Lenin: Cesta k moci

• Francie

Lénine, une autre histoire de la révolution russe

Lenin, Another Story of the Russian Revolution

Dokumentární / Historický

Francie, 2015, 95 min

Cédric Tourbe

70% Je skoro až neuvěřitelné, ke kolika větším či menším zvratům došlo v Rusku během revolučních devíti měsíců roku 1917. Jelikož se tento dokument snaží všechny podchytit, téměř se zdá jeho 95 minut málo a vyžaduje od diváka dost soustředění. Tvůrci k nám proto mohli být vstřícnější a snažit se trochu měnit tempo a styl vyprávění. Moc nepomáhají snadnému vstřebávání informací... Pokud by se ale dokument rozdělil na dva díly, dokážu si ho představit jako kvalitní podporu vyučování ve škole.(14.11.2017)

Sice jsem se dostal zatím jen do poloviny, ale již nyní si troufnu označit tento dokument za mimořádně podařený. Události pro pochopení popisuje dostatečně zeširoka, vše vysvětluje, takže souvislosti jsou jasné. Kde je to možné, jsou použity dokumentární záběry, jinde úryvky z filmů s vysvětlením. Vytýkat filmu přemíru informací není na místě, bez nich by nebylo možno porozumět tehdejší vskutku složité situaci, naopak úplnost oceňuju.(24.11.2017)

Dokument diváka zavalí přehršlí faktů. Kromě historiků a vážných zájemců o tuhle etapu dějin se snad nikdo nemůže orientovat v lavině faktů o jednotlivých postavách, hnutích, několikanásobných převratech a politických intrikách zběsilého ruského roku 1917. Když tohle divák přijme jako skutečnost a nechá se zavalit, odměnou je mu snímek skvěle doplněný unikátními záběry a fotografiemi a celkovým obrazem, který se před ním zjeví: totální chaos rozkládající se Ruska, který mohl dopadnout téměř jakkoliv a snad jen iniciativa několika mála jednotlivců, pár náhod a několik dobře zvolených strategických kroků rozhodlo, že se pozdější rudá říše vydala snad tou nejpříšernější cestou, jakou tehdy mohla zvolit z mnoha jiných. ___ Komentář je občas rušivý, protože střídá pompézní fráze se suchým popisem situace, což ještě zhoršil český dabing, který se někdy uchyluje k teatrálnímu přehrávání. Jinak ale: hodně faktograficky vyargumentovaný lék na iluze o diktatuře proletariátu.(16.11.2017)

Tak jaksi není žádným divem, že o bolševismu či socialismu dokážou nejlepší dokumenty točit frantíci :))(16.11.2017)

• sator

Uljanov po tisíciprvní...(23.2.2018)