Zázračná planeta II (TV seriál)

• Česko

Naše planeta Země II

Planet Earth II

Planéta Zem II.

Dokumentární

Velká Británie, 2016, 6 h 45 min (Minutáž: 6x59 min)

Ach, jak já se nehorázně stydím, že jsem k tomuto klenotu přistupoval skepticky! Na podobné dokumenty se totiž zásadně nedívám, neboť nemám k přírodě vztah a jediná zvířata, se kterými jsem kdy přišel do styku, byly moje loňský filcky. Ovšem všechna čest, toto mě naprosto rozložilo. Silně na mě zapůsobil onen kontrast, že já tady sedím na plesnivějícím otomanu po babičce, za umaštěný tričko mi padají drobky zlevněných brambůrek z Lidlu a u toho si smradlavým prstem vybírám bordel z ucha, zatímco tisíce kilometrů ode mě ze sebe úžasně roztomiloučkej mýval tlačí vydatný hovno, který je daleko zajímavější než celej můj ubohej život. Seriál mi dokonce odpověděl na zásadní otázku, která mě tíží již od dětství: vždy mě zajímalo, jak zvířecí samci dokáží detekovat samičku svého druhu. Já kdybych byl třeba krokodýl, tak jsem absolutně zmaten. Vždyť všichni krokodýli vypadají naprosto stejně. To mám jako zjišťovat, jestli to celkem sexy zvíře má kundu? To je na prvním rande trošku neslušný, ne? Buchtě v baru přece taky neříkám: „Slečno, mohu vám zlehka prohmátnout rozkrok, jestli tam náhodou nemáte koule?“ A ono se ukázalo, že ani ty zvířata v tom nemají vždy jasno. Takovému lemčíkovi trvalo dobrou půl hodinu, než zjistil, že se snaží ošukat samce. Planet Earth nám ukazuje přírodu takovou, jaká je; humorná, děsivá, dojemná. U většiny záběrů jsem napětím ani nedýchal a při souboji žabičky se včelou jsem dokonce hlasitě fandil. „Dělej, běž, utíkej, stůj, pohni, chcípni, zmrde!“ Opravdu, všechny akční filmy mohou jít do bez výjimky do prdele. Toto je podruhé za moji ČSFD kariéru, co bych potřeboval šestou hvězdu a za tu extrémní obětavost, vynalézavost a odhodlání získat co nejepičtější záběry, bych tvůrcům s radostí vykouřil péra. Myslím to vážně, vykouřil bych je všem. Od kameramana, přes vypravěče, až po instalatéra, kterej v BBC spravuje ucpaný hajzly. Prostě bych jim ty lofasy vybalil z trenek a vyhulil je, jak nejlíp umím. Ti borci si to zaslouží!(15.1.2017)

Jsem člověk na něhož pocity a emoce působí mnohem hlouběji a silněji než na většinu lidí, přičemž moje láska k přírodě a klasické hudbě, způsobily to, že při spojení všeho dohromady s přídavkem dechberoucích záběrů byly moje emoce tlačeny do krajních mezí téměř neustále. Štáb se opravdu vyznamenal. Kamerové záběry jsou s hudbou a komentářem Pana Attenborougha v tak pevné synchronizaci, že každý souboj o potravu působí epičtěji než kdejaký akční film a každé vyprávění těžkých zvířecích životů dojemněji než většina dramat. Ach, že já se tomu bránil tak dlouho.(17.11.2017)

Tu sa proste nedá inak ako napáliť to do plných. Keď som pred desiatimi rokmi s nemým úžasom dopozeral všetky diely Zázračnej planéty, neveril som, že sa dá natočiť ešte niečo lepšie. Toto je krásny prídavok do BBC rodiny najhodnotnejších dokumentárnych filmov, aké kedy boli natočené. Úchvatné zábery, z ktorých sa vám točí hlava, premakané technológie, nádherná hudba od Zimmera a podmanivý hlas Attenborougha - to je doslova klenot svetovej dokumentaristiky. Bravo. 100 %(29.1.2018)

Že se "Planet Earth II" vyšplhala na první místo ve zdejším žebříčku se vůbec nedivím. Dech beroucí záběry, podmanivá hudba a ten nejlepší vypravěč pod sluncem (opravdu se na tento seriál dívejte v originále). Některé scény jsou akčnější, než v jakémkoli blockbusteru poslední dekády. Nechybí humorné momenty a pomocí nejnovější techniky optické stabilizace, vysokého rozlišení a citlivých senzorů namontovaných za objektivy s velkým přiblížením, fascinující vzdělávací detaily. Bez váhání to nejlepší co lze na obrazovkách spatřit.(6.2.2018)

Dokument mých snů. Bezchybné záběry zvířat ze všech koutů světa. Obyčejná polní myš podána jako to nejzajímavější zvíře na světě, z kterého nedokážete spustit oči. Zvířecí dramata, u kterých se budete dojímat, strachovat, smát a radovat. Každý díl navíc zakončen vtipným sestřihem z backstage, u kterého budete smekat klobouk. Výborně s vtipem napsané a namluvené komentáře. A perfektně načasovaná hudba, které je jen tak mimochodem také špičková. Nemohu si tento počin vynachválit.(5.4.2018)