Armitage: Dual Matrix

• Japonsko アミテージ・ザ・サード DUAL-MATRIX (více)

papaguy

Může se to brát buď jako vyseknutá pocta G.I.T.S., nestydatá vykrádačka nebo kombinace obojího. Přikláním se k třetí možnosti. Okaté citace jsou nepřehlédnutelné. Kopíruje se tak masivně, že chvílemi jsem měl pocit, že se dívám na nějaké pokračování Ghostů. Stačilo už jen, aby se tam někde vynořil Batou a zapištěla Tachikoma. Prakticky jediné, co je nového (odhlédneme-li od toho, že to bylo už v prvním díle), je nápad, že by roboti mohli plodit děti... Ale vím já, třeba to je taky odněkud opajclé. A víte co? - Vůbec mi to kopírování nevadilo... když už se vykrádá, ať kvalitně, a výsledek ať stojí za to... _____ Děj oproti předchozímu dílu nabírá obrat o 180° a přesouvá se z Marsu na Zem. Armitage alias Naomi na chvíli přeruší usedlý způsob života, odloží vařečku, vezme kvér a odletí na Zemi vypátrat, jak se to má s podivnou vojenskou intervencí a vyvraždění trojek - Naominých soukmenovkyň - v továrně na roboty. Oficiálně se tvrdí, že šlo o zásah proti povstání robotů. Na místo filozofování o smyslu existence trojek z předchozího dílu, tu máme pořádnou porci akce se slušným spádem (jen finální souboj se dvěma robotkami-krasobruslařkami byl trochu zbytečně natahován). Zpodobněné technologie a exteriéry jsou dosti futuristické. Animace je zvládnutá vesměs na jedničku. Výtvarné zpracování se mi také líbilo (když vynechám obligátní mango-kukadla přes půl obličeje, které na mě osobně působí zbytečně a rušivě). Působivá je práce se světelem a stínem a světelnými efekty všeobecně. Exteriéry jsou většinou jakoby rozmlžené, což skvěle podporuje atmosféru a občasné výhledy na městká panoramata příjemně překvapí (místy na mě zavál duch asijských tušových maleb, ale to berte s rezervou). Nechybí špetka humoru. Lyrická linka na téma "rodina" jinak převážně akční děj příjemně zjemňuje a polidšťuje. Dialogy měly hlavu a patu, bavilo mě to, těším se na pokračování. ()

Subjektiv

Pokud jste neviděli první díl, klikněte sem a dál nečtěte. Děj - Armitage a Ross už mají vlastní dcerku a vypadá to, že roboti získají konečně občanská práva. Jenže je tu jistý hlavní záporák, kterému se to nelíbí, jelikož má s roboty své vlastní záměry. Aby si svůj pochybný sen splnil, unese Armitaginu dcerku Yoko a pak oba rodiče vydírá. Víc se rozepisovat asi nemá cenu. Animace a kresba - Kresba je vcelku logicky podobná předchozímu dílu, ač je trochu dokonalejší. Ale na rok 2002 to pořád není ono. Vyskytuje se i 3D animace. V seriálu je moře akčních scén, ale na něco jako je třebas úvodní přestřelka v novém Appleseedu zapomeňte. Ve skutečnosti je to technicky dost chabé (i když je fakt, že jde jen o OVA). To je vzhledem k frekvenci akčních scén vada docela podstatná. Několik výtek, mírně SPOILERoidních - Od druhé poloviny seriál nesděluje vůbec žádné podstatné informace, natož myšlenky. Je to jen pouhý sled přestřelek a mlátiček, navíc bez nějakého originálního nápadu. Motivace padouchova mi přijde nedostatečně objasněná, přitom významná. Mě by teda zajímala. KONEC SPOILERŮ a shrnutí - IMHO slabší než předcházející OVA, jak dějově, tak myšlenkově, a tak dávám jen dvě hvězdičky. ()