinesl mi žádnou myšlenku. A to se považuji spíš za toho artového diváka (takže i snad něco vydržím:-)). Nevím, jestli se mi kdy stalo (pokud ano, tak už je to tak dávno, že si to nepamatuji:-)), že jsem odešla z kina ještě před koncem promítání - tady jsem to statečně vydržela trpět hodinu, byť už po 15 min. filmu jsem se mocně vrtěla a chtěla ze sedačky znuděně zvednout krovky:-))(13.6.2018)

• - Dvanáct dní se natáčelo v Berlíně a okolí. (Stoka)

• - Celosvětová premiéra proběhla 9. prosince 2015 v Melbourne v Australském centru pro Moving Image (pohyblivý obraz). (Varan)