A Plastic Ocean

(festivalový název)
  • Hongkong A Plastic Ocean (více)
Trailer
Dokumentární
Hongkong / Velká Británie, 2016, 102 min

Každý rok ľudstvo vyprodukuje 300 miliónov ton plastového odpadu, z ktorého väčšina končí v pôde a oceánoch. Dokument rozpráva príbeh novinára Craiga Leesona, ktorý pri pátraní po modrej veľrybe objaví množstvo plastového odpadu plávajúceho na hladine. Craig preto spojí svoje sily s medzinárodným tímom výskumníkov a ekologickou aktivistkou Tanyou Streeterovou, aby spoločne preskúmali krehký stav oceánov. Okrem alarmujúcej pravde o plastovom znečistení však snímka ponúka aj viaceré riešenia, ktoré môžu oceánom a najmä zvieratám v nich žijúcich výrazne pomôcť.
(whack)

Trailer

hygienik

Predstavy o tom, že plastové tašky a obaly nahradia papierové nie sú reálne, lebo papier nie je vôbec odolný. Vystlal som kôš v kuchyni papierom, namiesto plastovej igelitky. Po 4 dňoch, keď bolo treba kôš so zbytkami potravy vyniesť sa ukázalo, že papier sa roztrhal a čiastočne rozpustil, čo spôsobilo, že steny koša boli úplne celé špinavé a zvyškami vlhkého papiera sa živili nejaké larvy. Odvtedy dávam do koša vždy len plastové igelitky. Chcel by som vedieť, koľko by vážil celokovový notebook a skúste vyrobiť trebárs papierový vákuový obal. Plasty nás raz asi privedú do hrobu, ale ak by sa dnes prestali vyrábať, nemáme adekvátnu náhradu. ()

kaylin

Snímek hodnotím vysoko proto, že se zabývá tématem, které je dle mého hodně důležité. Nepoukazuje na to, že je zde problém s opadem, ale je zde problém s lidmi, kteří jsou natolik bezohlední k přírodě, že ani vlastně nevidí, jak ničí sami sebe. Jen další silná ukázka toho, jak smrtící je člověk pro tuhle planetu. ()

Marze

Dokument je podobný jako titul Oceán plastů (Francie, 2009, dokumentární). Po devíti letech se situace díky reklamnímu triku o rozložitelnosti plastů v oceánech ještě zhoršila. Dokumenty o oceánu mě moc nebaví, ale tento šokující dokument funguje spíše jako osvěta. Oslovil tolik lidí , kteří se domnívají , že na další generace se můžeme vykašlat jen proto, že mikroplasty v oceánu ohrožují je samé a jejich děti. Je to další náznak toho, že neregulovaný kapitalismus je sám sobě nebezpečný a je nás a planetě již moc. A příští rok přibude dalších 200 miliónů lidí. Příští světová válka má být prý o jídlo - pokud se jí s těly plnými toxinů z mikroplastů, barviv z šatů apod. z moře dožijme. Řešení pochopí i člověk s IQ mořské želvy , která nemůže plavat, protože jí v žaludku nadnáší plasty - neházejme plasty do oceánů (daň na plasty, zálohování, dotace na recyklaci...). Dojímací závěr keců světových celebrit k lepším zítřkům a nesnesitelně přesládlá píseň naznačují pokračování dalšího, ještě děsivějšího dokumentu za dalších 9 let. ()

zette

Za me jeden z tech nejlepsich EKO dokumentu, ktery jsem v posledni dobe videl. At uz nametem, zpracovanim, tak i vire ci naznaku, ze vede cesta ven... Ale veri ji alespon tvurci tohoto dokumentu? Ja totiz ne. Povinny snimek do skol, verim, ze minimalne tretina Cechu netusi ani v naznaku, jak je situace vazna, i kdyz...., resilo by to neco? ()

ilemas

Velmi znepokojivý působivý dokument o bezohlednosti a debilnosti lidí, kteří nevidí, že neničí jen přírodu a naši krásnou planetu, ale taky sebe. Po nás potopa. Ať jde celý svět do prdele, já si na něm užil. Takhle uvažují miliardy lidí a neberou ohled ani na budoucnost svých dětí.Ono to není jen o oceánech, stačí se podívat na pole, podél silnic, do lesů. Lidi jsou hovada a nechápu proč poctivě třídím. Má to vůbec smysl? Pomohu tím něčemu jako jedinec kromě čistého svědomí? Jako velkého milovníka přírody a vášnivého cestovatele se mě to velice dotýká. Doporučuji podobný dokument od Leonarda di Capria „Před potopou aneb Je s námi konec?" ()