Sobibor

(festivalový název)
  • Rusko Sobibor (více)

Základ filmu představuje reálná událost, k níž došlo v roce 1943 v nacistickém táboře smrti Sobibor na území Polska. Hlavním hrdinou filmu je sovětský Žid Alexandr Pečerskij, intendant a vojenský zásobovač, který to dotáhl až k hodnosti poručíka. V říjnu 1943 upadne do zajetí a ocitne se ve v táboře Sobibor, kam Židy nevozili kvůli práci, ale aby je zabili v plynových komorách. Alexandrovi, silnému na duchu a morálně pevnému, se podaří za tři týdny připravit plán internacionálního povstání vězňů ze západní Evropy a Polska. Toto povstání se stane jediným úspěšným za celou druhou světovou válku a skončí masovým útěkem vězňů z nacistického táboru smrti. (Nový ruský film)

Jehova

Očekávání, která jsem měl tento film rozhodně nenaplnil. Problém ani tak nebyl v poněkud nepřesvědčivých hereckých výkonech, jako spíše v faktografických nesmyslech. Vyhlazovací tábor Sobibor ve filmu vyznívá velmi komorně, vězni vypadají, jako by byli dobře živeni a obecně zde panuje nezvykle benevolentní režim (volný pohyb po večerce Němci většinou neřeší, v mužské části tábora se volně pohybují ženy, vězeň, který třídí šperky si klidně jeden sebere a ještě se s ním před všemi promenáduje, apod.). Na druhou stranu, samotný příběh (příprava k útěku i útěk samotný) je dle mého názoru zachycen věrně a faktografická data na závěr dokreslují atmosféru doby. Jako mínus bych ještě zmínil absenci titulků, které by v tomto snímku byly daleko vhodnější, než simultální překlad do ruštiny - herci zde hovoří výhradně jazyky národností, které představují (viděna originální ruská verze). ()

raru

Poviem to asi tak,ruský štýl poňatia filmu je,bol, a vždy bude iný. Čo sa tomu dá vytknúť? Asi veľa z nášho pohľadu,ale z ruského,ok, beriem. ()

Drussus

Jeden z nejpůsobivějších filmů z pekla holokaustu.Sice herci za Němce poněkud přehrávali, ale na to jsem v ruských válečných filmech zvyklý. Měli bychom svým dětem neustále opakovat, že za to zlo nemůžou nacisté, jak je teď v módě, ale NĚMCI a zdatně jim sekundovali ve funkci strážných POLÁCI a UKRAJINCI... Protože, proč by jinak Němci stavěli své koncentráky především na polském území? ()

Pythonator

Ačkoli Rusové umí dělat válečné velkofilmy, tady se jednalo spíše o jakýsi artový experiment, protože tomu chybí tempo a srážejí to ty trapné artové zpomalené scény a řeči, přičemž ta finální scéna je naprostým vrcholem, u kterého už jsem se musel smát. Já ubohý prostý divák by raději ve finále westernovou přestřelku a hlavně nějak inteligentně využít ty nevyužité pušky, namísto dvouminutové scény na zpomalený běh nějakého retarda. Jo a najmout nejhezčí polskou herečku a hned v úvodu ji poslat do plynu, to mohou jedině Němci nebo blbci. Krutě nevyužitý herecký potenciál, přestože opět ukázala kozy, což umí asi lépe než hrát. Jo a Lambert jako šéfnácek neměl chybu. Je smutné, že někdejší hollywoodskou superstar musejí obsazovat Rusové a na západě nezakopne o roli. ()

goauld

Jak anglická, tak ruská verze je zhruba na totožné filmařské úrovni. Sověti umí dělat velmi syrově zobrazující - ne zrovna idylicky vypadající reálie - o tom jsme se přesvědčili u mnoha snímků, nimcéně ocenuji, že narozdíl od anglické verze Sobiboru, zde nedabovali a tudíž si můžeme vychutnat uplnou autentičnost protagonistů. Jinak však nutno uznat, že přecejenom se mi zdála anglická verze víc herecky výživnější. Ano - i zde byla vidět krutost a sadismus utlačovatelů vůči židům, ale... vše bylo tak nějak sestříháno v celkem krátkých sekvencích, takže jsem měl občas pocit, že sleduji nějaký válečný film s Mádlem :-D, kde i zde je celkem volný pohyb osob po táboře a celkově všichni jsou nějak dobře živeni (což se v porovnání se skutečnou realitou vyhlazovacího tábora zrovna říct nedá) ..no nic... Každopádně vysoké hodnocení si za tu snahu tento snímek rozhodně zaslouží ač ten závěr - běžícího klučiny tam teda fakt byl zbytečný.... ()