Zázračná planeta II (TV seriál)

• Česko

Naše planeta Země II

Planet Earth II

Planéta Zem II.

Dokumentární

Velká Británie, 2016, 6 h 45 min (Minutáž: 6x59 min)

Po každém dokumentu BBC si říkám, že prostě není v silách kohokoliv v tomto vesmíru to ještě nějak překonat. A ejhle, v BBC to zase dokázali. Zázračná planeta II je další naprosto strhující dokument, revoluční záležitost s fantastickým scénářem, naprosto úžasnými zápletkami a zvraty, fantastickou hudbou (mistr Zimmer), nepopsatelně úchvatnou kamerou, úžasným komentářem (samozřejmě mistr Attenborough) a strašně obrovským počtem nerváků a dojemných i dechberoucích situací v každé epizodě. Dokonalost. 100%. Ždímačka emocí a pořad u kterého budete fandit tak, jako u ničeho jiného. Skutečně zhmotnělá fantazie, příroda v celé své kráse i hrůze. 100%.(1.10.2017)

Ach, jak já se nehorázně stydím, že jsem k tomuto klenotu přistupoval skepticky! Na podobné dokumenty se totiž zásadně nedívám, neboť nemám k přírodě vztah a jediná zvířata, se kterými jsem kdy přišel do styku, byly moje loňský filcky. Ovšem všechna čest, toto mě naprosto rozložilo. Silně na mě zapůsobil onen kontrast, že já tady sedím na plesnivějícím otomanu po babičce, za umaštěný tričko mi padají drobky zlevněných brambůrek z Lidlu a u toho si smradlavým prstem vybírám bordel z ucha, zatímco tisíce kilometrů ode mě ze sebe úžasně roztomiloučkej mýval tlačí vydatný hovno, který je daleko zajímavější než celej můj ubohej život. Seriál mi dokonce odpověděl na zásadní otázku, která mě tíží již od dětství: vždy mě zajímalo, jak zvířecí samci dokáží detekovat samičku svého druhu. Já kdybych byl třeba krokodýl, tak jsem absolutně zmaten. Vždyť všichni krokodýli vypadají naprosto stejně. To mám jako zjišťovat, jestli to celkem sexy zvíře má kundu? To je na prvním rande trošku neslušný, ne? Buchtě v baru přece taky neříkám: „Slečno, mohu vám zlehka prohmátnout rozkrok, jestli tam náhodou nemáte koule?“ A ono se ukázalo, že ani ty zvířata v tom nemají vždy jasno. Takovému lemčíkovi trvalo dobrou půl hodinu, než zjistil, že se snaží ošukat samce. Planet Earth nám ukazuje přírodu takovou, jaká je; humorná, děsivá, dojemná. U většiny záběrů jsem napětím ani nedýchal a při souboji žabičky se včelou jsem dokonce hlasitě fandil. „Dělej, běž, utíkej, stůj, pohni, chcípni, zmrde!“ Opravdu, všechny akční filmy mohou jít do bez výjimky do prdele. Toto je podruhé za moji ČSFD kariéru, co bych potřeboval šestou hvězdu a za tu extrémní obětavost, vynalézavost a odhodlání získat co nejepičtější záběry, bych tvůrcům s radostí vykouřil péra. Myslím to vážně, vykouřil bych je všem. Od kameramana, přes vypravěče, až po instalatéra, kterej v BBC spravuje ucpaný hajzly. Prostě bych jim ty lofasy vybalil z trenek a vyhulil je, jak nejlíp umím. Ti borci si to zaslouží!(15.1.2017)

Pokiaľ by sa k nám Planet Earth vracal každých desať rokov s takto prekrásne nasnímanými novými dielmi, tak sa vôbec nebudem hnevať. Najsilnejšou stránkou Planet Earth, samozrejme mimo vizuál, je doplnenenie o funkčný komentár, ktorý je rovnako kritický ako optimistický a človek si potom odnáša pocit obohatenia nie len o faktografické zaujímavosti o prírode, ale aj z množstva problémov hodných na zamyslenie sa pre bežného človeka s jeho nepodstatnými malichernosťami každodenného života. 6/6 - 100%(23.9.2017)

Keďže prvú sériu Planéty Zem som prvýkrát videl len nedávno, toto pokračovanie po desiatich rokoch mi padlo celkom vhod. Rovnaké plusy ako u jednotky - úchvatné zábery na prírodu, skvelé scénky so zvieratkami (honička hadov na leguána, levíc na žirafu, lákanie samičky šiatorníka na odpadky z mesta atď), pôsobivá hudba a perfektný komentár pána Attenborougha, ktorého je radosť počúvať. Zaujímavé sú aj denníky z natáčania každej epizódy, ktoré zobrazujú aké riziká museli tímy kameramanov podstupovať, aby nám mohli naservírovať takýto skvelý materiál. Jediný maličký mínus je už len to, že bolo nakrútených len šesť častí. S takým úchvatným vizuálom by som si ich rád pozrel aj viac :) Hodnotenie tu môže byť jedine maximálne.(9.1.2017)

Ultimativně dokonalá sonda do životů těch nejzajímavějších zvířat a do míst, která si člověk snad ani nedokáže představit. To všechno vždycky v 50 minutách naprostýho perfekcionismu, podkreslenýho trefně vybranym hudebnim podkladem, díky němuž se mnoha situací stává komickými a efektivně nezapomenutelnými. Attenborough si zas jednou vyhonil pěkně na čočku objektivu a musim říct, že na jeho věk, mu to míří pořád mistrovsky! Člověk si fakt připadá titěrně. Bravo! Hůř jak 5 hvězd tomu může dát jenom zakomplexovanej kokot s patologickou potřebou udělat ze sebe ještě většího kokota a ještě to odůvodnit tak, že se mu to nelíbí, protože nemá rád zvířata. Tak se koukej z okna na bezďáky a máš svatej pokoj, demente!(19.1.2017)