poster

Minimalism: A Documentary About the Important Things

Dokumentární

USA, 2016, 79 min

Režie:

Matt D'Avella

Kamera:

Matt D'Avella

Hudba:

VVE

Producenti:

Matt D'Avella

Střih:

Matt D'Avella
(další profese)
 • ShiShinka
  *****

  Někteří tady asi využívají veškerá svá tři nervová zakončení k šťourání se v nose nad pivem v hospodě, a tak už jim nezbyla žádná další mozková kapacita k pochopení podstaty dokumentu. To jest, že peníze vám štěstí nekoupí, takže je nemusíte závidět, ani se obklopovat pozlátkem drahých movitostí, které vám prázdnotu v životě nevyplní. Dívali jsme se vůbec na stejný dokument? Neviděla jsem tam ani žádné rádoby spasitele, ani žádné houmles obydlí. Pouze lidi, kteří v životě něco dokázali (pravděpodobně narozdíl od zde přítomných zapšklých pseudochytráků), mají přímou zkušenost s životem v luxusu a kteří se snaží předat dál své zkušenosti, že bez peněz o nic extra nepřícházíte, protože hodnoty plnohodnotného života jsou úplně jinde. Ne každý cestu bohatsví může vyzkoušet, a tak se vám snaží tuto věc přiblížit alespoň zprostředkovaně.. Když už nic, mohli jste si aspoň zapamtovat citaci Jima Carreyho. Ale vysvětlujte něco přesně takovým, co se v dokumentu mlátili o krabice s přístroji, beztak aniž by věděli, k čemu je vlastně používat. You can never get enough of what you don't really want.(18.4.2020)

 • tompaulman
  ***

  Mám z toho smíšené pocity. Na jednu stranu se mi líbí ta hlavní myšlenka, nakupovat a nekonzumovat zbytné věci, které nám nepřinášejí přidanou hodnotu. Vždycky mi to přišlo jako samozřejmost, přesto mě tento "dokument" přiměl přemýšlet nad tím, jestli v tom šatníku přece jenom nemám příliš mnoho triček a košilí. Zajímavý byl i koncept 333. Ale ta forma nebyla úplně nejšťastnější. Je tam moc filozofických, motivačních, rádoby hlubokých sdělení. K tomu nesouvisející pasáže, například když tam jedna ženská, názorově zjevně hodně vlevo, prezentuje myšlenky o tom, že bychom si všichni měli být rovni. To vše na úkor nějakých praktických ukázek, nebo rad, jak na takový minimalismus přejít, jak ho žít, jak v něm zůstat, jak se rozhodovat zda něco koupit nebo ne, atd. V podstatě všechny důležité pasáže filmu by šly vtěsnat do 15 minut, bylo by to krásně minimalistické a nebyla by tam ta zbytečná omáčka. Hodnocení zaokrouhluju nahoru díky dobrému tématu.(11.6.2020)

 • kaylin
  ***

  Musí se nechat, že myšlenka, která je zde prezentována, není vůbec špatná, ale nemůžu si pomoct, pánové, kteří ji prezentují, pro mě nejsou moc důvěryhodní. Takže hodnotím snímek "Minimalism: A Documentary About the Important Things" spíše z toho pohledu, že zde někteří lidé mohou najít zajímavou inspiraci, což je fajn.(1.3.2018)

 • Isomut
  ****

  Ono je veľmi pekné myslieť minimalisticky, však o to sa človek aj snaží. Ako odznelo v dokumente, dať zbohom práci a ísť si plne za svojimi cieľmi, lenže to by musela byť inak nastavená politika, keď odídeme z práce, stratíme príjem, no a z toho sa žiť nedá. Takže je teda cieľom rozpredať veci čo nepotrebujeme ďalším ľuďom, ktorí samozrejme tie veci tak isto nepotrebujú. Najviac čo zasiahlo a o čom mohol byť aj celý dokument o tých strašných výpredajoch (Black Friday), o kúpe úplne prvého iPhonu. To je čistý fanatizmus z vecí a ide len o to ukázať svetu, kto ma lepšiu vec. Našťastie TV nepozerám, takže všetky reklamy idú mimo mňa a zrušil by som ich všetky. (či v TV alebo na billboardoch)(17.12.2018)

 • Tayen
  ****

  Jestli si někdo myslí, že Minimalism je o nošení jedněch fuseklí, jak tady v jednom komentáři zaznělo, tak dokument zřejmě vůbec neviděl. Minimalismus tady byl vždycky, teď jen v konzumní době dostal nálepku a je to tak trochu móda a tak trochu odpověď na uspěchanou dobu, kdy se ženeme za vyšším platem, abychom utráceli za věci, které nepotřebujeme. Minimalisticky žije hodně lidí, aniž ví, že jsou minimalisté. Je to o tom vědomě utrácet za věci, které pro nás mají smysl, nebo které potřebujeme. Je to omezení impulsivního nakupování a odolání masáži reklam a vlivu společnost. Je to prevence před drancováním zdrojů a je to o tom, že tu vnitřní prázdnotu nezaplníme věcmi. Mininalismus vyjde z módy, ale minimalisti tady budou pořád. Tento dokument v sobě sice nese prvky toho, že ho točili američani - spousta objímání apod., ale má pravdu.(5.8.2018)