Suvenýry

Animovaný / Krátkometrážní / Rodinný
USA, 1989, 4 min

Život na poličce může být pro sněhuláka uvězněného ve skleněné polokouli skličující, zvláště když je obklopen suvenýry ze slunných míst zeměkoule. Když se vyčerpaný sněhulák nakonec osvobodí ze svého “vězení,” jeho plány na dovolenou jsou zmařeny. (HBO Europe)

Rozjimatel

[3,5*]     Krátky animovaný film z počiatkov Pixaru a jeho duchovného otca Johna Lassetera. Je to milé, celkom vtipné (hlavne záverečné rozuzlenie), sprevádzané podmanivou karibskou hudbou Bobbyho McFerrina. Lenže tá počítačová animácia ešte nie je tak ohurujúca (tie až príliš jednoduché a už od pohľadu digitálne postavy vo mne príliš veľké emócie vyvolať nedokážu). Inak tie dievčiny s bujným poprsím v pôvodnej verzii boli možno trochu cez čiaru, ale zato ich tvorcovia v novej verzii (2003) nemuseli spraviť úplne ploché. ()

tron

Veľkolepý Pixar svoju revolučnú trikovú prácu samozrejme neodštartoval až trhákom TOY STORY, ale dávno, dávno, dávno pred ním napríklad cibril svoje počítače krátkometrážnymi počinmi. SUVENÝRI sú o nadržanom snehuliakovi, ktorý túži po vedľa sa opaľujúcej kráske a pre to, aby jej natrel chrbát, je schopný urobiť čokoľvek. Kompletný kraťas na YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=Cb74UZ9cjh4 ()

Koda

Knick Knack. Fakt hodně kreténskej název, ale na druhou stranu jeden z mých asi nejznámějších kraťásků, který jsem viděl před hlavním filmem (Tuším, že to bylo Hledá se Nemo). Všechny suvenýry, včetně krasavice si užívají sluníčka, akorát chudák sněhový bambulák je sám ve sněhové kouli. O to větší touha je se dostat za tou holkou. Snaží se vtipnými prostředky rozbít sněhovou kouli. Konec je velice netradiční, ale zábavně zakončený. Když jsem byl menší, hodně jsem přemýšlel s mámou, proč si vlastně sněhulák neuvědomuje, že by mohl bez sněhu roztát, ale potom ten název suvenýry. Zajímavostí, co jsem pochytil je to, že je to snad jeden z prvních Pixar kraťásků, který je ve 3D (hned před Toy Story). ()

josieaddms

Asi můj neoblíbenější Pixarovic krátký film. Neskutečná smůla hlavního hrdiny, ubohého sněhuláka, je mi tak blízká, že mě to rozesmává, ale zároveň je tam i jistá špetka určitého smutku, který je skoro až k zamyšlení. Může se zdát že tady vedu řeči neadekvátní tomu, že snímek má necelých pět minut, ale prostě to tak je. Knick Knack je super krátký film, kterému není co vytknout. ()

Němi

Další kousek dokazující, že Pixar ohromoval už ve svých začátcích. Plastové hračky jsou ideální pro tehdejší možnosti animace, to hlavní je tu ovšem podobně jako v aktuálním Presto geniálně jednoduchý nápad dovedený k dokonalosti způsobem "víc víc víc". Prostě neuvěřitelné množství nápadů nacpaných do čtyř minut, za které by v jiných studiích upsali duši ďáblu. Navíc to posloužilo jako trénink na mému oblíbenému Toy Story! ()

• Kamkoliv jedou John a Nancy Lasseterovi na prázdniny, Nancy si zde vždy koupí sněžítko. Tento zvyk byl počáteční myšlenkou ke zrodu tohoto krátkého filmu. (HappySmile)
  • Promítáno v kině před filmem Hledá se Nemo a také v roce 2006 při znovu uvedení filmu Ukradené Vánoce Tima Burtona v 3D podobě. Nejprve se ale film kompletně upravil, než šel do kin. Např. mořská panna v akváriu podstoupila zmenšení prsou a místo mořských hvězdic má podprsenku z lastur - pravděpodobně proto, aby se film dal označit jako rodinný. (HappySmile)