Sama v noci na břehu moře (festivalový název)

• Jižní Korea

Jižní Korea, 2017, 101 min

Sang-soo Hong

Sang-soo Hong
  • silentname

Asi som čakal od filmu niečo iné. Nie dialógový art film, ktorý ma čoskoro začne nudiť. "On the Beach at Night Alone" má pár dobrých momentiek a z dialógov sa dajú zobrať momentky, kde si človek povie, že to má niečo do seba, no reálne je to všetko, čo môžem o tom povedať. Je to dokopy film prekvitajúci dialógmi až do takej miery, že ma to prestávalo baviť. Dokopy sledujeme ľudí ako sedia na lavičke, za stolom, alebo niekde inde a vedú spolu dialógy. O láske, všednom živote, sklamaní a podobne. Bolo by to zaujímavé, keby však film mal nejakú dynamiku. Obdivujem režiséra, že sa mu podarilo natočiť film, kde máme niekedy aj 10-15 minútové scénky plné dialógov. Pôsobí to realisticky. Lenže nemajú žiadnu reálnu energiu. A najmä problém je ten, že nepoznáme väčšinu postáv, ktoré tu uvidíme. A z toho, čo sa o nich dozvieme si nemôžem určiť reálny názor. A preto ma tie monológy a dialógy často nezaujímajú. Lebo ten vzťah tam nie je vytvorený a jediné čo chcem je, aby sa niečo stalo, čo by zmenilo atmosféru filmu. Čo ešte musím trošku skritizovať je fakt, že sa tu párkrát stane, že sa kamera viac priblíži k hrdinom bez nejakého hlbšieho zmyslu. Možno to má urobiť ilúziu, že sa aj niečo deje a obraz sa mení, no reálne to nerobí so mnou nič. Len ma to otravuje. Som skutočne sklamaný. Tento film ma skutočne veľmi nudil a to sa mi asi v kórejskej filmografii ešte nestalo. Ak chcete umelecké dielo, čo je pekne natočené, dobre zahrané, no je preplnené nudnými dialógmi, tak si v tom možno niečo nájdete. Na mňa to bolo veľmi komótne a monotónne. Hodnotenie: C-(20.2.2018)

Z febiofestu: Pomalá věc zajímavá tím, jak ti Korejci vlastně žijí, co pijí a o čem sní.(30.3.2017)

Kim Minhee má vztah s o 20 let starším režisérem Hong Sangsooem, který je ženatý, takže je Kim konzervativní korejskou veřejností vnímána poměrně negativně jako rozvracečka manželství. Tohle je jejich druhý jejich společný film, který jsem viděl, a přišlo mi, že jak zde, tak v předchozím Right Now, Wrong Then se režisér vztahem s mladší herečkou inspiroval ve scénáři (v obou filmech se mladá umělkyně zaplete se starším ženatým režisérem) a obzvlášť tento snímek vypadá jako snaha vysvětlit a obhájit jejich románek korejskému publiku. Provedení je na korejce netradiční v pomalém tempu a s minimálním dějem, zato s dlouhými všedními dialogy o životě, zklamání, lásce. Taková uvolněná záležitost, u které není potřeba moc přemýšlet. Některé záběry trvají až 10 minut bez prostřihu a celou dobu se v nich konverzuje, takže mám pocit, že dialogy jsou z části improvizované. A přestože se toho ve filmu moc neodehraje, bavilo mě ho sledovat. Myslím, že v neděli před spaním to byla ideální volba. Pustím si i další dva jejich filmy, které v posledním roce vznikly, až k nim budou titulky.(25.9.2017)