Světový šampión

• Česko Světový champion (festivalový název) (více)

Sám Alfred Hitchcock označil film za Světový šampion, u kterého si kromě režie napsal i scénař, za druhý opravdu "hitchockovský" snímek ve své kinematografii. (oficiální text distributora)

MickeyStuma

Zapomeňme na chvíli na slavného Rockyho a vypravme se dál do historie filmového světa. A to tak daleko, že se ocitneme v době němého filmu, kde začínal své filmové umění i mistr hrůzy své doby Alfred Hitchcock. O hrůzu s ním spojenou samozřejmě ještě stále nešlo. Před sebou máme filmové sportovní melodrama z oblasti boxu, ve kterém jde o klasickou šablonu dobývání ženského srdce a souboji dvou mužů o jednu ženu. Němý film je prostě němý film, takže se nedá hodnotit stejně jako zvukový. Důvodem jsou vypravěčské schopnosti tvůrců pouhým obrazem. Takže nejde pouze o hereckou důvěryhodnost diváckého přesvědčení, ale i o schopnosti režiséra danou scénu správně podat. Hitchcock stojí i za scénářem, což znamená, že nějakou svou představu měl ještě daleko před realizací. Plně se vymanil groteskních skopičin a naopak dál důraz na vážnost daných situací. I z dnešního pohledu se dá usoudit, že se mu snímek povedl. Obsahuje jak melodramatickou, tak i sportovní atmosféru s davovými scénami s tím spojených, patřičné dramatické zvýraznění postav, a vůbec celkově vizuálně bohatých projevů ke správnému uchopení dané podstaty děje. Hitchcock každou svou scénou projevil schopnost komunikovat s divákem, čímž dokázal nadměrně nepoužívat dialogová okénka. Příběh je samozřejmě skromný, avšak filmovou atmosféru a divácký zájem prohloubit umí. Pokud si někdo neumí představit napínavý boxerský zápas bez zvukových emocí, nelze jinak, než tento film doporučit. A co víc, tak, jak snímek Hitchcock pojal, vzniká podezření, že udal trend sportovního filmu, kterým se mnozí tvůrci inspirovali a snad i inspirují dodnes. Vraťme se zpět k Rockymu. S Hitchcockovým snímkem má víc společné, než jak to na první pohled vypadá. Podle dobových materiálů však byl Hitchcockův snímek značně kritizován a byl komerčním neúspěchem. Inu, něco takového se v podstatě děje i dnes. Experimentování a předvádění divákům něco nového nikdy nadšením neoplývalo. ()

Biopler

Sledovať nerozhodnú ženu, hoci aj po vydaji, ktorá stále hrá na dve strany a sama nevie až do záveru čo vlastne chce mi neprišla až taká lákavá téma na spracovanie. No i tak sa s tým pán režisér pohral vskutku dobre a obrazové nápady hlavne v prvej polovici snímky stoja za nejedno pozrietie. Symbolika s hadím náramkom ako pokušiteľom pre hriech je výborná. Iste, dalo by sa to vyrozprávať aj kratšie, hluché scény sú hlavne pred vyzvaním súpera v ringu. V snímke badať však už vtedy cit pre posadenie kamery a to bude niečo čo si zapamätám z Hitchcockových prvotín. ()

Looka

Procentuálně si to netroufnu vůbec hodnotit, jelikož na filmy z této doby nemám vůbec měřítka. Pravda je, že jsem se spíše bavil při vipointovaných drobnostech než při filmu jako celku (Sklouznutí náramku při svatbě, poskok co se pořád šťourá v nose atd.) Nakolik byl záměr autora pobavit však nedokážu odhadnout. Při představení vyčištěné verze na MFFKV doprovázel živě na piano celou dobu sympatický Anglán, který to už prý dělá 30 let. ()

Paatej

Velmi jednoduchý příběh, jenž ani řada fórů neuchrání před přílišnou stopáží. Příjemná oddychovka, kterou bych doma u televize nevydržel, ale s precizním živým doprovodem Neila Branda se jednalo o kýžené nadlehčení atmosféry jinak dost tíživého KVIFF 2013. Lepší tři, ale bez doprovodu bych jednu hvězdu ubral. ()

PetraMishka

Sportovní drama z prostředí boxu s Carlem Brissonem v hlavní roli pouťového siláka, kterého si vyhlédne trenér šampiona a získá ho pro sebe, zatímco onen šampion postupně získává jeho ženu. Nápaditá scéna v kostele, první zápas a i ten závěrečný nebyl špatný. Samozřejmě skvělá práce kamery, herecké výkony příjemně civilní. Celková délka byla 105 minut, ne 72 a viděla jsem verzi s hudebním doprovodem. ()

kla_ra

Dlouhé, a i na němý film strašně polopatické (například asi všechny scény s portrétem a hadím náramkem). Několik povedených scén a sympatický hlavní hrdina, který se urputně snaží získat zpět ženu, která za to spíš nestojí. ()

sioned

Zápletka otřepaná, ale co se týče tehdejší kinematografie, tak vlastně ne až tak otřepaná. Přestože, se toho ve filmu vlastně zase tak moc nedělo a místo slov byl provázen pro mě na nervy jdoucí hudbou, nelze popřít, že natočený je opravdu výborně a během filmu jsem se občas i zasmála. Mimika některýchh postav byla místy úžasná. Přesto - tyhle filmy nejsou nic moc pro mě. ()