Reklama

Reklama

...a neuveď nás v pokušení

  • Československo ...a neuveď nás v pokušení (více)
Velká Británie, 1929, 90 min

V kontextu českého němého i zvukového filmu prokazovala herečka Anny Ondráková nezaměnitelné charisma a nebývalou všestrannost. Ze všeho nejvíce však dostávala nabídky do veseloherních snímků, neboť její komediální talent, pro ženy spíše vzácný, oplýval osobitou spontaneitou. Úspěchu dosáhla i v německy mluvených filmech rakouské či německé výroby. Ondráková zaujala Alfreda Hitchcocka, jenž v němém údobí také natáčel v německých ateliérech, a poznal tak mnohé osobnosti zdejší filmařské komunity, především svým dívčím půvabem, do nějž prostupují emoce rodící se ženy. Proto ji obsadil jak v tomto filmu, tak i v následující Její zpovědi do dramaticky položené role dívky, jež je ve své křehkosti vystavena situacím přesahujícím její emocionální a společenskou zkušenost. Anny Ondráková se tak stala jedinou z českých hereček, jež pronikly do britských filmů závažnějšího významu. (vh) (NFA)

(více)

Recenze (33)

honajz 

všechny recenze uživatele

Kurnik šopa, Hitchcocka mám rád, ale to neznamená, že budu přeceňovat každé jeho dílko. Jo, jsou zde úchvatné záběry - příroda jak od malíře krajinek, rámování, práce s davem. Ale ten příběh je mizerný, laciný, a vlastně i těžko uvěřitelný, což by se dejme tomu dalo zkousnout, ale ti herci hrají i na němý film příliš pateticky a přehnaně - tatínek je furt jen drsoň, Pete je rozjuchané mladičisko, Phil čumí pořád jak vyoraná myš, a Anny se snaží, ale všechno hraje jen přes kukuč a líbeznou tvářičku, nějaké skutečné pohnutky na ní nevidět. Prostě je to slabé, i když asi dobovým divákům se to mohlo líbit. Ale když melodrama, tak český Noční motýl, kam se na tenhle film Hitch tentokrát hrabe, i se svými obrazy. ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Milostný trojúhelník v němém melodramatu pozdějšího mistra napětí. Formálně povedené a na diblíka Ondrákovou byla radost pohledět, ty její ksichtíky byly neodolatelné, schopnost pro amanta opustit své dítě už tedy míň. Holubičí povaha jejího nešťastného nápadníka i jistá distingovanost její pravé lásky pak hezky v téhle rané vztahovce kypí a misí se a špatný konec nad všemi visí jako Damoklův meč, Místo jeho hrotu ale nakonec udeří zodpovědnost. A bez mravokárných nuancí, překvapivé nejen na svou dobu.  Silnější, ale trojka. ()

Reklama

pepo 

všechny recenze uživatele

Vyborna cervena kniznica. Hitchcock sa formalne drzi v uzadi a nechava naplno vyniknut pribeh plny silnych dilem, neprijemnych konfliktov a krutych rozhodnuti. Potom ani neprekvapi, ze z boja nakoniec odchadzaju vsetky postavy porazene (moralne alebo emocne). S prehladom najlepsia Hitchcockova melodrama a vrchol jeho nemej tvorby. 9/10 ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Už jenom při pohledu na množství reakcí ve zdejší db k tomuto filmu a k Blackmailu, je jasné, že nám Manxman kapánek zapadnul. A to nikoli právem, jen ho zastínil fakt, že je "ještě němý", přitom je to film brilantní a v určitém plánu i s neodolatelnou ironií. Pravda, například v Kinorevui psali, že je dobře, že už Anny nedělá v Anglii takové zbytečné sladkobolné filmy, ale což. Dnes se Hitch nosí a když už jsme v tom nošení, občas i zjistíme, že na tom něco je :) Takže objevování kompletních filmografií zdar. Odměnou může být i Ring. ()

burina 

všechny recenze uživatele

Hitch, obdivujem Ťa a tvoju tvorbu mám nesmierne rada, ale týmto si ma veľmi nepotešil. Banálny príbeh (obetovať svoje šťastie v prospech druhého ale v konečnom dôsledku doviesť všetkých k mizérii) je podtrhnutý zúfalými hereckými výkonmi. Anny bola pôvabná (a roztomilá) ale jej herectvo značne afektované, Carl Brisson celý film doslova preČUMÍ do kamery, čo je značne neznesiteľné. Keď už bez zvuku, radšej Blackmail či Lodger. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (6)

  • FIlm se někdy uvádí jako Hitchcockův poslední němý snímek, přestože existuje němá verze jeho filmu Její zpověď (1929), která je odlišná od verze zvukové. Současně se jedná o první film s Anny Ondrou. (Pavlínka9)
  • Film vznikl na motivy románu „The Manxman“ spisovatele Halla Cainea, který vyšel poprvé v roce 1894. (Pavlínka9)

Reklama

Reklama