Mendel - otec genetiky (TV film)

Mendel - The Father of Genetics

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2017, 52 min

Dlouhou dobu jsem dumal nad tím, kdo vlastně byl největším Čechem? No a pominu-li Masaryka, Kafku a pár dalších géniů a skvělých lidí Mendel bude určitě jasnou volbou. Celý život jsem ho měl navíc v Brně před nosem a vůbec jsem o něj nezavadil ... smutná pravda, že o Mendelovi se ví po celém světě jen né u nás.(8.10.2017)

Mendel bol významom svojej práce na úrovni Darwina, tak toto ma naozaj prekvapilo. Dokázal skombinovať biológiu a matematiku a tak jeho známe pokusy s hráškom, jeho farbami a tvarmi, dostali skutočne vedecký podklad. Až veľké počty rastlín (ktoré vedel, že z hľadiska štatistiky musí zabezpečiť) mu jednoznačne ukázali, že dedičnosť sa navonok prejavuje štvrtinovým delením vlastností. Už to nebola len biológia v štýle ukladania rastliniek do herbáru a triedenia druhov. Ešte nemal šancu objaviť teóriu DNA, ale dal tomu nevyhnutný základ. Dokument strieda vedecké poznatky s duchovným rozmerom osoby Mendela ako opáta , čo trochu odvádzalo moju pozornosť.(23.2.2017)

• klima777

Kdyby nešlo o částečně hraný dokument (místy na hraně trapnosti – sic!), nadělím hvězd mnohem více.(7.1.2018)