Krvavá legenda Bang Rajan

• Česko Bang Rajan: Krvavá legenda (více)

Historická a krvavá bitevní sága ze Siamského království okolo roku 1765, kdy přesila dobře vyzbrojených barmských vojsk vtrhla do Siamu. Zatímco většina lidí prchala k hlavnímu městu, vesničané z Bang Rajan se rozhodli bránit svůj domov za každou cenu. Celým dějem prostupuje příběh dvou mileneckých dvojic, Inna a Sa a Meunga a Taeng-Onn. Starý vůdce vesnice Taen je raněn a na jeho místo přichází Chan, který dříve žil mimo vesnici. Ovšem barmský generál Naymeo také dělá změny, vymění svého podřízeného Manga za krutého Sukiho. A jak nakonec dopadne Tong-Menn, který je neustále opilý a přesto (nebo právě proto) je udatným bojovníkem? (Honza dAve)

MI-380

1765: Buddhisté z Barmy (dynastie Alaungpaya) útočí na buddhisty v Siamu (dynastie Ayutthaya). Mocné království Ayutthaya (1351 – 1767), v 16. století dokonce považované za nejsilnější v jihovýchodní Asii, se ocitá před kolapsem. Podle legendy jedině vesnice Bang Rajan plná uprchlíků dokázala 8x odrazit útočící barmskou stotisícovou armádu. Film je plný polonahých svalnatých zkrvavených mužských těl a neustálých drobných šarvátek i větších bitev mezi vesničany a dobyvateli. Dějová linie téměř neexistuje, vše se zdánlivě bez pravidel posouvá vpřed, několikrát ale i zpět. Herci působí většinou jako neherci, mezi bojem (naštěstí vždy jen krátce) podivně promlouvají. Ve vesnici je i několik půvabných dívek a přísný mnich. V obou armádách je zjevný nedostatek střelných zbraní, takže bitvy jsou plné mečů, kopí, šípů, palic a seker a podle toho také vypadají zranění. Výsledný dojem: zvláštní až podivné zpracování mnohokrát viděného hrdinského spravedlivého boje slabších proti převaze krutých nájezdníků. 60%. ()

NoFiction

Místy až velice nepřehledné souboje, slabý děj, některé záběry zbytečné, prostě něco tomu filmu chybí. Hrdinský závěr. ()

Looser

Tenhle film si na nic nehraje, prostě vlastenecký film na motivy skutečné příběhu ze Siamu. A nutno říct, že thajci se s tím moc nemazlili, v tom dobrém slova smyslu. Jak herci, kamera tak hudba i produkce si v ničem nezadají s ostatními povedenými hrdinskými eposy. Možná jen poupravím délku filmu, ta není 71 ale spíše okolo 110 minut. ()

Slimak

Kdo má rád akci,bitvu a krev tomu mohu tento snímek jen doporučit.Těmito artikly se totiž jen hemží...ba co více...je na ně zcela vysazen...přitom je ale také dost duchaplný a není tu ani náznak toho že si chtěl někdo natočit samoúčelný film o mordování.... tento film je vyslovená řež...o čemž svědčí i to že konce se žádný z mnoha hrdinů nedožije. ()

Ashar

Myslím si, že jako vesničan bych asi také svůj domov bránil. Jen s tím rozdílem, že v dnešní době to máme trochu horší, nemusíme čelit jen barmské armádě, ale o mnoho horší, početnější a vychytralejší armádě, ve složení různých agentů s teplou vodou, kteří nás obírají formou různých pojistných smluv, falešných zapisovačů stavu plynu, elektřiny nebo vody, aby nás následně vykradli, falešných vymahačů, jako, že někomu dlužíme, hodných cikánských spoluobčanů, kterým rádi pomáháme, sektářským vizionářům, kteří by nás chtěli do svého spolku, nebo podomním prodejcům, kteří stále útočí na naše peněženky. Myslím si, že jsem všechny útočníky zde ani nevyjmenoval, je jich určitě víc. Teď je jen otázka, čím a jak se bránit. Vidle, sekera, mačeta, motyka, srp, kladivo, kosa? Nebo navštívit místního faráře, aby mi požehnal stuhu, kterou si pak uvážu na svou paži proti nepříteli? ()

Skalda

Bitvy jsou dostatečně krvavé a postavy dostatečně ploché - tedy krom jednoho pokusu o tajemnou minulost. První půlhodinu si budete herce (?) asi plést, pak ty co jste si zapamatovali zemřou a pak na samý záběr zemřou i ty co jste neznali. ve filmu se válčí - válčí a válčí. Někdy dojdete k dojmu že už to nudí - ale autoři vždycky vytáhnou z "esávu rukáv" a trumfnou všechna vaše očekávání. ()

Charon11

Film chápu jako oslavu statečných obránců Siamu. Bohužel to na mě celkově udělalo dojem jako jedno velké porcování prasete mačetami. Ano bojové scény jsou udělány hodně realisticky, hudba je výborná, ale ten děj a dialogy ..... Po tomhle filmu, když uvidím chlapa s mačetou tak určitě zpozorním. Tento film na 100% zaujímá první místo v historii filmu, co do počtu seknutí mačetou do živého masa! Na závěr , opravdu nechápu, tak vysoké hodnocení filmu. Já se dost nudil a měl jsem problém ty dlouhé, bezduché bojové scény, proložené sentimentálními milostnými scénami dokoukat. Prostě všichni padli hrdinnou smrtí a páry zemřely hledíc si do očí........ Prý se chystá dvojka, tak to jistě přibudou potoky krve (jde to ještě?) a hrdinství těch thajských Jacků rozparovačů (bohužel). ()

Daweflip

Na začátek je třeba uvést, že film netrvá 71 minut, ale něco kolem 110 minut. Co se filmu samotného týče, tak jde skutečně o krvavá jatka, ve kterých nejsou ušetřeny ani ženy a děti. Film má pomalejší rozjezd, ale posledních zhruba 20 minut opravdu stojí za to :-) ()

Honza dAve

Dvouhodinový snímek se první polovinu poměrně zdlouhavě rozjíždí úvodem do historie a příběhu a lehce naznačuje psychologii postav, aby v druhé půli rozjel smršť zápletek a jejich vysvětlení, úplně popsal postavy, odkryl vztahy mezi nimi a vrhl je do neuvěřitelně krvavé bitvy, ve které sice létají nohy, ruce, hlavy a stříká krev naprosto všude, ale divák se stále orientuje a míra násilí je sice vysoká, nicméně na asijskou bitvu na počátku novověku dosti reálná. Po stránce příběhu je film silně hrdinský a vlastenecký, místy až ideologický (Siamci hrozně hodní, Barmánci hrozně zlí), po stránce řemeslné se pak jedná (nejen na asijskou kinematografii) o výtvarně dokonalé dílo s perfektním střihem a kamerou, které stojí za vidění. Z hereckých výkonů mě nejvíce zaujalo hraní mladé herečky Soontree Maila-Or v roli dívky Taeng-Onn a role Bina Banleurita, který hrál neustále opilého bojovníka Tong-Menna. ()

KoleckoR

Asi snad první Thajský film, co jsem viděl a nebyl jsem zklamán. Ve filmu se prakticky jen střídají bitvy o zemědělskou vesnici a pak melodramatické chvilky idylické vsi a lásek místních obyvatel mezi krvavou řeží. Bitvy jsou povedené, žádné masakry, semtam nějaké useklá hlava, noha, trochu krve.... Upoutal mě i vzhled domorodých obyvatel, určitá zvláštnost, která je ještě pro mě neokoukaná. Konec očekávaný - umřeli všichni. ()

jura-roy

Řežba se vším co k ní patří, dokonce i ženy bojují. Dílo vypráví příběh vesnice a lidí, kteří se nechtěli nechat podmanit Barmským vládcem a urputně bojují s jeho vojsky až do samotné smrti. První polovina filmu vás uvede do legendy, druhá polovina už jen ukazuje boj o přežití vesnice, který je popravdě řečeno trochu chaotický, přesto však splní účel a dojem z poslední bitvy už je jen na vás. ()

Al44...

Thajský historický a značně vlatenecky laděný film zobrazující události druhé poloviny 18. stol, kdy historický Siam (Thajsko) napadly vojska Barmy. Děj se soustřeďuje na život, ale hlavně na statečný odpor siamských vesničanů proti této vojenské invazi. Jasně - je tu mnoho vyhrocených a patetických scén, objeví se tu i tradiční "přehrávání" thajských herců, ale vše vynahrazuje opravdu poctivá a ničím nezakrytá "řezničina" při zobrazování válečných bojových scén. Snímek mi trochu připomíná Gibsonovo Apocalypto. V celkovém kontextu jsem byl tedy s filmem spokojen a řadím ho mezi nejpovedenější thajské filmy, které jsem měl zatím možnost shlédnout. ()

HonzaMag

Skutečně hodně krvavá legenda o hrstce chrabrých vesničanů, která statečně vzdoruje obrovské přesile. Jedna z nadprůměrných příloh DVDMagu (nebo již Filmagu?). ()

Tamten

Pro mne film těžký na hodnocení. Na jednu stranu solidní akční film s poměrně slušným počtem bojových scén, který má děj na vyšší úrovni než je zvykem u běžných mlátiček, má zajívamé prostředí a netradiční konec. Na druhé straně zde ve skutečnosti není žádná bojová scéna zajímavá z pohledu bojových umění, herci i postavy nepůsobí moc skutečně a vše je tu podáváno zcela černo-bíle. Výsledkem je film, který určitě stojí za shlédnutí, ale který není žádný lumén. ()

xxlch

Každý národ má své legendy,hrdiny a uchvatitele.Todle je legenda na Siamský způsob.Spousta krve,která v jedné chvíli potřísní i kameru,spousta mrtvých a přesto všechno nezdolná víra v něco,co spasí ty žijící.Pro neznalé dějin tohoto národa-né moc pochopitelné,no a pro příznivce krvavých bitev-né moc akčně přesvědčivé. ()

Pitryx

Byl jsem zvědavý, neb do těchto filmových končin jsem ještě nezavítal. Nic jsem si nesliboval a dobře jsem učinil. Zpočátku jsem netušil kdo je kdo a kdo proti komu. Pak se to o moc nezlepšilo. Ve filmu se buďto prndá, nebo válčí. Tyto scény jsou udělány na střední úrovni, sem tam se našla i práce pro trikaře. I sem strčili autoři love story a to hned dvojitě. Mne snímek ničím nezaujal a hodnotím jen těch pár efektíků. ()