The Backwards: Příběh košických brouků

Slovensko, 2016, 98 min

Peter Poch

Peter Poch

Peter Poch, Markus Veselý

Radost...odbornější otázky by potěšili...(29.8.2017)

Osobně mi vyhovuje originální tvorba, ale ten dokument o mlaďoších, co se zhlédli v Beatles a dotáhli to daleko. Jejich nadšení je nakažlivé.(13.2.2019)

Velice zajímavý dokument o revivalové skupině, která ač její členové jsou o dvě generace mladší a k "novému repertoáru" je přivedli víceméně rodiče. Jejich velká muzikálnost (geny ?), skvělé vokály a hlavně maximální nadšení pro to co dělají, je přivedlo až na "výsluní" revivalové hudby a možná (vzhledem k fenoménu Beatles) ještě o něco výše. Dokument střídá dvě časové roviny - historii kapely od úplných počátků včetně hodně zajímavých nahrávek i záběrů a v druhé rovině přípravy na jeden ze současných koncertů. Kapela upoutává v první řadě výborně sladěnými vokály (vždyť Beatles v rané tvorbě "prorazili" v první řadě kvůli skvěle sladěným vokálům). částečnou podobností některých členů vzhledem k originálům i třeba obráceným gardem baskytaristy. Díky nesporným hudebním kvalitám, nadšení a samozřejmě i "trošce štěstíčka" při zprostředkování první návštěvy za oceán, kde na festivalu naplno zabodovali, dosáhli met, o kterých se jim na počátku kariéry určitě ani nesnilo. Po letech a v silnější konkurenci prvenství obhájili a hodně moc zaujali i v jiných místech - včetně kolébky Beatles Liverpoolu, Londýně a v mnoha dalších. Já samozřejmě také dávám přednost originálu, ale vzhledem k tomu, že koncertní kariéra Beatles skončila dost brzy, další období bylo spíše studiové (ale vznikly opravdu skvělé desky), a po smrti Johna (a posléze Georgeho) bylo jasné, že už žádný "návrat" nebude, beru tento hodně kvalitní revival jako "pokračování" koncertní štafety do budoucnosti a pro mladší generace. Beatles byli samozřejmě jedineční a neopakovatelní a předběhli dobu, ale doba jde dále a vzpomínky zůstávají. A je moc dobře, že nám je Backwards stále připomínají a navíc opravdu kvalitně.(15.2.2019)

Dobrý, myslím že současná špička v tomto oboru je americký revival The Fab Four. https://www.youtube.com/watch?v=4rHiDArtjuM , ovšem originál má zkrátka větší drajv https://www.youtube.com/watch?v=e6r523MsuUk .(20.2.2019)

Solidní dokument o jedné z nejlepších revival kapel nejen na československé, ale i té celosvětové scéně. Na Backwards jsem byl pouze jednou, ale neustále ve mne dřímá ten lačně chtivý pocit zažít prvotřídní koncert těchto velice nadaných "chrobákov" eště raz... Brouci by měli radost.(10.2.2019)