poster

Těsnota (festivalový název)

 • Rusko

  Tesnota

 • Rusko

  Теснота

 • Rusko

  Těsnota

Drama

Rusko, 2017, 118 min

Scénář:

Kantemir Balagov
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Mulosz
  odpad!

  Zde popisované okolnosti mimo text samotného filmu jsou nesmírně zajímavé, hodnotím však film jako takový (scénář, režii, formální stránku) a ptám se, kdy si taky mohu natočit své domácí video a nechat ho promítnout v Cannes?(21.3.2018)

 • Silhouette
  ****

  Režisér tohoto filmu, Kantemir Balagov, je absolventem ateliéru zřízeného Alexandrem Sokurovem ve městě Nalčik na severním Kavkaze (hlavní město autonomní republiky Kabardinsko-Balkarsko, která je součástí Ruské federace, a kde mimochodem promítání tohoto filmu je zakázáno). V tomto městě také probíhá děj filmu, proto souhra etnicko-náboženského napětí na pozadí války s blízkým Čečenskem tu hraje důležitou roli. Celé je to o to zamotanější, že příběh se odehrává v ortodoxní židovské rodině, přičemž jak se ví židé to nikdy neměli v Rusku snadné. Režie a kamera jsou stroze realistické, skoro dokumentární, úplně zde chybí hudba podkreslující děj. Kritika mluví o tomto filmu jako o největším překvapení a v podstatě filmu roku v Rusku, přičemž je zajímavé, že se tu analyzuje podobná problematika jako v dalším úspěšném filmu z tohoto roku a této země, a sice ve Zvjagincevových Nemilovaných. V několika desítkách kilometrů od Nalčiku v té době zuřila barbarská válka s čečenskými separatisty, kteří se čím dál tím víc se inspirovali islámistickou ideologií. Toto mrazivě děsivé historické pozadí je ve filmu podtrženo několika minutami řádně drastických autentických dobových záběrů vložených v podobě filmu ve filmu. Divák očekává klasický děj v duchu stmelení náboženské komunity a rodiny před ohrožením, avšak ono to dopadá tak nějak divně. Citové vazby mezi lidmi se rozpadají, všichni jsou nemilovaní. Dospívající děti žárlí a bouří se proti pravidlům a autoritám v nejnevhodnější chvíli, rodiče si navzájem nerozumějí, pomoc lze stěží čekat i od členů židovské komunity. Historie ustupuje před dramatem rodiny, mladí se snaží žít jako všichni normální mladí - vyřešit své vztahy s rodiči, získat konečně svoji samostatnost, chtějí milovat. Hlavní devizou filmu je herecký výkon Darji Žovner v hlavní roli, který je strhující.(12.3.2018)

 • - Snímek vyvolal při uvedení v Cannes bouřlivé reakce kvůli údajně skutečným násilným záběrům. (Zdroj: Febiofest)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace