Newness

USA, 2017, 112 min

Definice romantického dramatu 21. století. Pomalé, občasně melancholické drama o vztahu, který začal na Tinderu. Syrové, plné emocí a skutečných lidských událostí, které dříve nebo později v každém vztahu nastanou. Chemie mezi Nicolasem Houltem a Laiou Costou funguje skvěle a věříte jim každý společně strávený den. Upozorňuji dopředu ovšem na velký počet nadávek a explicitních sex scén, které ale dobře zapadají do celého tématu “reálného vztahu”. Jeden z nejlepších indie filmů roku.(24.4.2018)

Filmy Drakea Doremuse jsou prostě vždycky o vztazích, podobně koncipované, podobně zahrané... ale já je mám pro jejich něžnost, unikavost a schopnost přirozeně zachytit stádia vztahu dvou lidí ráda. Trochu to připomíná svým námětem LOVE od Gaspara Noé, i když samozřejmě notně uhlazenou, mnohem mainstreamovější a uzpůsobenou pro daleko širší publikum. Film příliš nového nepřináší (ani v rámci režisérovi vlastní tvorby), ale na Doremusovu filmařinu se mi zkrátka hezky dívá.(8.2.2018)

Ja by som v takomto vzťahu existovať nevedela, a evidentne ani Martin, ktorý bol pre udržanie vzťahu na začiatku ochotný urobiť hádam všetko ... no a ako to dopadne s Gabi, ktorá mala sama so sebou problémy, to sa uvidí. Tá miestami lezie aj na nervy ... nuž, ale v tom filme nechýbalo nič z Doremusa, výborná atmosféra, nálada, kamera, hudba ... ja jeho filmy skrátka môžem.(18.1.2018)

Jedna z podob zvrácenosti internetu. Svět se zbláznil a po síti jde prostě všechno „líp“. On-line seznamování s sebou díky své jednoduchosti přináší nezávaznost a lehkomyslnost. A zajímavá sexuální dobrodružství. Prostě dva si padnou do oka, dají si termín, drink a pak už jen řeší, ke komu domů půjdou. Ani jeden se nezavazuje, že se bude „vztah“ někam vyvíjet. Holt dnešní doba, stačí jen další kliknutí na chytrém telefonu. Mladý filmař Drake Doremus si opět všímá mezilidských vztahů, má je už docela solidně zmapované, ovšem divák bude spokojený asi hlavně podle toho, jak moc tenhle „život na síti“ uznává. Tihle dva se totiž chtějí setkat i příště, zamilují se do sebe, ovšem o předchozí dobrodružství na jednu noc přijít tak úplně nechtějí. Atmosféra, herci, nálada, kamera, hudba. To všechno poměrně klape, ostatně na to jsme už u mladého režiséra zvyklí. Horší je to se scénářem a několika momenty, které mi jednoduše nesedly. Vyhrocené okamžiky postrádaly uvěřitelnost, střípky z minulosti úplně nefungovaly, úcta k druhému je pro naše hrdiny sprostým slovem. A samotný závěr a jeho vyznění mi spíš vadil. Slušné tři hvězdy.(8.11.2018)

Nakoniec mám pocit, že "Newness" má dobré momentky, pre ktoré stojí za to si ho pozrieť. Ako vzťahová dráma vie podať svoje postavy, dokáže ísť trošku zvláštnymi cestami, no nakoniec dospejeme k tomu, že exkluzívny vzťah je postupom času celkom nuda. Ale musíme si ho preto spolu oživiť. Spoločnými dňami, momentkami a hlavne láskou a úctou, ktorú prechovávame jeden k tomu druhému. Nicholas Hoult je tradične skvelý a mám pocit, že aj Laia Costa je celkom dobrá. No osobne mám pocit, že kým jedna postava je veľmi dobre pochopiteľná (Martin), tak po čase som nadobúdal pocit, že Gabi ide absolútne nesprávnym smerom, nevie vôbec čo má robiť a hlavne začne robiť rozhodnutia, kde som na prvý dojem mohol určiť, že nie sú správne. Hold, niekto si potrebuje užívať a mať otvorený vzťah. Lenže ono to tak nemôže trvať dlhodobo. A sú veci, ktoré vždy ostanú trošku nevypovedané. A chceme ich povedať. Lenže minulosť a život môžu byť občas ťažké a nedá sa o nich rozprávať príliš otvorene. Najmä, keď môže mať Martin pocit, že Gabi tieto veci už ani nejako reálne nezaujímajú. Iba keď sa potom dozvie, že ich povedal niekomu inému než jej. Lenže tak ako láska, tak aj vzťahy sú komplikované. A záleží už len na oboch hrdinoch, aby pochopili sami, čo vlastne chcú. Lebo najnešťastnejší človek je ten, ktorý nevie čo chce. (Myšlienka filmu, nie moja vlastná). Hodnotenie: B(3.4.2018)