Vysoké Tatry: Život nad oblaky

Dokumentární

Slovensko, 2016, 50 min

Miloslav Kráľ (vyp.)

Erik Baláž

Krása Vysokých Tater se představuje v dalším Balážově počinu. Chválím výtečné záběry kamery a celkový koncept dokumentu, který přináší možnost nahlédnout do života hor tak, jak se to poštěstí málokomu.(9.9.2019)

Absolútne unikátne zábery, ktoré u nás ešte nikto nenatočil a tak skoro nenatočí. Vidieť rysa je veľké šťastie. Odfotiť rysa sa podarí len skutočným profesionálom. Ale natočiť video so 4 hrajúcimi sa rysmi - to sa podarilo len Karolovi Kaliskému, ktorý za tento záber v nepriaznivých klimatických podmienkach zaplatil niekoľkotýždňovou chorobou, hoci je skúseným vysokohorským turistom.(28.8.2017)

Klasicky kvalitná slovenská tvorba zo slovenskej prírody. Trošku sa mi avšak zdal byť skromnejší nahovorený komentár.(1.1.2017)

Erik Baláž je dokumentarista par excellence. Toľko hodín, dní, či týždňov tráviť, aby nakrútil aspoň jeden pársekundový shot. Sám sa v televízii vyjadril, že Angličania prišli na Slovensko nakrútiť niečo a nenatočili nič, lebo by to stálo ohromný kus času a trpezlivosti a radšej to zabalili. Klobúk dole pred ľuďmi s podobným zanietením.(14.1.2017)

Za mě nejlepší film letošního festivalu AFO 2017. Vizuálně velmi pěkně zpracovaný dokument s optimální stopáží, který se nesoustředí pouze na zmapování života kamzíků, ale celé řady „obyvatel“ horských vrcholků Tater.(1.5.2017)

• - Vzácne zábery rysej rodinky sa podarili natočiť Karolovi Kaliskému až na tretiu zimu. Natočenie celého filmu trvalo tri roky. (Polcas)

• - Filmárom dokumentu sa prihodilo, že kráčali celý deň v hlbokom snehu s ťažkou technikou na hrebeň Belianskych Tatier, kde chceli prespať v jaskyni. Pre náročný výstup však nestihli vyjsť za svetla a jaskyňu po tme nevedeli nájsť. Kým ju objavili sa viacerí z nich vystavili podchladeniu. (Polcas)