Jáma (studentský film)

(festivalový název)

Krátkometrážní / Válečný

Česko, 2016, 26 min

Filip Kilián

STARTFILMFEST2016: Na studentskou tvorbu velice profesionální a vysokorozpočtové. I přes to, že je to jedno velké klišé válečných filmů a scéna se zastřeleným ošetřovaným jakoby o oka vypadla spielbergově Zachraňte vojína Ryana, má F. Killián nakročeno velice dobře.(25.7.2016)

• valibuck

Bohužel, pro mě jen recyklace několika dobrých válečných filmů, ale s velmi špatně napsanými dialogy, nevyhýbajícími se těm nejvíce klišé hláškám typu "Hey, I´m just doing my job here!!", při kterých při užití ve filmech zelézám studem hluboko pod stůl. Měl jsem možnost vidět několik režisérových filmů a vždy převládá forma nad obsahem, filmy jsou výborně natočené, sestříhané a ozvučené a je v nich často použita originální hudba. Nejslabším článkem všech mnou shlédnutých filmů je podle mého scénář - zejména dialogy, které na mě působí spíše jako vata, jsou strojeně napsané. Nebýt jich, filmy by byly mnohonásobně lepší. Velmi ale oceňuji odvahu se vůbec pustit do natáčení tohoto žánru v podmínkách natáčení studentských filmů s nicotným rozpočtem.(3.11.2016)

Hodně mi to připomnělo scénku z Na západní frontě klid, ačkoliv zde měla trochu jiný význam, leč stejné poslání. Na studentskou tvorbu velice solidně natočený a hlavně originální nápad. 90%(22.10.2016)

• ZHODNOTITEL

První 3 minuty byly naprosto geniální. (pozn.: v úvodních titulcích trochu problém rozeznat, co je název filmu) Bohužel po těch třech velkofilmových minutách to je už jenom řídká kaše ze školní jídelny.(7.5.2017)

Film režíroval mladíček Filip Kilián ako svoju študentskú prácu a zaujímavo načrel do témy druhej svetovej vojny. V jedinom okope sa realizuje stret vojakov cudzích armád a dvoch pre seba nezrozumiteľných rečí. Zaujímavý je fakt, že sa vo všetkom dohodli, ešte aj strach z náletu mali rovnaký. Záver pre mňa išiel trocha nezmyselným smerom, ale pravdepodobne to bol práve zámer scenára. Násilie na pozadí vojny v príbehovo veľmi jednoduchom filme, kde sa pokúšal o vojnový film, ktorý bude mať minimalistický dej a to všetko mu aj vyšlo.(17.11.2020)