Zákon Helena

• angličtina Helena's Law (festivalový název)

Mladá herečka a dokumentaristka Petra Nesvačilová se ve svém posledním filmu rozhodla zachytit policistku Helenu Káhnovou, které se spolu se svým kolegou podařilo v 90. letech poslat do vězení několik desítek lidí v kauze tzv. Berdychova gangu - včetně Berdycha samotného. Souhrnný trest byl v řádu stovek let odnětí svobody – policistka získala odměnu 10 tisíc korun a povýšení, které jí následně bylo odebráno. Režisérce se podařilo navázat filmový vztah i se samotným Berdychem a bývalými členy jeho gangu. Co motivuje jednu policistku postavit se mafii a co mladou dokumentaristku, aby se s touto mafií kontaktovala a natočila o tom film? (Background Films)

PoprockCZ

Velmi zajímavé téma a odvaha poodkrýt zákulisí českého mafiánského prostředí. Z celého dokumentu mi přijdou nejsmutnější 2 věci: Zaprvé fakt, že pachatelé jsou vnitřně přesvědčeni, že se toho zas tolik nestalo, přece peníze se jinak vydělat prostě nedají - to, že je pak stejně vyhodili z okna za blbosti je další věc. A za druhé skutečnost, že osoba, která celé kauze evidentně obětovala značnou část života a především soukromí, nedostala žádného uznání. Jak sama říká, byla kapkou v moři. Je smutné, že lidi, kteří pracují ve víře konání dobré věci jsou za své skutky spíše pokáráni či jim jsou minimálně házeny klacky pod nohy a ve výsledku se na ně totálně kašle. Končí to pak ztrátou víry, motivace, vyhořením... A kriminálníci jsou po návratu z vězení vlastně v pohodě. Co je to za spravedlnost? Smutné. Absurdní mi ještě přišel závěr, kdy vyšetřovatelka Helena s propuštěným Berdychem kamarádsky cvičí psy. Nevím, jestli si to mám vykládat jako fajn věc, že se Berdych ve vězení poučil nebo to zavání jeho psychopatickou chladností, které je vše jedno. K dokumentu samotnému: stále jsem čekala na nějakou vrcholnou akci, když je neustále zmiňován strach, jenže ono nic. Je tam znát velký odstup od lidí a především nešťastně volené otázky při rozhovorech, které nikam nevedou. Na druhou stranu oceňuji snahu zpracovat takovéto téma jakou svou závěrečnou školní práci. Pokud bude autorka tímto směrem pokračovat, příští dokumenty by mohly být opravdu zajímavé, stačí více zapracovat na dramaturgii a výpovědní hodnotě. ()

lineker

Finálním pocitem po shlédnutí Zákonu Helena je jedno velké smutno. Smutno, které vyústilo hned z několika ve filmu odvyprávěných příběhů. Člověka mrazí při představě, že lidé, kteří unášejí, mučí a zabijí mají pro obhajobu svého počínání přichystanou historku o tom, že ti, kterým bylo toto způsobeno nejsou také žádní svatoušci. Staví se tedy do pozice jakýchsi samozvaných soudců s tím, že jim z toho tak nějak na okraj poměrně dost káplo? Lidé jako Berdych nikdy neměli vylézt z basy. Člověka mrazí i při slovech Heleny Káhnové při popisu svého současného postoje k výkonu její služby. Prostě si odhákovat nějakým způsobem svojí službu a konec. Všechno je na hovno na všechno se patří vysrat. A přitom při samotném vyšetřování a dopadení Berdychova gangu se muselo jednat o zcela jiný postoj. Dostanete deset tyček, povýšení a nazdar. Za pár let již stojíte s radarem u cesty měříte rychlost. Jeden se nediví, že potom práce u "pomáhat a chránit" už nemůže přinášet pocit uspokojení. Prostě smutno. ()

Moretti odpad!

Jednoznačně nejhorší dokument který sem kdy viděl ...nic se o tý kauze vlastně nedozvíte .. Režisérka podává naprosto debilní otázky u dialogů který nemají vůbec žádnou logiku nevíte v podstatě nic nového jen co jsme přečetli v novinách + debilní komentář mukla který se víc než kauzy týká jeho pocitů pak střih záběr na režisérku která řekne hrozně se bojím už to nedávam - tak proč točíš dokument o podsvětí ty krávo ... Hnus nuda hnus a to mě to fakt zajímalo ... ()

slatkakuca

Dle názvu bych čekala, že bude dokument věnovaný víc Helen Káhnové. Bohužel si myslím, že měla málo prostoru a film se zbytečně příliš věnoval bývalým gangsterům, kteří se plácali furt v tom samém. Především mi přišla zbytečně přehnaná pozornost gangsterovi karatistovi. Škoda, že to nebylo spíš o jejím vyšetřování a podrobnějšímu popisu toho, jak to probíhalo celých 7 let. Obdiv Petře N. za odvahu, ale po několika dnech si z dokumentu pamatuji pouze karate a potetovanou ruku. ()

freebob

Docela škoda.Mohlo to být velmi zajímavé téma,ale bohužel to zůstalo trochu na půl cesty.Akteri vypráví docela působivě,ale režisérka Nesvačilová jim mnohdy pokládá nesmyslné otázky a ke konci je trochu znát že si asi ukrojila dost těžké sousto.Škoda.Jinak námět a téma určitě na jedničku, provedení bohužel průměrný. ()