Zázračná planeta II (TV seriál)

Planet Earth II

Planéta Zem II.

Dokumentární

Velká Británie, 2016, 6 h 45 min (Minutáž: 6x59 min)

Co se vizuální stránky týče, tak šlo opět o další naprosto famózní podívanou z produkce BBC, doplněnou tradičně výbornou hudbou. Hlavně Zimmerova úvodní znělka byla působivá. Snad jen některá ta "dramata" živočichů občas působila až moc vyumělkovaně, ale stejně jsem jim to většinou sežral i s navijákem. Ať už šlo o útěk leguánů divým hadům, drama s tučňáky na Zavodovského ostrově, souboj štíra s netopýrem či závěrečný osud malých karet. Vůbec bych se nedivil, kdyby za deset let vznikla další série, které ohromí zase o úroveň víc. Pokud to vůbec ještě jde. Oblíbené díly: 01 - Islands, 06 - Cities(6.12.2016)

Dokumenty pod záštitou BBC Earth jsou s každým rokem snad stále více obdivuhodně natočené. Nejenže technologický pokrok umožňuje natočit záběry při kterých se přímo tají dech, ale všichni členové oněch filmařských výprav jsou ochotni stále zdokonalovat svou práci a podstupovat všemožná rizika, jen aby světu zprostředkovali krásu přírody. Já před nimi jako vždy virtuálně smekám a nad výsledkem jejich práce se jednoduše radostně rozplývám.(28.11.2016)

Neměl bych, ale už po prvním díle to sem musím vpálit. Příroda, kamera, Zimmer a hlas Davida Attenborougha. Tady se nedá než házet superlativy. Update: Po dokoukání nemám skoro co dodat. I když žádný díl není slabší než ostatní, musím navíc zmínit poslední epizodu Města, která zobrazuje, jak se život zvířat přizpůsobuje městskému prostředí, tedy něco, co v obdobných dokumentech moc vidět není. Škoda, že dílů není více, třeba oceány tentokrát samy o sobě nebyly, ale Attenborough nevypadá, že by to balil, takže určitě neřekl své poslední slovo.(14.12.2016)

Od chvíle kdy jsem viděl trailer na návrat téhle dokumentární legendy, který já považuji za nejlepší trailer vůbec, byl jsem tak nadrženej jako nikdy v životě (možná pak ještě u SW ep.7). V prvních asi 5ti minutách jsem nikdy v životě nepocítil takovou nostalgii, a už vůbec jsem neměl tak velkou husí kůži až na prdeli (možná jen u zmíněných SW ep.7 a Jurrasic Worldu). Návrat Planet Earth jsem si neskutečně užil, a hltal jsem každou sekundu záběru které jsou jak úchvatné, tak neskutečně napínavé, ale i hodně zábavné a i dojemné. Skoro u všech záběrů mi držka padala k podlaze, anebo jsem měl ksicht úplně přitisknutý k obrazovce. A například u scén kde jsou souboje jsem ani nedýchal, a říkal jsem si, že dnešní tvůrci akčních filmů (Michael Bay) by se mohli jít zahrabat někam do tramtárie, tohle se nevidí každý den. Kameramani odvedli šikovnou a precizní prácičku, takovou lahůdku mohlo vytvořit jen a jen BBC. Všechny tyto úchvatné scenérie podtrhuje epická hudba Hanse Zimmera, která je podle mě tou nejlepší za celou jeho dosavadní kariéru, a komentářem krále dokumentů nestárnoucího sira Davida Attenborougha. Úchvatná minisérie, ale očekával bych víc epizod. Naše planeta je překrásná a proto by jsme oni měli pečovat. Vše je skvěle zakončeno monologem sira Davida Attenborougha, který nám vzkazuje poselství o tom, že naše planeta je krásná, a abychom si takovou jaká je uchovali, nesmíme ji bezdůvodně ničit, a musíme o ni pečovat. Dokonalost sama o sobě. Byl by hřích neohodnotit tento pořad 5*, i když mám pocit že kdyby existovalo 6* ihned bych neváhal a tak ji ohodnotil, ten kdo ne, toho by měli upálit na hranici za kacířství. Toto není jen tak obyčejný dokumentární pořad... tohle je mistrovské dílo s tím největším možným M jaké může existovat a možná je tohle nejlepší seriál všech dob. Není zde žádný příběh, ale je to tak úchvatné a dokonalé, že to prostě musí být.(8.2.2017)

Opět nádherné záběry zvířat a krajiny doplněné úžasnou hudbou a komentářem od biologického guru Davida Attenborougha, nemám co bych dodala dál. Prostě pastva pro oči i uši a mi lidé by jsme si opět měli uvědomit, jak je naše planeta krásná, křehká a snadno zranitelná. Velmi mě potěšily i deníky, které ukazují, jak se štáb potýkal s počasím i různými nastrahami, aby se záběr zvířat povedl co nejlépe zachytit.(18.10.2017)