Zemřít pro design (festivalový název)

Death by Design

Zomrieť pre dizajn

(festivalový název)

Dokumentární

USA, 2016, 73 min

Sue Williams

Paul Brill

Sue Williams

Hodně, hodně depresivní. Viděl jsem to spolu s děckama z gymplu na školní projekci. Byli samozřejmě úplně v šoku, ale z diskuse pak vyplynulo, že se těch svých hraček od Applu stejně nevzdají.(12.3.2017)

Svině.(18.4.2017)

• Tosinek

Z hlediska argumentace pro me naprosto nedostacujici. Pulka dokumentu neni podlozena daty, ale vypravenim nahodnych lidi. Jedno mesto, kde vedle sebe bydli lidi s rakovinou, jeden pracovnik, ktery pracuje 30 dni v mesici nebo jedna holka se sebevrazednymi sklony (z 1 milionu zamestancu) pro me neni dostatecna pricinna souvislost. Sdeleni "prestante kupovat elektroniku" je zmineno spise az na konci. Ten "upgradovatelny" notebook bych teda chtel videt, protoze to je trochu kontradikce. Ale chvalim iFixit za posilani sroubovaku a opravu nefunkcnich zarizeni. A v Cine je to teda pekny humus.(15.1.2019)

Nic veselého, a jedeme v tom všichni. https://promitejity.cz/detail-filmu/70-zemrit-pro-design(16.2.2018)

Velmi silný dokument, který popisuje jak moc není Hunger Games jen film, ale docela skutečná realita, dokonce bych řekl, že HG je ještě mírné proti skutečnosti našeho světa, kdy třetí svět žije dost bídně (ve svinstvech), abych já mohl ťupat tady do teho krámu (laptop). Ach jo. Reakce na Vitex: Každý musí začít sám u sebe. A oni se ostatní přidají možná pomalu a postupně, ale přidají. Stačí být silný ve svém postoji a umět ho dobře vysvětlit.(1.4.2017)

Já...nemám slov. Na tento film by se měl podívat každý.(18.4.2017)

Už hodně dlouho jsem po žádném snímku neměl tak hnusné pocity a myšlenky. To, že výroba všech elektronických spotřebičů je pro přírodu a planetu zátěž a že spoustu lidí zotročuje, jsem věděl. Ale že je to až v takové míře mě šokovalo. Sám se ptám, jak je možné v tak velkém měřítku vědomě (není možné, aby o tom kompetentní lidé nevěděli) poškozovat lidi a přírodu. Opravdu jsou ty největší a nejoceňovanější korporace v našem systému schopny svým zaměstnancům způsobovat beztrestně rakovinu, zatajovat sebevraždy, do řek vypouštět tuny odpadu a další odpad jen tak nechat v haldách ležet nebo jej jen zakopat pod zem? Jednoduše si řeknou, hlavně že vyděláváme ty miliardy? Ano. Pro náš konzumní svět a pro systém, který funguje jen na základě nadvýroby a kupovaní si věcí, které ve skutečnosti nepotřebujeme, je to nezbytné a musí to šlapat dál. Bohužel ti zodpovědní s tím nic neudělají, jednoduše protože nechtějí. Dokument navíc krásně ukazuje, jak se nám všechno vrátí. Nezáleží na tom, že odpad vysypeme v Číně, příroda nám ho prostřednictvím klimatu (moře, mraky) jednoduše pošle zpátky a pak to bohužel odneseme všichni. Smutné je i to, že počet hodnocení dokumentu je 165!, což je vzhledem k počtu prodávaných mobilů a pc směšné. Před každým takovým nákupem by měl být tento dokument povinný. Věřím, že prodeje by hodně klesly a na světe by bylo o něco lépe.(5.9.2018)

Dobrý film o tom, co člověk tuší a radši nechce do detailu znát. (Blbý, že dokud to nemáte přímo před očima 24/7, dá se zaujímat zase znova znova.) Asi z důvodů stopáže a financí vynechán poslední, nejzazší level těžby surovin, která mnohdy byla a pořád je taky dost šílená(1.1.2019)