Reklama

Reklama

Lesní lupiči

(TV seriál)
  • Belgie De bende van Jan de Lichte (více)

Epizody(10)

Obsahy(1)

Charismatický lupič Jan de Lichte vede vzpouru utlačovaných a ponižovaných proti zkorumpované šlechtě ve Flandrech 18. století. (Netflix)

Recenze (9)

Trevor 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Napriek tomu, že dobová atmosféra a prostredie seriálu sú na veľmi dobrej úrovni v konečnom dôsledku sa dočkáme prevažne nezáživných epizód, tvorcovia seriál umelo naťahujú na potrebných 10 častí ale nedarí sa im nijako rozviesť dramatický dej ktorý by človeka príliš upútal. Veliteľ mestskej stráže Brue to dotiahne až na starostu napriek tomu že nedosiahne takmer žiadny úspech (teda Jana vďaka zrade zadrží, ale ten prežije aj vlastnú popravu), viac menej sa v deji stráca aj vražda Jana počas jeho služby v armáde, do neurčita sa rozplynie aj jeho priateľstvo s Tinckem. V závere sa to síce snažili zachrániť, ale ani tam sa nedočkáme nejakej očakávanej bojovej scény medzi lupičmi a francúzskou armádou a doslova iba pár scén (pár lúpeží, upálenie starostu, verejné pranierovanie Jana v úplnou závere) stálo sa povšimnutie a inak sa dej točí iba okolo intríg medzi šľachtou a lupičmi, ale ani tam to nie je žiadna sláva. Seriál možno zaradiť medzi tie s premrhaným potenciálom a patril k tým, v ktorých sa teším kedy sa konečne skončia. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Podobně jako u Jánošíka a dalších psanců je i tady podoba Jana de Lichteho idealizovaná, ale Belgičanům slouží ke cti, že se flanderskému hrdinovi nesnažili za každou cenu nasadit svatozář. Když se to tak vezme kolem a kolem, jedná se o gangsterku z 18. století, ve které je šéf mafie spojencem i protivníkem a zločinecké kruhy jsou napojené na ty vládní, se kterými leckdy velmi úzce spolupracují. To se mi líbilo. Co mi trošku vadilo byly poněkud ploché postavy, což platí zejména pro městské vládce, kteří byli zlí a prohnilí až do morku kosti, což občas působilo směšně. Naopak nejvíc mě bavil velitel biřiců Baru, který sice slouží padouchům, ale zároveň se snaží svou práci dělat poctivě, správně a v mezích možností i lidsky. Největší devízou seriálu je ale atmosféra. Sice mi občas leze krkem, když se tvůrci historických projektů snaží být za každou cenu špinaví a sychraví, ale sem ta bezútěšnost seděla jak prdel na hrnec. Možná by neškodilo být trochu brutálnější a série by si určitě zasloužila víc soubojů, ale člověk nemůže mít všechno. Slušná práce. 70% ()

Reklama

Necrotongue 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Tvůrci seriálu (nebo spíš autor předlohy Louis Paul Boon) si s historickou přesností hlavu nikterak zvlášť nelámali, ale s tím se dá u podobných počinů počítat, víc mě překvapilo, když jsem se dočetl, že i Belgičané mají k tomuto lidovému "hrdinovi" vcelku odmítavý postoj. Mě tahle záležitost z větší části bavila, i když je fakt, že scénář v poslední třetině vykazoval stále větší nedostatky. ()

DeDanu 

všechny recenze uživatele

Robin Hood po vlámsku v 18. století. Ale má to i něco, co z tohoto příběhu dělá víc než jen šermovačku. Něco, co mne přinutilo vyhledat informace o době, ve které hrdinové (alespoň Jan určitě) žili a ve které neměli oni ani jejich sny nejmenší šanci... A propos - poprvé jsem uslyšela vlámštinu a ten jazyk mne naprosto okouzlil. ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama