Minimalism: A Documentary About the Important Things

Dokumentární

USA, 2016, 79 min

VVE

Matt D'Avella

Někteří tady asi využívají veškerá svá tři nervová zakončení k šťourání se v nose nad pivem v hospodě, a tak už jim nezbyla žádná další mozková kapacita k pochopení podstaty dokumentu. To jest, že peníze vám štěstí nekoupí, takže je nemusíte závidět, ani se obklopovat pozlátkem drahých movitostí, které vám prázdnotu v životě nevyplní. Dívali jsme se vůbec na stejný dokument? Neviděla jsem tam ani žádné rádoby spasitele, ani žádné houmles obydlí. Pouze lidi, kteří v životě něco dokázali (pravděpodobně narozdíl od zde přítomných zapšklých pseudochytráků), mají přímou zkušenost s životem v luxusu a kteří se snaží předat dál své zkušenosti, že bez peněz o nic extra nepřícházíte, protože hodnoty plnohodnotného života jsou úplně jinde. Ne každý cestu bohatsví může vyzkoušet, a tak se vám snaží tuto věc přiblížit alespoň zprostředkovaně.. Když už nic, mohli jste si aspoň zapamtovat citaci Jima Carreyho. Ale vysvětlujte něco přesně takovým, co se v dokumentu mlátili o krabice s přístroji, beztak aniž by věděli, k čemu je vlastně používat. You can never get enough of what you don't really want.(18.4.2020)

Mám z toho smíšené pocity. Na jednu stranu se mi líbí ta hlavní myšlenka, nakupovat a nekonzumovat zbytné věci, které nám nepřinášejí přidanou hodnotu. Vždycky mi to přišlo jako samozřejmost, přesto mě tento "dokument" přiměl přemýšlet nad tím, jestli v tom šatníku přece jenom nemám příliš mnoho triček a košilí. Zajímavý byl i koncept 333. Ale ta forma nebyla úplně nejšťastnější. Je tam moc filozofických, motivačních, rádoby hlubokých sdělení. K tomu nesouvisející pasáže, například když tam jedna ženská, názorově zjevně hodně vlevo, prezentuje myšlenky o tom, že bychom si všichni měli být rovni. To vše na úkor nějakých praktických ukázek, nebo rad, jak na takový minimalismus přejít, jak ho žít, jak v něm zůstat, jak se rozhodovat zda něco koupit nebo ne, atd. V podstatě všechny důležité pasáže filmu by šly vtěsnat do 15 minut, bylo by to krásně minimalistické a nebyla by tam ta zbytečná omáčka. Hodnocení zaokrouhluju nahoru díky dobrému tématu.(11.6.2020)

Musí se nechat, že myšlenka, která je zde prezentována, není vůbec špatná, ale nemůžu si pomoct, pánové, kteří ji prezentují, pro mě nejsou moc důvěryhodní. Takže hodnotím snímek "Minimalism: A Documentary About the Important Things" spíše z toho pohledu, že zde někteří lidé mohou najít zajímavou inspiraci, což je fajn.(1.3.2018)

Ono je veľmi pekné myslieť minimalisticky, však o to sa človek aj snaží. Ako odznelo v dokumente, dať zbohom práci a ísť si plne za svojimi cieľmi, lenže to by musela byť inak nastavená politika, keď odídeme z práce, stratíme príjem, no a z toho sa žiť nedá. Takže je teda cieľom rozpredať veci čo nepotrebujeme ďalším ľuďom, ktorí samozrejme tie veci tak isto nepotrebujú. Najviac čo zasiahlo a o čom mohol byť aj celý dokument o tých strašných výpredajoch (Black Friday), o kúpe úplne prvého iPhonu. To je čistý fanatizmus z vecí a ide len o to ukázať svetu, kto ma lepšiu vec. Našťastie TV nepozerám, takže všetky reklamy idú mimo mňa a zrušil by som ich všetky. (či v TV alebo na billboardoch)(17.12.2018)

Jestli si někdo myslí, že Minimalism je o nošení jedněch fuseklí, jak tady v jednom komentáři zaznělo, tak dokument zřejmě vůbec neviděl. Minimalismus tady byl vždycky, teď jen v konzumní době dostal nálepku a je to tak trochu móda a tak trochu odpověď na uspěchanou dobu, kdy se ženeme za vyšším platem, abychom utráceli za věci, které nepotřebujeme. Minimalisticky žije hodně lidí, aniž ví, že jsou minimalisté. Je to o tom vědomě utrácet za věci, které pro nás mají smysl, nebo které potřebujeme. Je to omezení impulsivního nakupování a odolání masáži reklam a vlivu společnost. Je to prevence před drancováním zdrojů a je to o tom, že tu vnitřní prázdnotu nezaplníme věcmi. Mininalismus vyjde z módy, ale minimalisti tady budou pořád. Tento dokument v sobě sice nese prvky toho, že ho točili američani - spousta objímání apod., ale má pravdu.(5.8.2018)