F jako falzifikát

• Francie F for Fake (více)

Méně proslulý film světoznámého Orsona Wellesa je poněkud klidnějším příspěvkem k tématu dekadence v současném umění. Podvody a švindl, manipulace a triky a vůbec mystifikace dovedená in extremis jsou hlavní témata filmu. Režisér si pohrává především s formou, kdy pomocí postupů užívaných v dokumentárních i hraných filmech si pohrává s diváky. V tom tkví subverzita filmu, který zůstal stále aktuální, i když vznikl na počátku sedmdesátých let. Hlavní dějovou linií představuje případ padělatele uměleckých děl Elmyra de Hory a Welles vedle tohoto smyšleného příběhu zakomponoval do díla události kolem zfalšované biografie Howarda Hughese. Především díky mistrovsky provedeným montážím odhalujeme šarlatánství takzvaných expertů, kteří se osobují právo rozhodovat, co je falzifikát a co originál. (oficiální text distributora)

honza.g

Toto není normální film, je to jakési vyprávění o několika padělatelích obrazů (tedy hlavně o jednom) + lidech kolem nich, kteří si také nedělají problémy s rozlišováním pravdy a fikce. Ale má to málo nosných myšlenek - asi nejcennější je úvaha, zda kopie díla, kterou experti prohlásí za originál, se stává stejně cennou. Dávám 3*, protože je možné, že jsem do konstrukce filmu nepronikl kvůli své chabé angličtině a něco se ztratilo v překladu. ()